Skocz do zawartości

[20 l.] Przyszły dom dla bojownika


cyziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym przedstawić sowje akwrium, które zostało zagospodarowane od nowa. Przez pewien czas w akwarium pływała jedna rybka milinezja i była jedna roślina mikrozorium (pozostałości po większym akwarium. Póżniej dodałem kamień, oświtlenie i czarne tło. Na koniec dokupiłem 2 gatunki roślin.

Akwarium wobecnym stanie funkcjonuje od 1 stycznia.

 

Litraż: 20 l.

Wymiary: 41x18x27

Oświetlenie: świetlówka firmy Sera 15 W tropic sun w pokrywie od akwarium 54l. Narazie jest takie oświetlenie może z czasem stowrzy się cos pod te akwarium.

Filtracja: Filtr Aquael typ fun mini

Podłoże: drobny żwir o najmniejszej rgranulacji jaki był dostępny w sklepie

Dekoracja: Kamień + 4 małe kamienie z koszyczków po roślinach

 

Flora:

Microsorium pteropus - mikrozorium oskrzydlone

Alternanthera reineckii

Ceratopteris thalictroides - różdżyca rutewkowata

 

Mam nadzieję, że rosliny są dobrze rozpoznane

 

Fauna:

Molinezja czarna (docelowo Bojownik plus może jeszcze krewetki)

 

Planuje kamień zamienić na korzenie z mchem i dosadzenie jakiś dwóch roślin.

 

Czekam na opinie na temat zbiornika oraz podpowiedzi co by można było zmienić.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na molinezje za małe.

Kamień wymień na coś innego, bo może ci zatwardzać wodę.

Molinezja jest pozostałością po starym akwarium, nie mam co z nia zrobić.

 

Nie mam pojęcia czy ten kamień zatwardza wodę, nie robię testów :/

 

Jak jeszcze nie zacząłeś zabawy z rybami, to postaw akwa od nowa na ziemi i żółtym piachu rzecznym.

a co jest nie tak z dotychczasowym podłożem?? ma małą granulację, rosliny sie przyjeły bo rosną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej naturalny jest piach rzeczny i ładniej wygląda ten jest za jasny. Kamień wyjmij polej octem i zobacz czy się pieni jeśli się pieni to zatwardza (to pewnie piaskowiec wiec raczej zatwardza) . Znajdź lub kup jakiś fajny fikuśny korzeń i będzie cacy :) + pistia na taflę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W planach jest usunięcie tego kamienie i dosadzenia zamiast niego większej ilości roślin, żeby stworzyć w miarę gęsto zarośniete akwarium. Kamień jak dla mnie nawet mógłby być, choć jest za duży i mi średnio pasuje do tego litrażu. Ewentualnie jest plan oblepić go mchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w akwarystycznym i kupiłem grzałkę Aquaela 25 W, Cryptocoryne wendtii green, oraz korzeń obrośnięty mchem nazwy nie pamiętam :/

Niżej zamieszczam zdjęcie obecnego wyglądu akwarium, oraz korzenia z mchem może ktoś rozpozna co za mech.

 

Proszę o opinię co do kompozycji co zmienić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że powinieneś pod ten żwir dać jakiś substrat albo ziemię, bo w samym żwirku CI te rośliny nie będą rosły. Zobaczysz za 2-3 tygodnie przestaną rosnąć i będą powoli marniały.

Bzdura, wystarczy odpowiednie światło i nawożenie a wszystko będzie dobrze rosło nawet w kompletnie jałowym podłożu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że powinieneś pod ten żwir dać jakiś substrat albo ziemię, bo w samym żwirku CI te rośliny nie będą rosły. Zobaczysz za 2-3 tygodnie przestaną rosnąć i będą powoli marniały.

Bzdura, wystarczy odpowiednie światło i nawożenie a wszystko będzie dobrze rosło nawet w kompletnie jałowym podłożu.

 

No tak nie do końca kolego ;)Jakieś mało wymagające rośliny sobie porosną ale wszystko na pewno by nie rosło na zwykłym żwirku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam wszystkich
Powróciłem do akwarystyki po ok. 4 letniej przerwie. Zacząłem od reaktywacji mojego 19 l. malucha.

 

Oświetlenie:
Belka własna Power LED 10 W (dwa rzędy po 5 W).
W pierwszym rzędzie 6,5 K; 8,5 K; 6,5 K; 8,5 K; 6,5 K; Drugi rząd tył akwarium to: 8,5 K; FS; 6,5 K; FS; 8,5.
Świecę około 8-9 godzin dziennie.

 

Podłoże:
Premium Soil 3 l.
7521573_IMG_1785.JPG

 

Dekoracja:
Korzeń z mchem java moss, 3 małe kamienie z koszyczków z roślinami

 

Fauna:
-Hygrophila difformis
-Limnophila sessiliflora
-Cryptocoryne beckettii
-Hydrophyla dwarf
-Cryptocoryne legroi
-Java moss

 

Flora:
Na razie kilka ślimaków, które musiałem przynieść z roślinami.
Nad docelową obsadą się zastanawiam jeszcze najpierw miał być bojownik, później krewetki a ostatnio znalazłem w necie takie rybki jak Drobniczka jednodniówka (wyczytałem, że podobno można już trzymać od 10 l. taka rybkę, więc u mnie zastanawiałem się nad 3-4 sztukami).

