Jump to content

[240l] Blackwater Proszę o ocenę i pomoc

Bartosz83
 Share

Recommended Posts

Akwarium: 240 l (120x40x50)

Podłoże: piasek akwarystyczny bardzo małej granulacji

Filtracja: filtr zewnętrzny JBL CP 250 ( i tu pytanie jaki dołożyć wewnętrzny mechaniczny)

Ogrzewanie: grzałka 100 W ( docelowo 150 W)

Dekoracje: korzenie oraz kokosy

Jestem bardzo początkującym akwarystą, wręcz laikiem w tej kwestii także proszę o łagodną krytykę oraz o porady co zmienić i co dołożyć.

Zaznaczam że chcę aby to był biotop Blackwater bez żadnych roślin.

Właśnie myślałem nad jakimiś gałązkami w sumie nawet większymi gałęziami :) tylko czy wierzba będzie dobra czy z jakiegoś innego drzewa?? I jakie te liście? Co do pistii zastanowię się bo faktycznie mógłby to być fajny efekt. A jak z obsadą ? Chciałbym aby była tam parka Heros efasciatus (sewerum) a czy coś do tej parki mógłbym dorzucić czy pozostać tylko przy baniaku tylko z tą jedną parą??

Zły dział. Nawal tu dużo korzeni i liści dębu. Jaką chciałbyś obsadę? Zaproponuj coś.

Ja tu widzę paletki i stadko neonów / rodostomusów i kiryski na dno, można by było do tego dorzucić jakieś apistogrammy, ale podaj parametry wody. Wywal kokosy.

Nie lubię jak jest dozo gatunków ryb :) wole jak jest ich mniej ale większe. Chce mieć parkę Heros efasciatus. I do tego ewentualnie coś na dno ale nie wiem co mogłoby tam się znaleźć. Ale o korzenie większe czy więcej jakichś gałęzi lepiej?? Chcę z jednej strony zrobić graciarnię korzeni a na resztę akwa liście i patyki, może szyszki. Chce żeby te ryby miały gdzie pływać bo małe nie będą. Co myślicie o takim ustawieniu??

Tak jak mówiłem- Herosy bedą tutaj na styk i ja proponuje, by ostatecznie mieszkała tutaj jedna parka.

Na dno dodałbym kiryśniki i jakieś ciekawe zbrojniki (L104/ L204/ L183)

Pomysł z gałązkami dobry, ale liści dużo nie dawaj- przy dużych pielęgnicach syfek jest zbędny.

Skorzystam z Waszych rad :) a po giełdzie została wymieniona grzałka na 250 W. Doszedł również filtr wewnętrzny jako mechanik (Aqua Szut 750 z gąbką) oraz ułożyłem odpowiednio wkłady w kubełku ( od dołu: 2x ceramika, gąbka i na końcu torf). Niestety korzeni nie kupiłem, gdyż padał deszcz a i po świętach mniej handlarzy przyjechało więc nie było w czym wybierać.

Jeśli chodzi o obsadę zostanie parka pielęgnicy (od Playa wiem już ze to nie Sewerum a Pielęgnica Plamooka) oraz zbrojniki tylko napiszcie mi ile i jakie dokładnie bo w nich się absolutnie nie orientuję. Widzę że L104/204 lub 183 ale ile sztuk??

Po liście i patyki z córką wybiorę się na spacer :) a korzenie kupię na kolejnej giełdzie :)

Ja tu widzę paletki i stadko neonów / rodostomusów i kiryski na dno, można by było do tego dorzucić jakieś apistogrammy, ale podaj parametry wody.

Ogólnie by się przydały parametry wody, dobierając obsadę zawsze bierzesz pod uwagę.

Z tego co powiedziałeś, wynika, że tylko przy wyborze apisto trzeba brać pod uwagę parametry :? .

Narazie jest pustawo, zostało wrzucić trochę korzeni lub gałęzi, i liście:)

Hmmmmm mam mały problem coś mi nie pasuje z ustawieniem filtrów. Zrobiłem tak, że mechanika mam po lewej stronie zanurzonego tak, że gąbka jest przy dnie a wylot z niego nieznacznie powyżej połowy akwarium ustawiony po skosie na tylna ścianę. Po prawej stronie na tylnej ścianie w rogu mam wlot biologa w połowie akwarium a wylot w rogu po prawej stronie na tylnej ścianie skierowany w lewo na przednią ścianę, tak aby mechanik i biolog miały wyloty skierowane ku sobie po skosie jeden na tył akwa a drugi na przód. Podpowiedzcie mi czy tak jest dobrze czy coś mam poprzestawiać bo obawiam się, że jest coś nie tak.

|WYLOT~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~WY.M~|

|~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ |

|~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~WL.M~ |

|____________________________WLOT__|

To nie jest skomplikowany schemat. Woda musi lecieć z jednej strony na drugą, gdzie zostanie oczyszczona i pójdzie w dalszy obieg.

ok rozumiem i tak ustawie ale w tym momencie woda z wylotu mechanika i biologa zderza się na środku akwarium to nie będzie problem?? czy po prostu ustawić wyloty ukośnie w na przednią i tylną szybę?

I jeszcze jedno co będzie lepsze, czy wylot z biologa przez zwykłą rurkę czy dzeszczownię bo i takową posiadam??

Filtracja została już ustawiona tak jak powinno być :) zgodnie z propozycja na wykresie. Dziś wespół z córką na spacerze wyszukaliśmy korzenie oraz liście. Korzenie wygotowane i wrzucone do akwarium w celu namoczenia do zatonięcia. Liście czekają na swoją kolej :)

Te kokosy kolą w oczy. Jest dobrze.

Zdejmij czyścik magnetyczny, dokładnie go wyczyść i nigdy więcej nie zbliżaj go na odległość mniejszą niż 10 cm od piachu. W innym wypadku będziesz mógł za niedługo grać w szachy na świeżej nowej kratce z rys.