Jump to content

Dozowanie soli, wyniki i obliczenia...

Share

Recommended Posts

Witam.

Solę będę miał za kilka dni, więc zaczynam się już interesować sposobami nawożenia. Pierwsze pytanie to jakie powinny być bezpieczne stężenia soli makro w akwarium. wiadomo że w tym momencie moje roślinki "głodują" więc przez pierwszy tydzień zjedzą ile im nasypię. ale zależy mi na wypracowaniu pewnej wielkości roślin które będę chciał utrzymywać. I określeniu stałego stężenia które będę chciał mieć w wodzie, co myślicie o takich wartościach:

Potas, K – 10-20mg/l

Magnez, Mg – 15-30 mg/l

Azot w formie NO3 – 5-20mg/l

Fosfor w formie PO4 – ok. 1-2mg/l

Uśrednione dawki podzielę na 7 aby codziennie podawać 1/7 każdej dawki danego pierwiastku.

Sole które zakupiłem to:

6 x 25g K2SO4 + 6 x 25g KNO3 + 4 x 25g MgSO4 + GRATIS 1 x 15g KH2PO4 + 5 kulek glinianych + 1 miarka

Domyślam się że muszę kupić buteleczki żeby rozrobić sole, czy w końcowym stadium mogę zmieszać roztwory tak aby powstał jeden, co ułatwi dozowanie.

I teraz pytanie odnośnie kalkulatora:

To co otrzymałem po wyliczeniu stężeń roztworów:

Co o tym myślicie??

Edit:

To oczywiście na start, a później będę korygował stężenia bo oczywiście roślinki zjedzą swoje.

Regulamin. Mapet

Żeby w jakikolwiek sposób odnieść się do Twoich zamierzeń względem nawożenia potrzebny jest dokładny opis akwarium , wymiary , litraż , filtracja , oświetlenie , podłoże itd - najlepiej gdybyś zrobił to według schematu >>>> glony-potrzebujesz-pomocy-opisz-zbiornik-t48154.html . Dołącz też fotkę - czasami mówi więcej niż najlepszy opis. Na razie odsyłam do artykułu z mojego podpisu o nawożeniu roślin - jest tam dość dokładnie wyjaśniona cała "mechanika" nawożenia.

Baniaczek to 40L HT,(27L wody wyszło z kalkulatora) w kwietniu czeka mnie przeprowadzka wiec szykuje się na coś większego.

Zbiornik założony 22-11-2012

Podłoże: Tetra complete substrat-3cm

Żwirek czarny z akwarystycznego-3-5cm

Dozowanie CO2 z butli wysokociśnieniowej 1 bąbel na 2 sek.

Filter Fluval NANO z deszczownicą oraz wkładem z TORFU(deszczownica zanurzona,fliter do 55L)

Grzałka

Swiatło to 2x11w Arcadia POD(CO2 załączam o 9-21, Od 10-21 oświetlanie z tym że godzinę po starcie i przed zakończeniem świeci tylko jedna lampka)Wychodzi 0,84W/l(obliczenia z kalkulatora)

Do wymian woda RO+Aquadur plus zeby otrzymać kh5

Nawóz micro to sera florena-2 krople dziennie

Parametry: Robione testami sery oraz API

Parametry mojej wody to:

PH-6,5(małe wahania dobowe ale w nocy włączam co2 na 3x1 godzina żeby utrzymać PH na stałym poziomie)

KH-4-5

GH-13

NO2->0,3

NO3-10(testy API nie są zbyt dokładne)

PO4-0

Podmiany 20% tygodniowo.

Obsada to 6 gupików i 10 krewetek.

Ph utrzymuję na stałym poziomie poprzez Torf w filtrze oraz co2.

Mam strasznie jałowo, roślinki gniją lekko. Mam też glony. Zależy mi żeby wystartować z solami i powoli nabierać doświadczenia. Parametry w tabelce to ilości które chce podawać w ciągu tygodnia. Niepokoi mnie potas bo jest go za dużo, co byś zmienił Łoren w tabelce??

Rybki wyglądają zdrowo, krewetki też. Została mi chyba tylko sprawa soli do rozwiązania.

Fotki:

http://imageshack.us/photo/my-images/525/img0004sr.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/152/mg0007.jpg/

Twoje zamierzenia dozowania soli są w pełnych widełkach - Pisząc że

Potas, K – 10-20mg/l

Magnez, Mg – 15-30 mg/l

Azot w formie NO3 – 5-20mg/l

Fosfor w formie PO4 – ok. 1-2mg/l

Rozbieżność jest tak duża że każda wartość z wyżej podanych może być prawidłowa ale też nie musi.

Światła jest bardzo dużo stąd i nawożenie musi być relatywnie wysokie. W moim przekonaniu przy oświetleniu 0,84W/L można przyjąć że NO3 powinno wynosić nie mniej niż 15- 20 mg/l PO4 -1,5mg/l lub więcej Potas nie mniej niż 20-30mg/l i magnez...no i tu pojawia się pytanie - ponieważ jak rozumiem używasz osmozy z mineralizatorem który w swoim składzie ma magnez to nawożenie magnezem musi być delikatne żeby nie zachwiać prawidłowych proporcji do wapnia . Ale to nie jedyny problem - przy tak dużym oświetleniu i wysokim dozowaniu pozostałych makro może dojść do zablokowania wchłaniania magnezu przez wysoki poziom potasu który jest wymuszony pozostałymi makro....tak więc kwadratura koła. Rozsądnym wyjściem byłoby zwiększenie ilości mineralizatora i podniesienie ilości wapnia i magnezu - tak to przynajmniej ja rozumiem.

Rozumiem, Makro ustawiam na podanych przez ciebie poziomach:

NO3-15- 20 mg/l

PO4 -1,5mg/l lub więcej

Potas nie mniej niż 20-30mg/l(jak wynika z kalkulatora będzie go dużo, a dochodzi do tego jeszcze 13% w mineralizatorze)

Mg-25mg/l(10% w mineralizatorze)

Wapń to 45% w 2,8g mineralizatora który wsypuje do 5 l wody.

Podniosę KH do 6, co będzie się wiązało z większą ilością CO2 które będę musiał podać.

W tej chwili poziom wapnia powinien wynosić ok. 60mg/l może nawet więcej. To z moich obliczeń.

Oto moje wnioski:

Podnoszę KH do 6-7 przez co wzrośnie poziom wapnia

Następnie sole z tabelki:

Do tego dochodzi nawóz micro seraflorena.

Czy uważasz ze z tak dobranym nawożeniem mogę zaczynać, oczywiście z biegiem czasu będe obserwował jak rośliny reagują na nawożenie i będę korygował parametry.