 

Nawożenie:
Jak na razie Aquaflora micro.

 

Testy:
Kropelkowe firmy JBL. Testy przeprowadzone 27.02.2017 r., po nich postanowiłem zakupić Aquaflora micro i od razu dałem jedną dawkę.
pH3,0 - 10: 6,0,
NO2: <0,01 mg/l,
NO3: 10-15 mg/l (kolor bardziej był zbliżony do wartości 10,ale też zależy dla jakich rybek bo są tam pokazane 3 rodzaje)
KH: 3 (lecz woda barwiła się już lekko na kolor żółty po jednej kropli) nie mogę znaleźć czy 3 to dobry wynik,
Fe: <0,02 (wg instrukcji to nie dobrze, że jest tak mało).
temp. 27 stopni

 

Historia akwarium:

 

06.02.2017
Zalanie akwarium z jasnym żwirem, który pozostał mi z dawnych lat. Od razu uruchomienie grzałki, filtra i oświetlenia (15 W Sera tropic sun świetlówka z pokrywy od akwarium 45 l.).

 

07.02.2017
Zakupienie roślin: Hygrophila difformis, Limnophila sessiliflora, Cryptocoryne beckettii, Hydrophyla dwarf, Cryptocoryne legroi i wrzucenie ich do akwarium z koszyczkami gdyż nie miałem już czasu od razu ich posadzić.
7521574_IMG_1786.JPG

 

08.02.2017
Zmiana podłoża na Premium soil, posadzenie roślin.
7522344_IMG_1792.JPG

 

14.02.2017
Lekka zmiana aranżacji zbiornika. Usunięcie wężyka napowietrzającego z filtra.
7522340_IMG_1812.JPG

 

18.02.2017
Budowa belki Power LED 10 W i od razu zainstalowanie jej nad akwarium.
7522343_IMG_1827.JPG

 

24.02.2017
Pechowo stłukł mi się termometr w akwarium :( to co się rozlało zebrałem siateczką do ryb bo unosiło się na powierzchni szkiełka zebrałem myślałem, że to już koniec akwarium, ale okazało się na szczęście, że akwarium może dalej funkcjonować.

 

27.02.2017
Zakup testów kropelkowych JBL COMBISET oraz od razu przeprowadzenie ich wyniki podawałem wyżej oraz zaczęcie nawożenia Aquaflora micro. Dodanie do akwarium korzenia z mchem.
7522368_IMG_1847.JPG

 

 

 

Dzisiaj mija 21 dzień mojego akwarium. Zakupiłem dzisiaj test GH i od razu zmierzyłem jak i resztę testów które posiadam. Teraz bardziej doszukiwałem się kolorów jakie wyszły na sakli i o to wyniki:
ph: 6,5
NO2: <0,01 mg/l
NO3: 10-15 mg/l
KH: 4
Fe: 0,02 - 0,05 (woda zabarwiła się bardzo lekko na fioletowo prawie nie zauważalne)
GH: 9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim akwarium wykłuły się małe ślimaczki dzisiaj lub wczoraj wieczorem bo zniknęły takie jakby "glizdy". Zobaczymy ile ich będzie i czy nie będę musiał walczyć z plagą ślimaków.

 

Dzisiaj dokonałem podmianki wody ok 4 l. odstane 7 dni + odmulanie dna + jedna pompka Aquaflora micro.

 

Z ciekawostek takich w akwarium przez 24h paruje wody 1 cm. jest to około 0.41 l. wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 25 dniach funkcjonowania akwarium zawitał do niego główny mieszkaniec. Naradzie spokojnie pływa poznaje nowy teren.

 

Rośliny wszystkie dobrze się rozwijają oprócz mchu na korzeniu trochę na brązowo zmienia kolor:/

 

Oto zdjęcie bojownika :)

 

7568083_IMG_1859.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 dzień funkcjonowania akwarium:
 
Czyszczenie akwarium, odmulanie dna, czyszczenie szyb i dodanie nawozów.
 
Testy wody:
ph 7,5 (rośnie nie wiem czemu)
NO2 <0,01
NO3 10-15
KH 3
Fe 0.1 (rośnie przed 2 tygodnie prawie z zera wzrosło do 0.1 więc Aquaflora micro daje rezultaty do tej pory dane tylko 3 razy)
GH 9
 
- Rośliny trochę zrobiły się brązowe i jakby przystopowały z rośnięciem,
- pojawiło się trochę glonów głównie na tylnej szybie tam gdzie był skierowany wylot z filtra dzisiaj zakupiłem dysze i skierowałem ją w górę,
- zakupienie Carbo aqua art. Planta Gainer i od razu podanie,
- Mój bojownik dostał dodatkowe jedzenie firmy tropical ovo-vit płatki gdyż zakupiony wcześniej Betta Bio-Gold firmy KIKARI chyba średnio mu smakuje podpływa je ale za chwile wypluwa może płatki będą mu lepiej pasować.
- Przymierzam się do przycinki roślin, ale myślę że to będzie za tydzień przy następnym czyszczeniu akwarium. Dzisiaj na próbę obciąłem jedną Hydrphili difformis tuż nad liściami i puściłem narazie żeby wolno sobie pływała.
 
Aktualne zdjęcie akwarium:

7607608_IMG_1866.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...