Jump to content

KRASNOROSTY, akwa 205L, ogromny problem!

wrzosu
 Share

Recommended Posts

witam, mam ogromny problem z krasnorostami w moim zbiorniku. Akwa założyłem w październiku, jednak wcześniej było użytkowane przez poprzedniego właściciela (żwirek był powierzchownie przepłukany). Po miesiącu użytkowania pojawiły się krasnorosty. Zacząłem obrywać zaatakowane liście roślin, jednak to nie przyniosło efektu. Na dzień dzisiejszy akwarium jest mocno zaniedbane, nie mam już siły z tym walczyć dlatego też zwracam się do was z prośbą o pomoc! W roślinkach robią się dziury, następnie zaczynają gnić. Liście odpadają od łodygi, a korzenie są tak słabe, że nie są w stanie utrzymać samej roślinki w żwirku. Myślę, że znaczenie ma również to iż akwa stoi w świetle słonecznym. Nie stosuję żadnych dodatków do wody.

Poniżej podaje link do identycznego zestawu jaki posiadam:

http://www.rybarium.pl/aquael-zestaw-al ... -owal.html

1.Kiedy akwarium zostało zalane - 10 październik

2.Litraż i wymiary akwarium - profilowane o poj. 205 litrów - 120x40x50

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L) - T5 1x39 W

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- 10-22, a czasem dłużej. Oprócz tego stoi w świetle słonecznym.

5.Podłoże - najprawdopodobniej Flourite Red, jednak nie jestem pewny http://www.rybarium.pl/seachem-flourite-red-7kg.html

6.Filtracja - Filtr wewnętrzny aquael, model FAN-3 plus, 12W, Q=700 l/h (mocno napowietrza)

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - celem było gęste obsadzenie

8.Ozdoby (jakie)-2 kokosy, mały piaskowiec

9.Rośliny (ile,jakie)- niestety nie znam ich nazwy

10.Ryby - obsada (jw.)- 6 skalarów, miedzik, 6 brzanek sumatrzańskich, ok 12 neonów, 3 gupiki, 7 kirysów pstrych, sum platydoras, 5 glonojadów

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- raz na miesiąc ok 30% wody

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- brak

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- brak

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz - ph 7,5

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? - brak

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? - raz dziennie na przemian ochotka mrożona, pokarm suchy, pokarm zostaje zjedzony w przeciągu 20 min.

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - wrzucę jutro

Ja się męczę z krasnorostami ponad pół roku. Nie udało mi się zlokalizować przyczyny powstawania. Potrafię tylko kontrolować ich stan. Próbowałem wszelkich metod. Najskuteczniejszą w moich warunkach okazuje się herbata zielona, aldehyd glutarowy 3x i dwudniowy brak oświetlenia. Po tym czasie 3/4 krasnorostów martwe niestety ich powrót wciąż nieunikniony :)