Jump to content

Grążel żółty :)

drakula
 Share

Recommended Posts

Witam.

Posiadam akwa z rodzimymi rybami, a w nim grążela żółtego(Nuphar lutea). Posadzony był pod koniec lutego ubiegłego roku przy zakładaniu akwarium jako dorosła roślina. Grzywacz cały czas rośnie, wypuszcza często nowe liśćie podwodne, ale są one dość niewielkich rozmiarów, nie wypuszcza liśći nawodnych(tuż po posadzeniu korzystająć prawdopodobnie z substancji zawartych w kłączu wypuszczał liście nawodne i podwodne "standardowych" rozmiarów). Podłoże to ziemia z kretowiska i żwir. Nie stosuję nawozów, akwa nawozi kilkanaście rybek(lin, płocie, wzdręgi, krąpie, kiełbie, okonie, ukleje itp). Oświetlenie to 2x36W, czyli standardowe do pokrywy 50x150cm(standard 450l brutto), nie "zimuję" zbiornika(temp ok 23'C).

Moje pytanie dotyczy nawożenia tego "krzaczka". Czy ktoś z was miał kiedykolwiek doświadczenia z tą rośliną w akwa(lub ew w oczku wodnym)? Czy małe liście to może głównie wina zbyt słabego oświetlenia? Z różnych względów nie chciałbym na razie dodawać światła, chcę najpierw spróbować nawożenia, tylko czym? Zależy mi głównie na wypowiedziach akwarystów, którzy mieli do czynienia z tą rośliną, lub ew osób, które chodują roślinki z rodziny grzybieniowatych. Dodam tylko iż jako tako znam biologię tego gatunku i wiem w jakich warunkach rośnie w naturze, dlatego mniemam, że wymaga stosunkowo dużo nawozu(tylko, czy przy tym oświetleniu jest sens sypania go worami). Pozdrawiam i liczę na ciekawe podpowiedzi.

PS. Oczywiście miejcie wzgląd na to, by nie "ukatrupić" rybek zbyt dużą dawką nawozu ;) .

Gdybym pominął jakąś istotną informację, chętnie uzupełnię.

Nie mam doświadczenia z tym gatunkiem ale fizjologia tej rośliny jest podobna do pozostałych roślin z rodziny grzybieniowatych i wymaga tzw okresu spoczynkowego - być może twoje problemy związane się z porą roku lub jakimiś innymi zabiegami - zruszenia podłoża ,zruszenie rośliny , uszkodzenie systemu korzeniowego - wtedy te rośliny na dość długo stopują z rozwojem. Takie zabiegi (celowe uszkadzania systemu korzeniowego lotosa) powoduje że roślina przestaje "ciągnąć" w górę i formuje się w dolnych partiach wody tworząc formę podwodną.