Jump to content

KH jest prawie równe GH - co z tym zrobić

H2athor
 Share

Recommended Posts

Witam Wszystkich

Na początek trochę danych o baniaku

Akwarium 300 L bardziej roślinne chyba

Obsada - 30 neonów, 3 gurami, pielęgnica kakadu 1 + 4, i nieznana ilość krewetek RC

Podłoże : biogrunt + zwirek

Filtracja: Unimax 700

Oświetlenie: 2x54w + 2x36W

Parametry wody - dzisiejsze

PH 6,9 - 7

Po4: 0,5

NO3: 5

co2 podawane z butli: 22

KH : 7

GH: 8

Parametry gh i kh kranianki tylko o stopień wyższe !

I tu moje pytanie do Was czy to nie dziwne takie parametry KH i GH , czy trzeba coś z tym zrobić i czy mam już zacząc dramatyzować nad tym problemem

testy przeprowadzam co tydzień i są w zasadzie nie zmienne - testy przeprowadzam kropelkami JBL , poprzednio tetry i wyniki były prawie tekie same

Dodam iż w zasadzie z baniakiem nie mam żadnych problemów, poza krasnorostami z którymi walkę już raczej wygrałem bo są jedynie szczątkowe tam gdzie ich "ciał' nie usunełem

w oczekiwaniu na info i posty pozdrawiam Was

Twardość węglanowa (Tw-KH) zwana też przemijającą spowodowana jest obecnością kwaśnych węglanów wapnia i magnezu. Twardość tę można usunąć przez zagotowanie wody.

Ca(HCO3)2 --> CaCO3 + H2O + CO2

Mg(HCO3)2 --> MgCO3 + H2O + CO2

Twardość niewęglanowa (Ts) spowodowana jest zawartością w wodzie chlorków, azotanów, siarczanów, krzemianów i innych rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu.

Twardość ogólna (To-GH) jest sumą twardości węglanowej i niewęglanowej

(To) = (Tw) + (Ts)

Znalazłem również coś takiego:

"Może się również zdarzyć że testy pokażą GH wyższe niż KH. Zdarza się, że obok węglanów pierwiastków ziem alkalicznych występują w wodzie węglany metali alkalicznych grupy pierwszej układu okresowego pierwiastków chemicznych, a mianowicie sodu lub potasu. Na przykład węglan sodowy kwaśny (soda oczyszczona), węglan potasowy (potaż) lub węglan potasowy kwaśny: Na2CO3, NaHCO3, K2CO3, KHCO3. W solach tych nie występują jony wapnia i magnezu z tego więc powodu nie wpływają one na twardość wody, jakkolwiek pozornie mogą powodować jej podwyższenie. Powodem tego jest stosowana metoda pomiaru twardości węglanowej. Pomiaru tej twardości dokonuje się bowiem pośrednio - oznacza się jony HCO3-1 a nie Ca i Mg. Ilość oznaczonych węglanów przelicza się dopiero na Ca i Mg. Jeśli więc woda zawiera także sole sodu i potasu w postaci węglanów to przy stosowanej metodzie, przeliczenie całej ilości węglanów na Ca i Mg jest błędne, ponieważ część węglanów przynależna jest do sodu i potasu."

.....

Znalazłem również coś takiego:

"Może się również zdarzyć że testy pokażą GH wyższe niż KH. ......"

To jest błędne stwierdzenie, powinno być "KH wyższe od GH" ;) - więcej informacji jak klikniesz w moim podpisie ver.2- w pierwszym poście piszę o tym kursywą.

Ja natomiast mam inny problem, w pracy mam zainstalowana stacje do zmiękczania wody jest to taki potężny zbiornik z żywić a a obok stoi drugi zbiornik z solą .

Test kropelkowy JBL

Parametry tej wody :

GH = ? po jednej kropli woda zmienia od razu kolor na zielony.

KH = 12

PH = 7.5

No2 = 0

No3 = 0

PO4 = 0

Czy taka woda z takiego urządzenia nadaje się do podmian?

Ja w kranowicie mam strasznie nie fajne parametry jeżeli chodzi o GH i KH .