Jump to content

Pomoc w uzupełnieniu nawożenia

Nuanda
 Share

Recommended Posts

Po pierwsze chciałbym się przywitać, ponieważ to mój pierwszy post na tym forum. Jako niedoświadczony akwarysta chciałbym zasięgnąć porady odnośnie uzupełnienia nawozów o właściwe ilości pierwiastków w moim akwa.

Zacznę może od przedstawienia pokrótce charakterystyki mojego zbiornika.

Akwarium 112l na podłożu z ziemi ogrodniczej na bazie torfu, obecnie 4 tygodnie po zalaniu......

Ilość roślinności, określiłbym to jako świeżo obsadzony holender, zagospodarowane 60 % dna

Parametry:

PH: 7

GH: 12-15

KH: 3-4

Oświetlenie 2x18wT8 6500k, 1x28Wt5 9000k, razem 64 W co daje ok 0,6 W/l

Nawożenie EC od dzisiaj połowa dawki stopniowo zwiększana do podanej przez producenta.

Nawożenie roztworem soli symfonia złota + K2SO4x20g + Fex4g zawarte w 600 ml roztworu

Chciałbym uzupełnić nawożenie o azot oraz fosfor i z tego co wyliczyłem z kalkulatorów dodanie potasu.

I pytanie właściwe czy moje obliczenia są właściwe?

Sporządzając roztwór 600ml zawierający 60g KNO3, 5G KH2PO4 oraz dodatkowo 65g K2SO4 otrzymam na początek nawożenia właściwe ilości pierwiastków ? Czy może każdą sól rozrobić osobno mając w przyszłości możliwość zmiany ilości poszczególnych pierwiastków?

Dziękuję Łoren, czytałem Twoje artykuły wielokrotnie ( Twoja poprzednia aranżacja zbiornika zainspirowała mnie do założenia akwa :piwo: )i na podstawie nich dobierałem dawki. Chciałby jedynie prosić o rade czy podawać na ten moment jedynie symfonie wzbogaconą o żelazo i K2SO4 czy są to za małe ilości potasu. Boje się czy dobrze to policzyłem i czy takie ilości do 4 tygodniowego akwa nie będą za duże.

Moje zdanie na temat złotej symfonii nie jest najlepsze - sam nigdy nie testowałem tego nawozu ale można z wyczytanych opinii wnioskować że ponad połowa stosujących ma spore zastrzeżenia co do tego nawozu a rezultaty nie sa zadowalające.

Kwestia nawożenia - podnoszenia czy też obniżania ilości poszczególnych pierwiastków uzależniam od wskazań testów. Nie jestem jasnowidzem i nie potrafię wyjąć z kapelusza przepisu na funkcjonowanie czyjegoś akwarium.

Podaj wyniki testów na NO3 , PO4 , KH , Ph i ewentualnie żelazo i można cokolwiek próbować doradzać.

Odradzam w początkowej fazie nawożenie mieszankami - trzeba mieć możliwość regulowania wysokości poszczególnych pierwiastków w wodzie.

Problem jest natury finansowej. Zestaw porządnych testów kropelkowych przekracza mój akwariowy budżet. Na chwilę obecną mam jedynie paskowe testy na PH GH KH( parametry podałem). Zdecyduje się chyba na gotowy zestaw soli makro + częste podmiany wody. Z czasem dokupię zestaw porządnych testów kropelkowych.

Co do symfonii złotej, zdania są podzielone tak jak napisałeś połowa ludzi zadowolona a druga połowa wrecz przeciwnie,znalazłem temat w którym Zulix liczył zawartość żelaza w tym nawozie i wyniki mieściły w normach. Co polecacie w takim razie jako nawóz mikro?

W moim artykule o nawożeniu roślin opisałem moje doświadczenia ze stosowaniem mikro-plus intermagu a następnie zmodyfikowanego nawożenia tymże nawozem w znacznie mniejszym stężeniu ale uzupełniony został chelatem żelaza. U mnie sprawdza się bardzo dobrze. Co najmniej kilkanaście osób obecnie nawozi tą zmodyfikowaną mieszanką i jak na razie nikt nie raportował o jakiś znaczących problemach.