Jump to content

Pielęgnice pawiookie i Skalar?

Meruru
 Share

Recommended Posts

Dziś trafiły do mnie dwie Pielęgnice pawiookie.

Mam pytanie do tych, którzy posiadali albo posiadają te ryby. Czy one mogą żyć w zgodzie z takimi gatunkami jak :

-Platydorus Costatus,

-Glonojadem,

-Pangasianodon hypophthalmus

-( i tu moja największa obawa, chyba każdy wie dlaczego) Skalar?

Nie jestem przekonana do Pielęgnic w ich towarzystwie. Co o tym sądzicie?

Skalar na pewno będzie smakowac dorosłym pawiookim :)

Pamiętaj, że pawiookie wymagają akwarium minimum 150x50x50cm!

Pawiookie moga spokojnie żyć w zgodzie z sumami, które mają mocny pancerz ( kirysnik, Platydoras, Agamyxis)

Skalar na pewno będzie smakowac dorosłym pawiookim :)

Pamiętaj, że pawiookie wymagają akwarium minimum 150x50x50cm!

Kurczę... Miałam cichą nadzieję, że da się ich jakoś "pogodzić"... :(

Akwarium, w którym je trzymam ma 540L i myślę, że jest ok.

A co z Sumami Rekinimi? Są narażone na atak ze strony pawiookich? Na razie z tego co zaobserwowałam to Pielęgnice nie reagują na ich obecność. Sumy czasem je popychają a te nic, po prostu odpływają.

Obserwuję zachowanie pawiookoich względem reszty i jedyne co zauważyłam to zero reakcji na sumy i glonojady. Z początku zachowywały dystans względem Skalarów, obadały chyba każdą rybę. Mniejszego "olewały" a większego przeganiały i robiło się groźnie. Teraz te dwa gatunki pływają jakby grupowo, co jest dla mnie dość dziwne. Może nie skończy się tragicznie... Wyczytałam z dziennika pewnego akwarysty, że jego Pielęgnice pływały ze Skalarami i zaatakowały tylko tego, który je "poganiał" a na resztę nie reagowały nawet jak podrosły. Hmmm...

Pokaż dziennik tego świetnego akwarysty :)

To były obserwacje Pielęgnic Pawiookich przez Karlheinza Schönberga i jeszcze jakiegoś, niestety nie pamiętam nazwiska, ale jak sobie przypomnę to napiszę. Jednak co do obserwacji drugiego to na pewno nie pasuje do moich. ;) Oczywiście wiadomo, że każda ryba też ma swój charakter i nie powinno się kierować tym, że u jednych drapieżniki okazały się łagodne jak baranki, to tak będzie z co drugą.

U mnie póki co jest w miarę spokojnie, ale chyba będę musiała porobić porządki i przełożyć Skalara i Sumy rekinie, bo nie chcę żeby zostały pożarte ani nie chcę pozbywać się tych pięknych Pielęgnic. :)

Widzę,że nie chcesz zrozumieć ;)

Sumy rekinie to nie ryby akwariowe,więc są do oddania/podchowania i zjedzenia,a nie do przełożenia,chyb że masz baniak wielkości basenu.

Rozumiem, że nie jesteś za ich trzymaniem w akwarium i nie neguję tego. Każdy ma swoje zdanie ale każdy też postępuje jak chce. Nie powinno się trzymać wielu istot w niewoli jak: zagrożonych gatunków, dzikich ssaków, można też się spierać z tym, że duże psy powinno się posiadać tylko wtedy, jak ma się dom ze sporym ogródkiem. Ludzie i tak je trzymają i niekoniecznie wyrządzają im tym krzywdę. Poza tym Sumy Rekinie nie osiągają takich rozmiarów jak na wolności. Gdyby każdy mówił co powinno się trzymać a czego nie, wychodzi logicznie tak, że nie powinno się trzymać żadnych ryb w akwariach, bo przecież odbiera im się wolność, nie da się im stworzyć 100% środowiska w którym żyć powinny. ;)

Co do odbierania wolności zgadzam się z Tobą w 100%,ale dlatego trzymamy w miarę małe gatunki,żeby zapewnić im możliwie największy komfort.

