Jump to content
Sign in to follow this  
histeryk_90

T8 czy T5 potrzebna pilna pomoc!

Recommended Posts

Dobry wieczór forumowicze :) Mam dylemat i to spory:( Chcę i muszę kupić w nie długim czasie pokrywę 80cm na 35cm. tylko nie wiem z jakimi świetlówkami... Sporo się już naczytałem na temat T5 i T8. T5 to nowa technologia i lepsza jakość oswietlenia. Tzn. lepsza jest T5 jakby porównać ją z T8 parametrowo, ale i tak jedna świetlówka nie da optymalnych warunków świetlnych, więc trzeba dołożyć jeszcze jedną... Przy dwóch specjalistycznych T8 można uzyskać optymalną jakość. Tyle, że za jedną świetlówkę ponad 70zł trzeba zapłacić, a T5 prawie 90zł. W sumie nie wiem na co się zdecydować, bo w internecie piszą różne rzeczy. Jedni zachwalają T5 pod niebiosa, a inni nie widzą w nich nic specjalnego...

Kup jak kolega radzi zwykłe o temp. barwowej 6500K (oznaczenia: 865, 965) i daj sobie spokój z tymi drogimi. Ja mam w tej chwili 2x36W 6500K 865 i rośliny rosną jak głupie.

Przeszukałem już całe allegro i pokrywy z T5 mają jedną świetlówkę (80x35). Nie znalazłem 2x24 T5, chociaż szukałem. Co do cen to w Kakadu w łodzi są takie przytłaczające. Zwykłe świetlówki to tak jak piszesz, mozna. Jak dobrze pamiętam to Philips ma bardzo dobre.

Aby nie nabijać tematów na forum zapytam Tu. Jeżeli nie znajdę pokrywy 2x24w, to czy przy zakupie oprawek i trzymaczy mogę podłączyć drugą świetlówkę bez statecznika?

A może tak zacznijmy od tego jakie planujesz rośliny i jaką obsadę.

Jest sporo roślin i ryb,którym standardowe oświetlenie z pokrywy 2xT8 18W wystarczy.

Rośliny to te o które pytałem w innym poście, kojarzysz. Tylko, że w większej ilości i coś kolorowego (rośliny z czerwonymi liśćmi wymagają dobrego oświetlenia), anubisy anna, Cabomby, mchy jawajskie. Ryby to Tęczanki lub Proporczykowce z kam lopez

Masz rację Sławku. Lepiej jakbym napisał wszytko w jednym poście i na przyszłość tak robić będę.

ryby w 112l : Tęczanki i jeden Kiryśnik Czarnoplamisty

rośliny : Cabomba, Anubis Anna, Żabienica, Cordyline, mech jawajski, i coś jako trawnik.