Skocz do zawartości

choroba prętników - prośba o pomoc


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

od jakiegoś czasu moje 2 prętniki w moim mniemaniu chorują.

 

Objawia się ta choroba wyłącznie zmianami na skórze. Żywotność, oddychanie, ciekawskość, odchody, pobieranie pokarmu - wszystko tak jak było, w normie.

 

Prętnikowi 1 górna część ciała pociemniała poprzez malutkie szare kropeczki(jakby z linijką w ręku ktoś je malował - tylko górna część). Jednak tę zszarzałość było widać od początku jak u mnie przebywa w porównaniu z drugim osobnikiem. Od niedawna jednak ma również czarny punkt w okolicach skrzeli.

Prętnikowi 2 pocimniało, jakby od wewnątrz, ciało mniej więcej na wysokości połowy płetwy odbytowej oraz pojawiła się spora ciemna plama od oka do okolic skrzeli po obu stronach ciała.

 

Przesyłam zdjęcia w celu ułatwienia identyfikacji choroby. Serdecznie proszę bardziej doświadczonych forumowych akwalekarzy o diagnozę i zalecenia co do leczenia. Niestety akwarium kwarantannowego nie posiadam. Podniesienie temperatury na kilka dni do 29-ciu stopni nie pomogło.

 

Z góry dzięki!:)

post-15522-1368517290264_thumb.jpg

post-15522-13685172902851_thumb.jpg

post-15522-13685172903126_thumb.jpg

post-15522-13685172903343_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charakterystyka zbiornika:

akwarium od 3 m-cy

72l

temperatura ok 27 stopni

obsada: 2 x prętnik, 9 x bystrzyk poziomkowy, 2 x ślimak krwawa helena, 4 x barwniak czerwonobrzuchy (ale na krótko, do czasu aż dobierze się para i później zostanie tylko ta para; schorzenie jednak nie jest związane z nimi, ponieważ było widoczne przed wpuszczeniem barwniaków)

10l wody,w tym 1/3 zdemineralizowanej podmieniane raz w tygodniu.

Tak samo często czyszczony filtr wewnętrzny-włączony cały czas. (Filtr kaskadowy właśnie dotarł, ale nie wiem jeszcze jakie wkłady zastosować i jak go wprowadzić do funkcjonującego już akwarium - może przy okazji ktoś podrzuci pomysł lub link, zanim sam w niedzielę przekopię całego neta)

pH 7,2-7,6

GH wg pasków >7, ale <14

NO2 = 0, NO3 = 0-10

oświetlenie 1x15W + 1x24W

ilość roślin - do oceny wg zdjęcia, moim zdaniem sporo

 

Wiem, piszę post pod postem - przepraszam urażonych, jednak jeśli nie podam szczegółów, to odpowiedzi nie otrzymam zbyt prędko.

post-15522-13685172907178_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokarmu nie zmieniałem i oświetlenia również nie.

Zacząłem używać aqua-art: carbo, K i Ferro+, ale na dniach zmienię na bardziej kompleksowy nawóz i będzie on + carbo. Znacznie taniej wychodzi i rośliny powinny prezentować się zdrowiej. Oby nie miało to wpływu na ryby.

 

Ciekawa sugestia z tym wybarwieniem - ostatecznie takiej odmiany barwnej prętników nigdzie w internecie nie znalazłem, więc to pewnie rybki ze sztucznie barwionej hodowli... Nie pozostaje mi nic jak obserwować dalej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokarmu nie zmieniałem i oświetlenia również nie.

Zacząłem używać aqua-art: carbo, K i Ferro+, ale na dniach zmienię na bardziej kompleksowy nawóz i będzie on + carbo.

 

Pozdrawiam

 

Możesz napisać coś więcej o nawożeniu ? Czego dokładnie używałeś, i na co zmieniasz dokładniej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...