Jump to content

[930L] Oświetlenie alternatywne

kostek1987krk
 Share

Recommended Posts

Witam Wszystkich! Przejrzałem pobieżnie forum i nie znalazłem informacji na mój problem. Mianowicie:

Pracuje m.in. jako pomoc ds. technicznych w pewnej firmie. Szef tej firmy założył sobie w domu akwarium słodkowodne 930l. Do oświetlenia używa 4 świetlówek 80W T8, każda z inną temp. Strumień świetlny dla jednej to ok 2500 lm. Podobno te lampy powinny się świecić nie dłużej niż 8 godzin dziennie żeby nie rozrosły się rośliny i produkowały odpowiednia ilość CO2. Akwarium posiada dwa filtry odwróconej osmozy i nawożenie butla CO2 w czasie świecenia oświetlenia. Problem polega na tym że chce oświetlać akwarium przez ok 16 godzin dziennie i w związku z tym zlecił mi zbadanie tematu jakie oświetlenie mogło by się świecić przez pozostałe 8 godzin bez ryzyka zachwiania równowagi. Proszę o pomoc w tym temacie, osobiście myślałem o oświetleniu LED-owym, ponieważ diody nie przystosowane do akwariów mają braki w charakterystyce długości emitowanych fal i może rośliny by nie rosły i nie produkowały tlenu w efekcie fotosyntezy. Dodam jeszcze że z akwariami mam mało wspólnego bo jestem automatykiem :)

Myślę że temat jest skazany na porażkę - zastosowanie oświetlenia którego rośliny wyższe nie będą widziały, zobaczą na pewno rośliny niższe - glony - obawiam się że natura aż tak bardzo nagiąć się nie da jak pracownik firmy ;)

he he no w sumie racja z tym naginaniem :) w każdym razie dziękuje za pomoc. Pogadam z szefem i zobaczymy :)

Przy takim litrażu to proponowałbym od razu przed zakupem świetlówek przejść na PowerLEdy. Normalne świetlówki powinno się wymieniać co ok 6-9miesięcy. Ledy zapewniają 5 lat świecenia, dodatkowo Diody 1W, świecą w stosunku do świetlówek o 2,1 razy wydajniej niż świetlówka co oznacza że diod wystarczyło by 150szt czyli 150W.

Napisz jakie wysokie jest to akwarium. i Jakiego rodzaju - ogólne, malawi, BW, roślinne...

Zamontowana ilość światła jest niewielka i rośliny raczej nie będą się mocno rozrastały jeżeli czas świecenia się zwiększy. 16 godzin to jest za dużo. Max powinno być 12 godzin jak w tropikach. Można robić przerwy w świeceniu - nie polecam (nie ma takich "myków" w naturze) lecz można ograniczać ilość śwaitła, coś jakby cień.