Skocz do zawartości

Niekończąca się ospa u neonów innesa.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam problem z wyleczeniem neonków innesa - 10 sztuk. W 54-litrowym zbiorniku oprócz nich trzymam trzy sztuki ramirezek. Dwa tygodnie temu wszystkie ryby zachorowały na ospę - najwięcej białych kropeczek widniało na ramirezkach. Na drugi dzień podwyższyłem temperaturę do 28 stopni, oczywiście stopniowo oraz podałem lek - ichtio. Na drugi dzień połowa kropek zniknęła z pielęgniczek, po trzech dniach nie było po nich żadnego śladu. Niestety leczenie nie pomagało aż w takim stopniu neonkom. Próbowałem im pomóc stosując terapię temperaturową - 30 stopni + stosowanie leku co trzy dni. Kropki co prawda zniknęły z większości obsady, ale nadal męczę się z 3-4 rybkami u których widać pojedyncze kropki. Dzisiaj mija 11 dzień stosowania podmian i podawania leku. Co robić? Nadal prowadzić leczenie ichtio, czy zmienić metodę? Dodam, że jednego dnia temperatura przez moją pomyłkę spadła do 25-26 stopni. Wtedy wyskoczyły nowe kropeczki.

 

Ryby zachowują się normalnie. Pływają w ławicy i są dość spokojne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leczenie powinno trwać 14 dni.

Ja bym kontynuowała leczenie, lub podniosła stopniowo temp do 32 *

Trzeba tylko mocniej napowietrzać wodę.

Wystarczy 12 h takiej temperatury by kulorzęsek zginął.

Może to wykończyć najsłabsze ryby i rośliny.

 

PS. Ramirezy trzymamy w parach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POdnies temp. do 30 stopni, daj do wody preparat Ichti wg. zaleceń producenta i kup sobie sól kamienna niejodowaną. Dwie łyzki soli rozpuść w szklance wody, wlej taki roztwór do akwarium i cały czas napowietrzaj. 3-4 dni i po ospie nie ma sladu. Sam niedawno miałem taki problem i nie mogłem sobie poradzić. Sól kamienna, niejodowona to pierwszorzedna sprawa na ospę. Pozdro.

PS: w kwestii informacyjnej - kulorzęsek ginie w temp. 28 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie mam akwrium 112l zrobiłem jak napisalem wyżej. Dwie łyżki soli na szklanke i bedzie ok. I nie podmieniaj wody przez najbliższy czas tak jak wiekszość to radzi przy ospie.

Zresztą taki roztwór soli możesz dodawać co dwa tygodnie przy częściowej wymiany wody. Napewno nie zaszkodzi a tylko pomoze i będzie miała dobry wpływ na zycie akwarium.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj ostatnie kropki zniknęły z neonków. Dzisiaj powoli zmniejszam temperaturę z 29C na 26.

Pomogła ostatnia kuracja ICHTIO. Co robić po kuracji? Wymienić dużą część wody, czy wsadzić węgiel aktywny?

 

PS: Słyszałem, że sól nie jest dobrym pomysłem w kuracji z neonkami.

Próbuję oddać ramireza, ale za cholerę nie ma chętnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...