Jump to content

Nawożenie solami, braki w NO3 i PO4.

S'Sayan
 Share

Recommended Posts

Witam.

Od 4 tygodni obserwuję bardzo powolny rozwój zielenic kolonijnych oraz krasnorostów w tym akwarium: moze-holender-t51828.html

Sprzętu nie będę opisywał ponieważ wszystko można znaleźć pod powyższym linkiem.

Gdyby nie to, że jest ich trochę na szybach bym w to nie wnikał ale powoli zaczęły wchodzić na wolno rosnące rośliny. Na razie jest ich bardzo mało ale lepiej jak zacznę "walkę" z nimi od razu.

Pierwszy pomysł - będę miał złe proporcję NO3 do PO4.

Z testów, które robiłem w przeciągu 3 dni wychodziło tak:

23.12.2012 - test zrobiony przed podmianą wody w akwarium tj. 18:00 (światło gaśnie 21:00, włącza się 11:00)

pH - 7,5

NO3 - 2,5 mg/l

PO4 - 0,25 mg/l

Fe - 0,1 mg/l

24.12.2012 - w niedzielę została wymieniona w 40% woda i parametry na następny dzień (nawozy podałem rano)

pH - 7,5

NO3 - 0 mg/l

PO4 - 0,25 mg/l

Fe - 0,1 mg/l

25.12.2012 - wtorek po wyłączeniu światła (nawozy podałem rano)

pH - 7,5

NO3 - 0 mg/l

PO4 - 0 mg/l

Fe - nie wiem ile test wskazał tak:

Dołączona grafika

NO3 i PO4 wynoszą 0 mg/l czyli jest kompletnie nie tak jak powinno być.

Nawozy podaje w takich dawkach:

MgSO4 - 1ml = _________________ 4,84 mg/l <---- na tydzień ______ 0,69 mg/l <---- na dzień

K2SO4 - 2,5ml = 2,5*7,856 mg/l = _ 19,64 mg/l <---- na tydzień ______ 2,805 mg/l <---- na dzień

KNO3 - 1,5ml = 1,5*10,72 mg/l = __ 16,095 mg/l <---- na tydzień ______ 2,299 mg/l <---- na dzień

KH2PO4 - 1ml = _________________ 1,52 mg/l <---- na tydzień ______ 0,217 mg/l <---- na dzień

Nic poza parametrami mi nie przychodzi do głowy poza skierowaniem wylotu filtra tak aby nie poruszał taflą wody oraz ewentualnym zmniejszeniem jego przepływu :roll:

Mam nadzieję, że ktoś pomoże ;)

Tak też myślałem, że będę musiał poczekać na Łorena ;)

Poniżej masz fotki z czym związany jest problem.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Nie ma tego w jakiś mega ilościach i są zazwyczaj na roślinach, które wolno rosną.

Zwiększyć nawożenie? Ile, czego?

Ok. Makro będę lał tak jak do tej pory.

Mam jeszcze z 75ml nawozu z żelazem od AquaArt'u i nie wiem co mam teraz zrobić - lać ten nawóz czy dokupić chelat żelaza lecz z chelatem mógłbym dopiero eksperymentować w czwartek bo dopiero wtedy poczta będzie działała "normalnie".

Co w takim wypadku robić?

Ograniczyć jeszcze dawkę micro (bez dodatkowego żelaza) do połowy aby nie przekraczać odpowiedniego stężenia manganu i innych pierwiastków czy lać tak jak do tej pory?

• 1 month later...

Od tygodnia podaję zmodyfikowany Intermag Plus. Zielenic niema, wszystko się kula lecz caly czas występuje problem z NO3.

Podaję pełne dawki i po dzisiejszych pomiarach PO4: 0,25mg/l NO3: 0mg/l i tak się złożyło, że bardzo podobnie jest w większym baniaku.

W małym nie ma problemów z glonami, a w większym trochę nitek wyskoczyło.

Co w takim przypadku mam robić? Podawać podwójną dawkę NO3 bo za nic nie mogę podnieść. Jak dam więcej to mi PO4 zjedzie do 0mg/l i tak w kółko. :help:

Tak jak pisze Mapet - sprawdź/skalibruj test - a po za tym - nie ma co się bac większych dawek - widocznie akwarium wymaga większego nawożenia . Dawki początkowe są obliczane na podstawie kalkulatora - ale to kondycja roślin decyduje o tym czy nawożenie jest właściwe. Tym bardziej jeśli testy pokazują że poziomy pierwiastków są na niskich poziomach nawożenie trzeba zwiększyć - podawanie tygodniowo NO3 na poziomie 30-40mg/l nie jest tu żadnym przestępstwem - tym bardziej że podłoże masz jono-wymienne - będzie pochłaniało duże ilości i azotu i fosforu. Lej pan śmiało :lol:

A ja bym proponował CI sprawdzić test na NO3.

Wydaje mi się, że mierzą poprawnie ale to nic pewnego.

Jak 54l zakładałem to miałem problemy z NO3 ponieważ było 120mg/l i więcej i test to pokazywał. Później pokazał coś koło 50mg/l i raz pokazał na pomarańczowo czyli 5mg/l, a teraz żółty więc mam nadzieję, że mierzy dobrze ale głowy nie dam ;)

Lej pan śmiało

Mam lać w taki sposób, że jak zrobię test to ma pokazywać przynajmniej jakąś minimalną ilość rozpuszczonej soli czy z rana ma być np. 30mg/l, a na wieczór 0mg/l?

Jak fosfor masz wyższy niż azot to zapewne zaatakują sinice ja miałem to samo teraz staram trzymać azot na poziomie 25ppm a fosfor 2ppm i nie mam już problemu z sinicami , zielenicami roślinki rosną i bomblują jak szalone

Ogólnie to na wieczór to i to mam na 0 mg/l od kilku miesięcy i 0 glonów w małym akwa.

Na razie nie wiem jakie są aktualne parametry ale wszystko hula, że aż miło, rośliny bąblują i zostawiam tak jak jest ;)