Jump to content

Zbiornik 63 litry i terapia algexitem

sheryll
 Share

Recommended Posts

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- ponad 2 lata temu

2.Litraż i wymiary akwarium - 64L (60x35x30)

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 1 świetlówka - na chwilę obecną nie wiem jaka (podobno wspomaga wzrost roślin i ładnie wybarwia rybki)

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- 13h

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa - jakiś jasny żwirek

6.Filtracja - filtr wewnętrzny z włókniną - czasem stosowany wkład filtus zeos

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - Ogólny

8.Ozdoby (jakie)- grota + wulkan, kamienie rzeczne (4szt)

9.Rośliny (ile,jakie)- niestety nie znam nazw - mam je już długo, 3 szt widoczne na zdjęciach

10.Ryby - obsada (jw.)- brzanki sumatrzańskie 3szt, brzanka zielona, żałobniczki 3szt, zbrojnik niebieski 6szt - w tym jedna parka - mnożą się jak szalone - systematycznie oddaje

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- co dwa tygodnie okolo 25litrów - woda z kranu, odstana minimum 2 doby, ostatnia podmiana ponad tydzień temu

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- ponad pół roku temu stosowałem płyn easy carbo oraz profito

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- nie

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz - zamówione testy paskowe jbl

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik? Nie mam pojęcia

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Rano i wieczorem, płatkami oraz krążkami (zbrojniki), 1-2 razy w tygodniu żywy pokarm.

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Opis problemu -

Jako, że akwarium to narażone jest niestety na kilkugodzinne działanie promieni słonecznych od zawsze miałem małe problemy z zielonymi punkcikami, pojawiały się i znikały, ponad pół roku temu pojawiły się drobne włoski/pędzle. Kilka tygodni temu zastosowałem za namowa kolegi easylife algexit i cały ten zielony nalot z szyb znikł - pozostały tylko te pędzle. Podczas kuracji nie ucierpiały żadne rośliny - wręcz przeciwnie - zaczął się ich bujny rozwój - lepszy niż po stosowaniu carbo i profito. Problemem był widoczny brak apetytu u rybek ale po kilku podmianach po zakończonej kuracji rybki znowu zaczynają szaleć przy jedzeniu.

Problemem są jeszcze te pędzelki, które nie zniknęły i wciąż się namnażają. Pojawiły się tez w moim drugim akwarium (przez moja głupotę) - o czym pisze w odrębnym temacie.

Zastanawiałem się czy nie napisać o tym problemie w jednym temacie, ale są to dwa zupełnie różne akwaria z inna obsada i ustawione w skrajnych miejscach jeśli chodzi o działanie promieni słonecznych - dlatego rozpocząłem 2 osobne tematy.

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i porady.

Pozrawiam

Sebastian

Dzisiaj zrobiłem testy za pomocą pasków jbl:

- Cl2 - ok,

- pH - około 6,8 - to chyba tez ok,

- KH - w granicach 3 stopnie d - nie najlepiej,

- GH - >14 stopni d - wg ulotki ok,

- NO2 - około 0,5 - w miarę ok

- N03 - około 250 - to chyba masakra

Dodam, ze w dniu wczorajszym wymieniłem około 40% wody, która odpoczywała ponad 2 doby. Przy okazji odmuliłem dno.

Co radzicie?

Zrobiłem też test wody z kranu:

- Cl2 - ok,

- pH - około 7 - to chyba tez ok,

- KH - ok,

- GH - >14 stopni d, ale mniej niż 21 - wg ulotki już nie najlepiej,

- NO2 - około 0 - ok

- N03 - około 0 - ok

Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 1 świetlówka - na chwilę obecną nie wiem jaka (podobno wspomaga wzrost roślin i ładnie wybarwia rybki)

Zapewne jest coś na niej napisane,gdybyś to podał mogło by ułatwić sprawę

Jak długo świecisz (ile godzin)- 13h

Za długo i nie wiemy czym.

Filtracja - filtr wewnętrzny z włókniną - czasem stosowany wkład filtus zeos

Jakaś nazwa lub przepływ. nemo130: Jeszcze jedno jak stary jest ten zeos? Moim zdaniem należy zastąpić go keramzytem/nitrasem filtusa.

Ryby - obsada (jw.)- brzanki sumatrzańskie 3szt, brzanka zielona, żałobniczki 3szt, zbrojnik niebieski 6szt - w tym jedna parka - mnożą się jak szalone - systematycznie oddaje

Bez komentarza.

Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- co dwa tygodnie okolo 25litrów - woda z kranu, odstana minimum 2 doby, ostatnia podmiana ponad tydzień temu

Za rzadko,za długo stoi woda

.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Rano i wieczorem, płatkami oraz krążkami (zbrojniki), 1-2 razy w tygodniu żywy pokarm.

Ogranicz karmienie.

Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- ponad pół roku temu

stosowałem płyn easy carbo oraz profito

Może zacznij podawać rośliny też coś muszą jeść a w szczególności carbo nawet x3,które możesz stosować strzykawką bezpośrednio na krasnorosty.

