Jump to content

Zachwiane proporcje NO3 I PO4

duszmistrz
 Share

Recommended Posts

Witam.

Moim kolejnym problemem to glony które są prawdopodobnie spowodowane zachwianą równowagą pomiędzy azotem a fosforem w akwarium.

Baniaczek to 40L HT, w kwietniu czeka mnie przeprowadzka wiec szykuje się na coś większego.

Zbiornik założony 22-11-2012

Podłoże: Tetra complete substrat-3cm

Żwirek czarny z akwarystycznego-3-5cm

Dozowanie CO2 z butli wysokociśnieniowej 1 bąbel na 2 sek.

Filter Fluval NANO z deszczownicą oraz wkładem z TORFU(deszczownica zanurzona,fliter do 55L)

Grzałka

Swiatło to 2x11w Arcadia POD(CO2 załączam o 9-21, Od 10-21 oświetlanie z tym że godzinę po starcie i przed zakończeniem świeci tylko jedna lampka)

Do wymian woda RO+Aquadur plus zeby otrzymać kh5

Nawóz micro to sera florena-2 krople dziennie

Parametry: Robione testami sery oraz API

Parametry mojej wody to:

PH-6,5(małe wahania dobowe ale w nocy włączam co2 na 3x1 godzina żeby utrzymać PH na stałym poziomie)

KH-4-5

GH-13

NO2->0,3 lub 0,3 czasami

NO3-15(testy API nie są zbyt dokładne ale kolor utrzymuje się w przedziale 10-20 z tąd biorę średnią)

PO4-0,5

Podmiany 2x25% tygodniowo.

Obsada to 6 gupików i 10 krewetek.

Ph utrzymuję na stałym poziomie poprzez Torf w filtrze oraz co2.

Problem polega na tym że mam glony nitkowe i zielenice, już chyba wszystkie parametry mam dobre ale stosunek Azotu do fosforu jest kiepski. Rośliny rosną raczej wolno, szału niema. Większość wolno rosnących jest zagloniona. Co myślicie na temat fosforu, wydaje się go mało i przez to roślinki kiepsko rosną a poziom NO3 jest wysokie. Myślę ze to fosfor limituje bo podłoże jest bogate w micro. Co myślicie o zakupie Easy Life Fosfo, dodam że z racji na miejsce zamieszkania to ciezko będzie dostać gotowe sole do mieszania.

Czy macie jeszcze jakieś pomysły skąd wzięły się glony albo co jeszcze sprawdzić??

A dodajesz potas? Z dodawaniem fosforu bym się nie spieszył skoro testy wykazują jego obecność.

Przy takim oświetleniu i butli CO rośliny powinny być nawożone pełną gamą a z tego co wyczytałem to ty dajesz tylko micro.

Braki makro, fosforu również co dobrze zauważyłeś, jego stosunek z azotem nie jest odpowiedni.

Basior często polecasz do przeczytania artykół Łorena ale widzę po tym poście, że sam go do końca nie zrozumiałeś.

Radzę przeczytać jeszcze raz i ze zrozumieniem. Chcesz link?

Basior często polecasz do przeczytania artykuł Łorena ale widzę po tym poście, że sam go do końca nie zrozumiałeś.

Radzę przeczytać jeszcze raz i ze zrozumieniem. Chcesz link?

Wszystko dobrze wyczytałem i zrozumiałem, zarówno artykuł Łorena jak również post kolegi duszmistrza.

Kolega napisał że chce kupić fosfor i zacząć go podawać a nie napisał nic o zakupie azotu, potasu, magnezu. Uważam że podawanie samego fosforu (bez podawania innych makro) wyrządzi więcej szkody niż pożytku. Dlatego dalej napisałem że musi rozpocząć pełne nawożenie.

Chcesz link?

Po co te złośliwości? :(

Witam ponownie.

Okazało się że przy dłuższym podawaniu micro poziom fosforu spadł do zera. Azot zaś powoli spada w dół, dzisiaj jest go tylko 0,5. Zdecydowałem się na zakup soli w pełnej gamie(aukcja z allegro). W przyszłym tygodniu będę zaczynał dozowanie, jak widać nie jest trudno o wyjałowienie wody gdy używamy RO. Glony powoli ustępują, ważne żeby zachować proporcję w micro i macro.