Skocz do zawartości

Akwa. 25L z pokrywą - jaka żarówka i jak długo naświetlać?


jarkopolo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od kilku miesięcy posiadam akwarium 25L. Niedawno zakupiłem pokrywę o wymiarach 40x25 cm

Wyposażona jest w jedną standardową żarówkę o mocy 25 W. Czy wymienić tę żarówkę na świetlówkę? Jak długo akwarium powinno być oświetlone?

Posiadam kilka żywych roślinek zakupionych 3 dni temu i nie wiem czy będą one prawidłowo sie rozwijać przy takim oświetleniu?

Akwarium znajduję się w dość ciemnym pokoju. Słońce dociera do niego tylko rano.

Czekam na wasze wskazówki. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żarówka będzie mocno Ci grzać wodę. Świetlówka będzie bardziej odpowiednia. Co do mocy to jeśli chodzi o akwarium roślinne to przelicza się przynajmniej 0,6 W/ 1 l wody. Ja swoje akwarium oświetlam 12 godzin ale możesz krócej. Co do umiejscowienia akwarium to czy tego światła słonecznego nie pada zbyt dużo na Twoje akwarium???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żarówka będzie mocno Ci grzać wodę. Świetlówka będzie bardziej odpowiednia. Co do mocy to jeśli chodzi o akwarium roślinne to przelicza się przynajmniej 0,6 W/ 1 l wody. Ja swoje akwarium oświetlam 12 godzin ale możesz krócej. Co do umiejscowienia akwarium to czy tego światła słonecznego nie pada zbyt dużo na Twoje akwarium???

 

 

Słońca jest dosłownie jak na lekarstwo. Jest to ciemny pokój. Do tej pory oświetlalem akwarium max 5 godz. :? Więc jak narazie zwiększe czas oświetlania akwarium i zakupie świetlówkę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Minęło ponad 2 tygodnie od czasu zasadzenia roslinek w akwarium. Niestety nie rozwijają się one. Na dodatek ciemnieją i gniją.....Podmieniałem wode co tydzień (ok.30%) Temperatura cały czas około 25 stopni. Akwarium oświetlane jest ok 8 godz dziennie. Przy podmianie wody stosuje krople Aqua Plant.

Nie wiem co najbardziej wpływa na to, że rośliny nie rosną i gniją. Może to, że mam mało żwiru. Średnio 3 cm. Przy roślinkach zrobione nasypy około 4 cm.

Proszę o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby niema, ale podałem przykładowo. Tak czy inaczej potrzebna jest świetlówka kompaktowa (nazywana żarówką energooszczędną) która ma barwę światła 6500K

Dokładnie 6500,bo gdyby szukał świetlówki kompaktowej o oznaczeniu 965 to by jej po prostu nie znalazł,na to chciałem zwrócić uwagę.965 występuje tylko w t5 mając zamontowaną taką świetlówkę przedmioty, które obserwujemy prezentują się w swoich naturalnych, niezafałszowanych kolorach.

Dlatego 965 jest 2x droższe od 865.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...