Jump to content
Sign in to follow this  
manusik

Mój pierwszy rośliniak.

Recommended Posts

Witam wszystkich akwarystów! :)

 

Jako że wielokrotnie zakładałem akwaria i każde z tych przedsięwzięć kończyło się porażką (glony), postanowiłem w końcu zaprzestać tą złą passę i założyć "porządne" akwarium. Na celownik wziąłem akwarium roślinne. Proszę o pomoc, czy jeśli podążę tymi krokami uniknę kolejnej podobnej plagi. Mam akwarium 200l z oświetleniem 4x39W, więc kierując się informacjami jakie zdobyłem czytając artykuły o baniakach roślinnych na tym forum wnioskuję że oświetlenie mam bardzo dobre. Na początek, do pustego akwarium wsypuję biogrunt, prosto z akwarystycznego. Następnie przepłukany "na kryształ" żwirek. Potem umieszczam tam swoje tło i korzeń. Akwarium zalewam do połowy wodą. Sadzę roślinki w takiej ilości, żeby zbiornik był minimum w 50% pokryty florą. Zalewam resztę akwarium, instaluję filtr, grzałkę, termometr, napowietrzacza nie używam. Instaluję CO2*. Po dwóch tygodniach, kiedy rośliny już się zakorzenią zaczynam nawozić solami. Dysponuję testami na Ph, Kh, Gh, NO3 i PO4. Roślinki czują się dobrze, a glony nie mają szans. Czy mogę jeszcze zrobić coś, aby zminimalizować szanse algom?

 

*Jako że jestem w wieku licealnym, nie dysponuję środkami na butlę CO2 toteż zrobię 2 bimbrownie w butlach 5L połączonych za pomocą trójnika do butelki z czystą wodą, skąd gaz wężykiem powędruje do zbiornika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postaraj się żeby akwarium nie było narażone na promienie słoneczne i uważaj żeby nie zacząć świecić zbyt dużą ilością światłą , na początek 5h dziennie i powoli zwiększaj. I postaraj się żeby dobrze rozpuszczać co2, przy tym oświetleniu bimbrownie to trochę mało no ale lepiej to niż nic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do czasu zainstalowania normalnej butli CO2 świeciłbym połową mocy Twoich lamp (czas normalny ok 10 godzin na dobę)- tak duże oświetlenie bez dostarczenia odpowiednio dużej i stabilnej ilości CO2 - to gwarancja kłopotów z glonami. Tak więc oświetlenie bym zredukował i tym samym nawożenie mniej więcej do 1/3 dawek wynikających z kalkulatora. Jak będziesz miał stabilne CO2 to wtedy otwiera się pełne pole do popisu.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×