Kilka tygodni temu zastosowałem za namowa kolegi easylife algexit i cały ten zielony nalot z szyb znikł - pozostały tylko te pędzle.

Algexit jest świetnym środkiem,ale na glony zielone w moim przypadku w 2 tygodnie pozbyłem sie nitek raz na zawsze.Na krasnorosty jest inny środek,ale w cale nie koniecznie musisz go kupować.

na świetlówce nic już nie pisze, ale ruszyłem tyłek na strych i mam opakowanie:

aqua-glo T8 15W K18000

skróciłem świecenie do 12h

filtr to:

turbo n 750 aqua szut,

zmniejszyłem przepływ - tu mam pytanie - ograniczyłem przepływ wody, a czy mam ograniczyć również napowietrzanie?

Co proponowałbyś odnośnie obsady?

Jaki to środek na krasnorosty?

p.s. po podmiance no2 spadło prawie do 0, niestety no3 jest wciąż za wysokie - za dwa dni kolejna podmianka

Odnośnie czasu odstania wody - to ile powinna "odpoczywać"? myślałem, że 2 doby to minimum

Tak ode mnie, możecie się ze mną nie zgodzić. Na początek wymieniłbym świetlówkę na 6500K czas świecenia 9-10 h, wyjął rośliny z koszyków i normalnie posadził ( z liści żabienicy i anubiasa trzeba by mechanicznie usunąć krasnale, ale pozaustrojowo, z dekoracji również szczotka i naprzód :D), zeos zastąpiłbym keramzytem/nitrasem filtusa. Można spróbować też wywaru z szyszek olchy i liści dębu. Poza tym, dołożył bym zielska, bo w Twoim baniaku nie ma praktycznie co pobierać składników odżywczych.

ok, mogę jeszcze zmniejszyć czas świecenia - mam tylko pytanie - obecnie mam ustawione, ze świeci od 9tej do 21wszej - wiadomo - przed 9tą jest już dosyć jasno - powinienem to brać pod uwagę? - jakieś sugestie co do pory świecenia?

Co do roślin - korzenie tych w koszyczkach poprzerastały już koszyczek i są dość mocno wrośnięte w żwirek - pamiętam, że jak kiedyś wyjąłem taką mocno ukorzenioną roślinkę z koszyczka, to padła po kilku tygodniach

co do roślin - dorzuciłem przed chwilą kilka sztuk pistii rozetkowej

aqua-glo T8 15W K18000

Wymień na taką jak napisał nemo.

zmniejszyłem przepływ - tu mam pytanie - ograniczyłem przepływ wody, a czy mam ograniczyć również napowietrzanie?

Napowietrzanie możesz sobie darować wystarczy ruch tafli wody.

Warto może też pomyśleć nad bimbrownią.

Co proponowałbyś odnośnie obsady?

Proponuje,albo brzankę zieloną,albo sumatrzańską,albo żałobniczki.Zbrojniki wymienić na otoski.

Ja bym dał otoski ewentualnie kiryski +Tetra.

Jaki to środek na krasnorosty?

Phyton Git

p.s. po podmiance no2 spadło prawie do 0, niestety no3 jest wciąż za wysokie - za dwa dni kolejna podmianka

I tego się trzymaj,możesz lekko zakwasić dodając np szyszki czarnej olchy generalnie chodzi oto by zbić nieco PH.

Co do roślin - korzenie tych w koszyczkach poprzerastały już koszyczek i są dość mocno wrośnięte w żwirek - pamiętam, że jak kiedyś wyjąłem taką mocno ukorzenioną roślinkę z koszyczka, to padła po kilku tygodniach

Wyjmij .Przed posadzeniem korzenie możesz przyciąć,a w żwirek dać kulki gliniano torfowe.

ok, mogę jeszcze zmniejszyć czas świecenia - mam tylko pytanie - obecnie mam ustawione, ze świeci od 9tej do 21wszej - wiadomo - przed 9tą jest już dosyć jasno - powinienem to brać pod uwagę? - jakieś sugestie co do pory świecenia?

Ważne by światło słoneczne nie padało bezpośrednio na zbiornik.10h wystarczy.

ak ode mnie, możecie się ze mną nie zgodzić. Na początek wymieniłbym świetlówkę na 6500K czas świecenia 9-10 h, wyjął rośliny z koszyków i normalnie posadził ( z liści żabienicy i anubiasa trzeba by mechanicznie usunąć krasnale, ale pozaustrojowo, z dekoracji również szczotka i naprzód ), zeos zastąpiłbym keramzytem/nitrasem filtusa. Można spróbować też wywaru z szyszek olchy i liści dębu. Poza tym, dołożył bym zielska, bo w Twoim baniaku nie ma praktycznie co pobierać składników odżywczych.

Ja się zgadzam w całej rozciągłości.

ok, postaram się jutro zakupić nową świetlówkę - jakaś konkretna firma czy tylko zwracać uwagę na 6500K?

Co do obsady: brzanki sumatrzańskie i zielone mi się podobają - żyją w zgodzie - nawet czasem ze sobą kopulują. Żałobniczki mam od dawna, nie są podgryzane przez brzanki, mają się dobrze lecz wiem, że powinno być ich wiecej tzn. lubią żucie w stadzie;)

co do zbrojników to chciałbym sobie zostawić jedna parkę - mam ją od początku i regularnie rodzą się młode, które oczywiście oddaje.

