Jump to content

Sump 240L do akwarium 1400L

lucgear
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich. Jestem pilnym studentem waszego forum od ok. 3 lat. W sumie to od chwili kiedy wraz z żoną kupiliśmy pierwsze akwarium.. Od tamtego czasu ślęczę przy kompie nocami czytając aktualne, jak i zamknięte dyskusje na wszelakie tematy związane z akwarystyką. A mimo to, a może właśnie przez to mam już mętlik w głowie i nie jestem w stanie w rozsądny sposób zaplanować własnych działań związanych z moim marzeniem.. Akwarium 1400L 266x90x60.. wszystkie strategie związane z stelażem baniakiem hydraulikom i szeregiem innych aspektów mam dopracowane do tego stopnia że gdybym chciał wszystko opisać zajęło by mi to pewnie kilkanaście godzin.. Jednak jest coś na co nie mogę się zdecydować. Mianowicie ilość , pojemność oraz rozmieszczenie poszczególnych przegród oraz media filtracyjne w SUMPie który będzie miał 240L :help: . Baniak ponad 1400L to nie przelewki dlatego każdy mechanizm jego działania muszę mieć w 100% przemyślany i dopracowany. Dlatego do was drodzy koledzy zwracam się z prośbą o pomoc. Nie chodzi mi o odsyłanie mnie do innych tematów i linków gdyż wiem że nie są one adekwatne do moich tego co chcę uzyskać. chcę zobaczyć świeże i indywidualne podejście do tego projektu.. chcę uzyskać najlepsze parametry filtracyjne w sumpie o pojemności 240L. Proszę o pomoc w jego zaprojektowaniu.

ps. mile widziane szkice.. ;)

SUMP trochę mały ale wg mnie wystarczający. Jak przemyślisz (przeliczysz) objętości przelewanej wody (sump i akwarium) to da radę takiego zrobić. Po mojemy należałoby podzielić sumpa na 5 części: komora zrzutu wody, 3 komory filtracji biologicznej i komora pompy (choć pompy wcale tam nie musi być).

Jestem na podobnym etapie co Ty, więc nie ma doświadczeń tylko wszystko wykute na blachę.... Z tego co wyczytałem to b. dobrym medium filtracyjnynym jest keramzyt o granulacji do 5 mm. Taki mam zamiar umieścić w jednej komorze. W pozostałych pewnie będą bibale i ceramika. Przynajmniej na początku.

W komorze zrzutu wody oczywiście będzie filtr (wkład) mechaniczy. Głównie gąbka i wata.

W komorze pompy mam zmiar zainstalować urządzenia tj grzałkę, termometr, pomiar pH, dozowanie nawozów również do tej komory.

Ze względu na zastosowanie pompy obiegowej do CO reaktor CO2 z filtra narurowego będzie podłączony za pompą na rurze pompującej wodę do akwarium (lub równoregle zrobię dwie rury - regulacja przepływu kryzą lub zaworem).

Jakie będa wymiary sumpa?

Materiałem na SUMP będzie moje rezerwowe akwarium 240L 120x50x40. według Ciebie jaki litraż byłby lepszy? Dotychczas również myślałem o zastosowaniu pompy c.o jednak po długim szperaniu w necie znalazłem coś takiego http://www.karpiekoi.eu/Pompa-aqua-nova-nmp-10000-l-h-oszczednosc-energii-nawet-do-50-do-skimera-lub-obiegowa-306/ co pozwoli mi na ponad 7 krotną filtrację wody w ciągu godziny co jest świetnym wynikiem.

Ja tez będę robił z akwarium...

Wszyscy mówią, by sump miał około 1/3 poj. akwarium dlatego mówię, zę trohcę mały i trzeba dokładniej (niż przy większym) obliczyć pojemnośći by pompa nie przelała akwarium i komin/przelew nie przelał sumpa. Ja przy doborze pompy sugerowałem się głównie tym by była bezgłośna i pobierała minimalna ilość energii.

Ta pompa wydaje się OK.

Tej filtracji to chyba aż 7-krotnej to nie będzie (opory na wkładach) ale powinna być wystarczjąca. Do wkłądów można zrobić/dopasować koszyczki by wygodnie było złoże wyjmować do czyszczenia sumpa. Ja znalazłem siatki na zamek specjalnie do wkładów http://allegro.pl/show_item.php?item=2877464247 ale nei przetestowałem jeszcze...

Przemyśl wysokość szafki gdy sump będzie pod akwarium by dało się go obsługiwać.

Będizesz miał komin w akwarium? Ja kombinuje pudełko przelewowe bez pudełka...

jeżeli chodzi o pojemność SUMPa zawsze spotykałem się z radami by miał on litraż 1/4 samego baniaka. Jednak 1/3 pojemności to dodatkowa filtracja czyli ogromny PLUS. Lepsza nad filtracja niż odwrotnie. Jednak w SUMPach innych maniaków akwarystyki zauważyłem nadmierne straty litrażu filtracji przeznaczonej na pompę i inne. Dlatego u mnie 240L to niemal sama przestrzeń filtracyjna (ok. 220L) a mam zamiar wykonać to w ten sposób

http://s5786.chomikuj.pl/ChomikImage.aspx?e=1_WZ8z2dGMb2YriHSG2l6CZ0Wbdls7yS1UpJcqRK8zmuhxYOykf9Ws4QP3n-bQBUGPGu8D5DcY9kFqLJirK4jOiRDT90BT0YGMJPhEe4oEc&pv=2

Jeżeli chodzi o komin to go nie chcę. Z racji długości baniaka potrzebował bym dwóch a to tylko zbędne zajmowanie miejsca w akwarium dlatego interesuję się tymi dwoma rozwiązaniami..

lub coś w tym stylu

A jeżeli chodzi o 7 krotną filtrację w ciągu godziny to będzie.. w przeciwnym razie baniak mi przeleje.. :shock:

edit.

Jednak nikt nie chce mi doradzić w jakich proporcjach (litrach) powinienem zastosować gąbkę, watę, bio bale, ceramikę, keramzyt i zeolit. Niby pierdoły, jednak każdy z tych mediów filtracyjnych nieco inaczej działa. Inaczej absorbują, niwelują i przechowują w sobie związki chemiczne i organiczne.

S'Sayan: Jeśli nie minęły 24h staraj się edytować posty.

Wg mnie nie można tak zostawić, że baniak przeleje za duże straty po wycieku 100 litrów.... a jak prądu nie będzie? Masz UPSa?

Wg mnie spokojnie wystarczy jak będą 3 komory filtracyjne. Przy takim długim sumpie możesz nawet zrobić 5 a co do nich władujesz to do ustalenia w późniejszym czasie.

Jeżeli będziesz miał złoże o objętości 100 litrów to jest i tak b. duży filtr.

Ja wzorowałem się w dużej mierze na http://www.woczko.dami-rz.pl/opis_filtr.htm w szczególności jeżeli chodzi o podział komór i obliczenia objętości/przelewów.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...