Jump to content

Filtry FZN-1 FZN-2 itp - zabezpieczenie wlotu

pietreksz
 Share

Recommended Posts

Witam.

W związku z tym, że mój obecny filtr wewnętrzny Aquael PAT-MINI ciągle się zapycha i chyba dobiega już jego czas, planuję zmianę na FZN-1 lub FZN-2.

Posiadam w akwa krewetki i w obawie przed zassaniem ich przez wlot filtra szukałem informacji na temat zabezpieczenia. Natknąłem się głównie na rozwiązania typu nałożenie gąbki na wlocie. Nie spotkałem natomiast rozwiązania, które właśnie przyszło mi do głowy i nie będzie zmuszało nas do wyciągania co tydzień gąbki w celu przepłukania - wsypać kilka kamyczków do środka rurki tak, aby zabezpieczyły maluchy przed zassaniem. Co o tym sądzicie?

Ja kombinowałem inaczej. Mam starszy model fzn i tam jest tylko przy jednym ostatnim elemencie "kratka". Ten element odłączyłem, a na końcówkę nałożyłem moskitierę. Zabezpieczyłem to odpowiedniej średnicy rurką termokurczliwą. Tak aby wygląd był estetyczny. Moskitiera się nie sprawdziła, gdyż ma zbyt małe oczka. Ale świetnie się nadała siatka podtynkowa.

Pozdrawiam.

Ja mam kaskady AquaClear 20 i 30.

Kamyki drobne się wysypią przez kratkę, grube przepuszczą małe krewetki i brud. MOskitiera i siatka jest OK tylko ciężko się je czyści. Kombinowałem z watą perlonową w rurce ale szybko się zapychała i wciągał ją filtr.

Najlepszym efektem jaki osiągnąłem to gąbka. Kupiłem grubą gąbkę o przekrouj kwadratowym (około 5x5 cm) z otworem. Przeciąłem ją na pół aby była krótsza. Takie rozwiązanie wystarcza n atydzień a czasem na 10 dni. Później konieczne czyszczenie. Filtr czyszczę co około 5, 6 tygodni. Na początku był problem z odpowietrzeniem tej gąbli ale po kilkunastu minutach powietrze filtr wyciągnął.

Teraz mam nawet założoną jakąż zwykła gąbkę od filtra wewnętrznego.

... Kupiłem grubą gąbkę o przekrouj kwadratowym (około 5x5 cm) z otworem.

Najlepiej się sprawdza takie rozwiązanie. Ja kupowałem co było. Wkłady od Aquael pat/fan.

Siatkę podtynkową czyściłem delikatnie szczoteczką do zębów. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to zwróć uwagę na to, aby oczka były z "żyłek" zespolone a nie jedynie przewleczone.

Dobry pomysł! W krewetkarium mam założoną gąbkę na wlot, ale mam wrażenie, że to się trochę kłóci z celem filtracji skoro syfki nie są wciągane. Ale te dodatkowe otworki to niezła myśl. Mógłbyś wrzucić fotkę i dać znać jak przebiega filtracja? Tj czy syfki są zasysane przez owe dziurki?

Dziurki nawierciłem po to, żeby cała powierzchnia gąbki pracowała. Wszystkie otworki zasłonięte są gąbka. Teraz zauważyłem, że filtr FZN łapie czasem powietrze przez zaworek regulacji przepływu. Zwłaszcza na pozycji 'min'. Ogólnie to jestem zadowolony z jego pracy. Woda wcale nie wpada do akwarium w dół, prosto na wlot jak niektórzy twierdzą tylko płynie powierzchnią na drugi koniec akwarium. Musiałem poprzesadzać rośliny ponieważ stary filtr miałem po lewej stronie a FZN musiałem dać na prawą ze względu na jego konstrukcję.