Jump to content

Co jemu dolega?


Recommended Posts

Witam, dziś zauważyłem że mój glonojad (zbrojnik niebieski ma około 10 cm) dziwnie się zachowuje i ma na ciele coś w rodzaju plam, lub jakiś blizn - wiem że wcześniej był z 2 czarnymi pleco cośtam - miały po 30 cm i z 2 dużymi 30 cm zółtymi glonojadami.

Mało tego zachowuje się jak dzik, siedzi w miejscu niewychodzi, jak podnosze jaskinie w której siedzi to trzyma się tak mocno, że moge wyjąć ją po nad poziom wody a on i tak się trzyma.

Wstawiam foto, są słabej jakości ale prosze o pomoc.

Nie wiem czy to choroba czy może był bity przez tamte glonojady.

 

1. Dołączona grafika

 

2. Dołączona grafika

 

3. Te jest w miare wyraźne :

Dołączona grafika

 

4. Dołączona grafika

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem, to jest atak pleśniawki, prawdopodobnie na niedawno zranionej lub podrażnionej skórze. Moje papuzie miały takie coś na pyszczkach zaraz po większych bójkach..podniosłam im temperaturę wody na stałe z 25 na 27*C i to już się nie pojawia. Glonek równiez był podobną grzybnią zaatakowany, no ale on już taki do mnie trafił i mimo wyższej temperatury i leczenia w środkach przeciw grzybiczych te plamy pozostały mu do końca (myślę że był już od bardzo dawna zakarzony wewnętrznie, bo mieszkał kiedyś długo w temperaturze 23*C)

Link to comment
Share on other sites

A długo on ma już te plamy? Widziałeś już je kiedyś wcześniej? Bo jesli to pierwszy raz się pojawiło i niedawno, to być może samo zniknie. Zdrowe osobniki, nie zestresowane i dobrze żywione powinny sobie z bakteriami grzybowymi same poradzić.. więc może dać mu kilka dni i obserwować?

Środki od pleśniawki to np. Akryflawina. Ale tak jak wspomniałam wczęśniej na swoim przykładzie-przy zaawansowanej chorobie, mogą nie pomódz-jak u mnie.

Link to comment
Share on other sites

to nie wiem w końcu :o

Obawiam się gdyż planuje wrzucić palety, i stąd jest moja zwiększona obawa.

i jest czego się bać :(:(:( na twoim miejscu glonka na kwarantankę a wodę w akwa dobrze odkazić i często podmieniać bo może ci plagę egipską wprowadzić o ile już tego nie zrobił :(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Chory glonek innym rybkom nie zagrozi. To czy paletki zachorują zależne będzie głównie od ich własnej kondycji, i parametrów wody. W każdym akwa znajdują się bakterie grzybowe mogące wywołać pleśniawkę. Jeśli jednak rybki będą miały odpowiednie dla siebie parametry wody a co za tym idzie nie będą osłabione ani zestresowane ani zranione to ich pleśniawka nie powinna zaatakować.

Jeśli jednak glonojada chcesz leczyć jakimikolwiek lekami, to w innym akwa- nie tam gdzie są zdrowe ryby.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...