Jump to content

Czym Zabezpieczyć Taśmę led

neon24
 Share

Recommended Posts

Witam zakupiłem taśmę led do akwarium 54l (60x30x30) nie wiem jak ją ustawić moje przemyślenia:

1.Nie przecinać taśmy tylko okręcić ją po brzegach.

2.Uciąć 4 paski po 55 cm i ustawić je jeden koło drugiego.

Mam także dylemat jak je zabezpieczyć przed wodą, doszły mnie słuchy aby wsadzić taśmę do wężyka tylko mam pytanie czy nie będzie on tłumił światła jakie daję taśma (Barwa 6500k). Może wy macie jakieś pomysły na zabezpieczenie tej taśmy.

Witam zakupiłem taśmę led do akwarium 54l (60x30x30) nie wiem jak ją ustawić moje przemyślenia:

1.Nie przecinać taśmy tylko okręcić ją po brzegach.

2.Uciąć 4 paski po 55 cm i ustawić je jeden koło drugiego.

2

Mam także dylemat jak je zabezpieczyć przed wodą, doszły mnie słuchy aby wsadzić taśmę do wężyka tylko mam pytanie czy nie będzie on tłumił światła jakie daję taśma (Barwa 6500k). Może wy macie jakieś pomysły na zabezpieczenie tej taśmy.

Może coś takiego z przeźroczystą szybką zda egzamin,tylko musiał byś to uszczelnić silikonem.

http://allegro.pl/profil-do-led-osadzeniowy-1m-z-szybka-rowkowy-i2854307012.html

Najlepszy były właśnie wężyk. Z tym że musisz zatkać np.silikonem otwory. Woda i tak się będzie dostawać do środka, a że będzie tam cieplej, to skondensuje się na ściankach. Ja u siebie mam pod ledami kawałek pleksi, tak żeby woda nie kapała bezpośrednio z deszczownicy, a że mam wentylatorek, to nic mi się nie kondensuje. Więc nawet silikon na LED nie robi sie mleczny od wilgoci. Taki zwykły wąż powinien dać radę, jeżeli chodzi i nie tłumienie światła. Te przeźroczyste są dość dobre. Ja w BrikoMarshe kupowałem taki za 4zł/mb.

Kiedyś jak miałem koncepcję zmiany oświetlenia na HQI 2x35W, to wymyśliłem sobie taki kanał z pleksy uszczelniony silikonem. Na początku był wentylator i mieszał powietrze w kanale, więc nic sie nie topiło i nie kondensowało. Jednak projekt padł, ze wzgląd na zbyt niską pokrywę, prawie dotykała wody. Co było dość uciążliwe. Ale się da, trzeba tylko wyższą pokrywę zrobić.

Ja miałem taką 2mm, ale wydaje mi się że są 1mm, to pewnie Ci się uda. Ja swój kanał zrobiłem tak - kupiłem kawałek pleksi. Nożykiem lekko naciąłem w miejscach zgięcia, lepiej się kształtuje, wsadziłem w imadło na kawałku blachy wygiętej w 90' i opalarką (taka dmuchawa gorącego powietrza) nagrzewałem i giąłem. Nie wyglądało jak z fabryki, ale i tak było nie widoczne. następnie boki odrysowałem na kolejnym kawałku pleksi, i je wyciąłem, i to skleiłem silikonem. Oczywiście nie równości były, ale silikon ładnie uszczelnił.

W Twoim wypadku można zrobić połowe walca. Np 4cm szerokości pleksę, próbować zgiąć w łuk wzdłuż na długość paska LED, a boki zakleić silikonem jeżeli będzie się kondensować. Zrobić taką...połowę rurki po przecięciu wzdłuż.

• 2 weeks later...

WITAM. Przyjrzałem się waszej rozmowie. Tak sobie pomyślałem ,że sporo zachodu z uszczelnieniem i zabezpieczeniem tej taśmy. Wydaje mi się, że zakup taśmy ledowej zatopionej w silikonie(dostepnej w handlu)zamknął by temat i ułatwił życie ;) 8-)

@petos

Nie do końca. Taśmy zatopione w silikonie nie trzymają barwy, poza tym silikon zatrzymuje ciepło i LEDY szybciej się przepalają. Wałkowane wielokrotnie. Nawet producenci odradzają zakup tych pasków. Zamiast silikonu przeciągają je przez lakier, jednak do lakieru nie jestem przekonany. Prosty, sprawdzony sposób to profil aluminiowy np. typu HR-ALU (wszędzie dostępny i tani ok. 20zł/mb) wystarczy wkleić do niego pasek, pleksę przejechać na bokach silikonem, wkleić do profilu i mamy ip68;)

koszt całości za metr razem z zasilaczem nie przekroczy 100zł

Jeśli ktoś potrzebuje paski LED w barwach ok. 3000K i 4000K, RGB, zasilacze (ze ściemniaczem też), czy profile do pasków to myślę, że mogę poszukać dobrych cen u siebie w firmie:) W poniedziałek sprawdzę ceny i moce i dam znać jeśli ktoś jest zainteresowany.

WITAM. Przyjrzałem się waszej rozmowie. Tak sobie pomyślałem ,że sporo zachodu z uszczelnieniem i zabezpieczeniem tej taśmy. Wydaje mi się, że zakup taśmy ledowej zatopionej w silikonie(dostepnej w handlu)zamknął by temat i ułatwił życie ;) 8-)

Nie do końca.. Taki pasek można polewać wodą, a nawet zamoczyć pod wodą i nic mu nie będzie.. W akwarium jest zbyt duża wilgoć i po czasie taki pasek zamoknie i przestanie świecić.. choćby nie wiem jaki był. Więc nie zdaje to egzaminu w akwarium..

@petos

Nie do końca. Taśmy zatopione w silikonie nie trzymają barwy, poza tym silikon zatrzymuje ciepło i LEDY szybciej się przepalają. Wałkowane wielokrotnie. Nawet producenci odradzają zakup tych pasków. Zamiast silikonu przeciągają je przez lakier, jednak do lakieru nie jestem przekonany. Prosty, sprawdzony sposób to profil aluminiowy np. typu HR-ALU (wszędzie dostępny i tani ok. 20zł/mb) wystarczy wkleić do niego pasek, pleksę przejechać na bokach silikonem, wkleić do profilu i mamy ip68;)

koszt całości za metr razem z zasilaczem nie przekroczy 100zł

Jeśli ktoś potrzebuje paski LED w barwach ok. 3000K i 4000K, RGB, zasilacze (ze ściemniaczem też), czy profile do pasków to myślę, że mogę poszukać dobrych cen u siebie w firmie:) W poniedziałek sprawdzę ceny i moce i dam znać jeśli ktoś jest zainteresowany.

pewnie masz rację. tak głęboko się nie zagłębiałem. Na pewno patrząc od strony technicznej ,jest to bezpieczne. Ale przyjmijmy ,ze przy dokladnym wykonaniu i dbałości o szczegóły twój sposób będzie super.pozdrawiam