Jump to content

Zmiana aranżacji 200l

Grz3si3k
 Share

Recommended Posts

Witam.

Planuję zmianę aranżacji w akwarium 200l (100x40x50h). Mam drugie akwarium ok. 79l (73x36x30h), do którego miałaby powędrować obsada na czas zmiany aranżacji. Tylko zastanawiam się czy to nie za małe akwarium żeby pomieścić :

(Rybki są nawet mniejsze niż podałem)

-35x Neon Czerwony (2/3cm)

-5x Skalar (wielkości ok 2. i 5 złotówki. Później zostanie para)

-2x Molinezja (3cm)

-3x Gupik (2cm)

-2x Mieczyk (3/4cm)

-2 Zbrojnik niebieski (jeden ok 1,5cm drugi ok 5cm)

Od razu powiem, że Molinezje, Gupiki i Mieczyki nie są moje a tylko chwilowo znajdują się u mnie !

Czy to wszystko zmieści się w tym 79l (73x36x30h) akwarium ?

Chciałbym zmianę aranżacji zrobić maksymalnie w dwa dni.

Plan restartu (max 2 dni):

1. Przygotować zbiornik 79l.

a) Postawić zbiornik 79l - i tu pytanie do was. Czy zrobić zbiornik tak, żeby było podłoże, korzenie itp czy po prostu do pustego akwarium na ten czas (2dni) dać tylko grzałkę i nowy filtr żeby wytwarzał ruch wody i zapełnić zbiornik wodą ze 200l akwarium gdzie aktualnie przebywają ryby.

Czy postawić zbiornik, odczekać aż wszystko dojrzeje (ok 3 tyg. trzeba brać pod uwagę, że ryby podrosną) ?

Czy może przelać wodę i przepiąć filtr z 200l do 79l (żeby bakterie przeżyły) ?

2. Przenieść ryby z 200l do 79l

3. 200l zbiornik

a) Opróżnić zbiornik, wyciągnąć kamienie i rośliny.

b) wyciągnąć i wygotować podłoże, piach. (Mam plagę ślimaków, jest ich naprawdę sporo).

c) Wymyć rośliny (ponoć w aptece można dostać jakiś roztwór który oczyści rośliny ze ślimaków i można nim również odkazić szyby w wew. akwarium (znacie nazwę ?)

d) Przygotować wcześniej zwodowane korzenie, które zastąpią kamienie

e) Wsypać podłoże, ułożyć korzenie, zasadzić rośliny itp.

d) Przełożyć rybki.

Co o tym sądzicie ?

Luna: Nie używaj caps locka.

Na spokojnie przygotuj mniejsze akwa tak, aby ryby mogły tam przebywać dłuższy czas (całkowite uszykowanie większego zbiornika). Cóż, tak to jest jak z roku na rok nakręca się "znawstwo" poprzez "4 gupiki to za dużo do 30 litrów!!!" - później ludzie boją się przejściowo umieścić ryby w mniejszym zbiorniku. Kiedyś taką obsadę jak masz ludzie pakowali do 80 litrów i wszystko żyło / rozwijało się całkiem "znośnie". Najbardziej bawią mnie wypowiedzi o karłowaceniu jako zmniejszeniu zewnętrznych rozmiarów przy normalnym wzroście organów wewnętrznych. To kompletnie tak nie działa (jestem wędkarzem więc znam rybki również "od środka"), więc tym bardziej przez 2 tygodnie Twoja obsada nie zakoduje sobie "ok, włączamy kompresję". Oczywiście filtracja musi być mocniejsza, dodatkowe napowietrzanie również wskazane. Karmimy częściej, ale mniejszymi porcjami. Również podmiany wody wykonywałbym nieco większe.

Jak możesz, to maksymalnie dużo elementów wykorzystaj z 200 litrówki. Przeniesienie wody, filtra, części roślin / podłoża itd pozwoli Ci niemal od razu przełożyć rybki. Grunt, aby 200tka po reinkarnacji była idealnie przygotowana, bo to od niej zależy prawidłowy rozwój obsady. Dlatego pomiędzy zrobieniem aranżu, a wprowadzeniem ryb z powrotem sugerowałbym konkretnie odczekać.

Co do ślimaków - typowym czyszczeniem nie zlikwidujesz skubańców. Musiałbyś przeprowadzić konkretne odkażanie, ale w tym momencie roślinom mówimy papa. Oczywiście gotowanie żwirku na pewien czas zredukuje ich ilość, ale wrócą na bank. Stosuj pułapki i naturalne metody walki z tą plagą. Roztwór z apteki do odkażenia szyb akwa ? Pewnie o wodę utlenioną chodzi. Łyżka na litr wody jak dobrze pamiętam. Ale tym jedynie "martwe" elementy możesz czyścić.

Witam,

jestem po zmianie aranżacji/wymianie podłoża w swoim akwa 240L i zrobiłem to tak:

-przygotowałem małe akwarium zastępcze 30L, wlałem do niego wodę z dużego akwa oraz dorzuciłem kilka roślin(mikrozorium i anubiasy)

-przełożyłem grzałkę oraz filtr do małego akwa i podłączyłem napowietrzacz profilaktycznie

-wpuściłem ryby do małego akwa(15 neonow, 2 skalary i 8 razbor) i wziąłem się za całą resztę w dużym akwa

- spuściłem wodę z dużego akwa do dużej beczki

- usunąłem rośliny i podłoże

- wyczyściłem szyby

- wsypałem nowe podłoże i zalałem 1/4 akwarium

- posadziłem rośliny i dolałem resztę wody

- dolałem 5 wiader "świeżej" wody

- przełożyłem filtr z małego akwa do dużego

- po godzinie wpuściłem ryby do dużego akwa

Zajęło mi to ok 3,5 h i ryby mają się bardzo dobrze z racji tego, że zachowałem większość "starej" wody, dojrzały filtr i dosadziłem dużo roślin. Dodałem jeszcze bakterie Ikola profilaktycznie.

Może moje wypociny coś Ci pomogą ;)

A nawet bardzo, powiedź mi ile temu robiłeś restart i co z rybkami No2 nie podniosło się ? Co ile robiłeś podmiany przez najbliższe dwa tygodnie po restarcie ? Właśnie chciałem to zrobić tak jak Ty ale w sumie mam jeszcze troszkę czasu bo korzenie muszę spreparować i pewnie za nim zatoną to troszkę czasu minie. Dziś kupiłem cały sprzęt żeby postawić 80l baniak więc chyba postawie sobie drugi baniak po restarcie go zostawię i wrzucę jakieś żyjątka tam ;)