Sum rekini nie urośnie tyle co w naturze 1,5m,ale spokojnie dorasta do 1m.

Myślę,że nie masz na to warunków.

Są tacy, którzy trzymają bardzo duże gatunki ryb w akwariach i nie mam na myśli akwarium 800L tylko sporo, sporo większe. Potrafią im zapewnić zbliżone warunki w jakich duże ryby żyją. Moje największe akwarium ma 540L póki co. Wszystko w swoim czasie więc myślę, że moje ryby i inne wodne "stwory", które posiadam nie mają źle i mieć tragicznie nie będą. Przede wszystkim to kwestia rozumu i "kieszeni". :)

Zgadzam się z Tobą w 100%.

Jednak trzeba pamiętać, że skarłowaciałe ryby żyją tylko 30% swojego prawidłowego życia.

Do tego giną przez prawdopodobnie bolesny przerost organów wewnętrznych.

Także charakteryzują się zbyt dużą głową w stosunku do reszty ciała, co wygląda dosyć nieapetycznie.

Z czasem deformuje się także kręgosłup i płetwy.

Co do trzymania dużych psów w bloku itp. Zależy, bo są gatunki mało ruchliwe. Poza tym ryby na spacer nie weźmiemy niestety.

Zgadzam się z Tobą w 100%.

Jednak trzeba pamiętać, że skarłowaciałe ryby żyją tylko 30% swojego prawidłowego życia.

Do tego giną przez prawdopodobnie bolesny przerost organów wewnętrznych.

Także charakteryzują się zbyt dużą głową w stosunku do reszty ciała, co wygląda dosyć nieapetycznie.

Z czasem deformuje się także kręgosłup i płetwy.

Co do trzymania dużych psów w bloku itp. Zależy, bo są gatunki mało ruchliwe. Poza tym ryby na spacer nie weźmiemy niestety.

Zdaję sobie z tego sprawę. Niestety ludzie, którzy zakupują ryby ze względu, "bo ładnie wyglądają" i nic o nich nie wiedzą-nie. I później katują je trzymając w małych zbiornikach.

Co do gatunków mało ruchliwych psów, to mało ruchliwym psem może się okazać amstaff abo pitbull, które ruch przecież muszą mieć. Posiadam dwie te rasy i moje akurat to lenie, ale to temat zdecydowanie nie na to forum. ;)

Nie będę Cię przekonywał,wyraziłem swoją opinię i to wszystko,a Ty rób co chcesz ;)

Wiem, doceniam to i dziękuję za wypowiedzi. :)

• 3 weeks later...

Muszę wam przyznać rację co do towarzystwa Sumów rekinich. Nie udało się ich "pogodzić" z Pawiookimi. Pielęgnice jak podrosły to zaczęły atakować ruchliwe sumiki i trzeba było ryby oddzielić. Natomiast co do Skalarów... Samiec żyje i ma się dobrze. Zaszły pewnie zmiany w jego zachowaniu. Zachowuje się jak Pawiookie -dosłownie. Kiedy one coś "majstrują" w akwarium, on robi to samo -razem z nimi, zaczął jeść mi z ręki, rzuca się agresywnie na jedzenie tak jak one a wcześniej uciekał, cały czas pływa razem z Pielęgnicami, przysiadają na dnie razem, pozwalają mu wydzierać z pyska pokarm. Wcześniej był "odludkiem", wszystkiego się bał, nawet Sumów rekinich a teraz nagła zmiana. Dodam, że od początku nie przeganiał Pielęgnic, odpływał od większych ryb. Natomiast co do samicy Skalara... Parę razy zaatakowała Pawiooką i niestety w którejś nocy została przez nie mocno poturbowana. Nie udało mi się jej uratować.