Hmm mając do wyboru brzanki lub żałobniczki - wolę chyba brzanki - pewnie ze względu na ubarwienie;)

ok, załóżmy więc, że zostają brzanki - ile ich mogę mieć i ile mogę mieć tych otosków?

i jak ewentualnie ustawić to oświetlenie? - 10h ale w jakich godzinach najlepiej?

mała aktualizacja:

Dołączona grafika

Kilka roślin dosadziłem, podmieniłem wodę, niestety nie udało mi się dostać takiej świetlówki - były same 18000K

Zrobiłem testy - NO2=0, NO3 - pomiędzy 100 a 200 - kurde a podmieniłem połowę wody, słabo to spada.

Zeos wymieniam raz w miesiącu, ale za wiele go nie wchodzi do tego filtra - muszę poszukać jakiegoś rozbudowania go - widziałem gdzieś w necie taką doczepkę na wkład - chyba, że zastąpić tą włókninę tym zeosem - a nitras już zamówiłem

Jaka świetlówka będzie najlepsza?

Pytam o firmę i model

Zrobiłem testy - NO2=0, NO3 - pomiędzy 100 a 200 - kurde a podmieniłem połowę wody, słabo to spada.

Czym robisz te pomiary,może woda którą podmieniasz ma takie stężenie azotanu.

z drugiej strony norma to chyba 50 mg/l (ppm).Bierzesz wodę z wodociągu miejskiego?

Jaka świetlówka będzie najlepsza?

Pytam o firmę i model

Wybierz coś z tego

http://allegro.pl/listing.php/search?st ... C%C2%A0%3E

Ok minęło trochę czasu.

Do akwarium została dodana deszczownica, filtr wewnętrzny został rozbudowany o jeszcze jeden pojemnik w którym znajduje się wypalona glinka, została wymieniona świetlówka na osram 15W/865 900lm 6500K.

Podaje easy carbo w zalecanych dawkach.

Co jeszcze mogę zrobić? NO3 wciąż w granicach 100. Pojawiają się z powrotem zielenice na szybach (drobne zielone punkty).

Ale jest poprawa?

ok zakupie jeszcze rogatka - tylko gdzie go posadzić? - jakaś sugestia?

No własnie strasznie mało masz tego podłoża.

Możesz dać wąkrotkę i moczarkę nie musisz sadzić.

Wyjmij i wyszoruj tą grotę,która stoi za tym Stonehenge ;) .Odmulasz dokładnie przy podmianach i podajesz carbo?

Co to jest to kolorowe pod filtrem?

Ok, wyszoruje grotę - ten Stonehenge to aranż mojej żony;)

Odmulam zawsze przy podmianach - starając się nie uszkodzić roślin (korzeni). Easy carbo podaje wg. zaleceń zwiększone o 5kropli. Podaję również Profito wg. zaleceń.

To kolorowe pod filtrem to jakiś tam stary wulkan ceramiczny (chyba) siedzi tam samiec zbrojnika i kopuluje, a potem wychowuje młode. Próbowałem mu podmienić ten wulkan na tą grotę ale nie był zachwycony tym pomysłem więc mu zostawiłem tak jak woli (chyba).

Tego podłoża nie mam więcej - a jakiego mógłbym dokupić żeby było ok?

p.s. mam też sporo drobnych ślimaków, które wcinają roślinki - w ciągu tygodnia zjadły prawie całą pistię rozetkową;(

Ok, będę podawał strzykawką, kulki są w trakcie realizacji.

A co do żwirku - to czarny? W drugim akwa mam czarny jakiś żwirek drobny i w sumie średnio mi się podoba - poza tym miałbym po prostu wysypać na ten żwirek ten czarny? ile ewentualnie go zamówić na tak małe akwa?

Czy mogę z tego drugiego akwa podebrać troszkę tego drobnego żwirku i wysypać tu?

Jest jakaś inna opcja odnośnie koloru?

nemo130: Ocenę aranżacji proszę przenieść do działu galeria.

A co do żwirku - to czarny? W drugim akwa mam czarny jakiś żwirek drobny i w sumie średnio mi się podoba ?

Jak ci się nie podoba to wsyp jaki chcesz.

poza tym miałbym po prostu wysypać na ten żwirek ten czarny? ile ewentualnie go zamówić na tak małe akwa?

Tak na przykład przy podmianie,oczywiście z wyczuciem i powoli jakimś małym kubkiem.Generalnie powinno go być jakieś 4-5cm z przodu i 6-8 z tyłu.

http://pomoce.akwahobby.com/kalk_podloza.php

Czy mogę z tego drugiego akwa podebrać troszkę tego drobnego żwirku i wysypać tu?

Jest jakaś inna opcja odnośnie koloru?

Po co chcesz mieszać jeszcze w drugim akwa,toż to kosztuje parę złotych.

nemo130: Każdy następny wpis na temat aranżacji wynagrodzę.