Jump to content

[930L] Oświetlenie alternatywne


kostek1987krk
 Share

Recommended Posts

Witam Wszystkich! Przejrzałem pobieżnie forum i nie znalazłem informacji na mój problem. Mianowicie:

 

Pracuje m.in. jako pomoc ds. technicznych w pewnej firmie. Szef tej firmy założył sobie w domu akwarium słodkowodne 930l. Do oświetlenia używa 4 świetlówek 80W T8, każda z inną temp. Strumień świetlny dla jednej to ok 2500 lm. Podobno te lampy powinny się świecić nie dłużej niż 8 godzin dziennie żeby nie rozrosły się rośliny i produkowały odpowiednia ilość CO2. Akwarium posiada dwa filtry odwróconej osmozy i nawożenie butla CO2 w czasie świecenia oświetlenia. Problem polega na tym że chce oświetlać akwarium przez ok 16 godzin dziennie i w związku z tym zlecił mi zbadanie tematu jakie oświetlenie mogło by się świecić przez pozostałe 8 godzin bez ryzyka zachwiania równowagi. Proszę o pomoc w tym temacie, osobiście myślałem o oświetleniu LED-owym, ponieważ diody nie przystosowane do akwariów mają braki w charakterystyce długości emitowanych fal i może rośliny by nie rosły i nie produkowały tlenu w efekcie fotosyntezy. Dodam jeszcze że z akwariami mam mało wspólnego bo jestem automatykiem :)

Link to comment
Share on other sites

Myślę że temat jest skazany na porażkę - zastosowanie oświetlenia którego rośliny wyższe nie będą widziały, zobaczą na pewno rośliny niższe - glony - obawiam się że natura aż tak bardzo nagiąć się nie da jak pracownik firmy ;)

Link to comment
Share on other sites

he he no w sumie racja z tym naginaniem :) w każdym razie dziękuje za pomoc. Pogadam z szefem i zobaczymy :)

Przy takim litrażu to proponowałbym od razu przed zakupem świetlówek przejść na PowerLEdy. Normalne świetlówki powinno się wymieniać co ok 6-9miesięcy. Ledy zapewniają 5 lat świecenia, dodatkowo Diody 1W, świecą w stosunku do świetlówek o 2,1 razy wydajniej niż świetlówka co oznacza że diod wystarczyło by 150szt czyli 150W.

Link to comment
Share on other sites

Napisz jakie wysokie jest to akwarium. i Jakiego rodzaju - ogólne, malawi, BW, roślinne...

Zamontowana ilość światła jest niewielka i rośliny raczej nie będą się mocno rozrastały jeżeli czas świecenia się zwiększy. 16 godzin to jest za dużo. Max powinno być 12 godzin jak w tropikach. Można robić przerwy w świeceniu - nie polecam (nie ma takich "myków" w naturze) lecz można ograniczać ilość śwaitła, coś jakby cień.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...