Skocz do zawartości

Mój sterownik akwariowy - nieco inne podejście


Lexx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

To jest mój pierwszy post, a napisany dlatego że chciałbym zaprezentować mój sterownik akwariowy AquaPi.
Ten post to także zachęta aby inni również spróbowali go zbudować, gdyż ten sterownik w odróżnieniu od kilku innych jest i pozostanie darmowy.

Sterownik powstał na moje potrzeby, a powstał dlatego że żaden z istniejących sterowników mi nie odpowiadał. Dodatkowo chciałem stworzyć coś, co jest na miarę obecnych czasów. Cele jakie mi przyświecały to:
- oprzeć całość o Raspberry Pi
- prostota części elektronicznej (prosta płytka, bez elementów SMD - do wykonania w domu)
- sterowanie oświetleniem oraz wyjściami uniwersalnymi z dokładnością do 1s
- sterowanie ogrzewaniem (nastawy temperatury dziennej, nocnej oraz histerezy)
- zaawansowane statystyki oraz logi systemowe
- sterowanie przez smartphone, lub przez komputer (przez internet)
i te udało się zrealizować w 100%. Poniżej zdjęcia oraz screenshoty z przeglądarki.

 

Płytka 0.1

Zmontowana płytka 0.1

Sterownik bez obudowy

Złożony sterownik

 

AquaPi   Dashboard

AquaPi   Timery

AquaPi   Ustawienia

AquaPi   Zdarzenia

AquaPi   Statystyka

Cele jakie mi przyświecają na przyszłość to:
- dodanie wyjść PWM
- zwiększenie ilości wyjść uniwersalnych (obecnie 9)
- dodanie pomiaru pH i obsługa nawożenia CO2
- sterowanie chłodzeniem (już jest)
- streaming video z kamerki do przeglądarki (podgląd akwarium na żywo)
- komunikaty głosowe (np. o awarii)
- dalsze rozwijanie UI (m.in. dodanie biblioteki rybek).

Jeśli chodzi o koszty, to największym jest samo Raspberry Pi - aktualnie około 150pln.
Do tego dochodzi ładowarka usb z telefonu komórkowego oraz karta sd 4GB - minimum potrzebne do uruchomienia mikrokomputera.
Elektronika sterownika nie powinna przekroczyć 20pln. Pozostałe koszty to gniazdka, listwy, etc - w zależności jak kto chce wykończyć sterownik.

Zbudowanie takiego sterownika samemu jest bardzo proste - elektronika do wykonania jest widoczna na pierwszych dwóch zdjęciach, a oprogramowanie do sterownika wystarczy wgrać na kartę SD i włożyć do Raspberry Pi - obraz karty mogę udostępnić. Zainteresowani mogą obejrzeć repozytorium GitHub. Całość jest oparta na licencji GPL.

Edytowane przez Lexx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Nie każdy jest elektronikiem ale z chęcią jakbyś stworzył taki FAQ co z czym połączyć jak polutować to z chęcią się za to wezmę.

Jeśli otworzysz schemat w Eagle to bardzo ładnie będziesz widział co z czym połączyć. Niestety przy budowie takiego sterownika minimum wiedzy jest niezbędne, chociaż by dlatego że w sterowniku występuje napięcie niebezpieczne (230V).

Kolejne wersje sterownika nie będą prostsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy jest elektronikiem ale z chęcią jakbyś stworzył taki FAQ co z czym połączyć jak polutować to z chęcią się za to wezmę.

Jeśli otworzysz schemat w Eagle to bardzo ładnie będziesz widział co z czym połączyć. Niestety przy budowie takiego sterownika minimum wiedzy jest niezbędne, chociaż by dlatego że w sterowniku występuje napięcie niebezpieczne (230V).

Kolejne wersje sterownika nie będą prostsze.

Powiem szczerze jedyne z czym miałem do czynienia to z elektryką i teleinformatyką w swoim mieszkaniu (kable sieciowe, koncentryki BNC, miedziane) a elektronika bliżej przy składaniu komputera ale sama elektronika nigdy jeszcze. Może tak, schemat Eagle nie wiem co to jest ale jak rzucisz może linkiem czy literaturą praktyczną gdzie zdobyć te podstawowe informację w tym stosie informacji internetowych , dostęp mam do biblioteki z Polibudy to z chęcią się tym zajmę:P a następnie wezmę się za ten sterownik. Płytka Pi już wiem co to jest obczaiłem na allegro. Połączenie mostkowe z gniazdkami ale zrobić bym musiał tylko ten sterownik. Myślę, że mógłbym zacząć przygodę z elektroniką od takiego czegoś :)

 

Ta ładowarka do tego Pi, to mówisz jest taka jak od telefonu na USB, ale jakakolwiek? Bo różne mają różne napięcie dostosowane do Baterii w telefonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak, schemat Eagle nie wiem co to jest ale jak rzucisz może linkiem czy literaturą praktyczną gdzie zdobyć te podstawowe informację w tym stosie informacji internetowych , dostęp mam do biblioteki z Polibudy to z chęcią się tym zajmę:P a następnie wezmę się za ten sterownik.

Jak już pisałem w pierwszy poście - zajrzyj do repo GitHub: https://github.com/lexx-polarnet-pl/AquaPi

 

Ta ładowarka do tego Pi, to mówisz jest taka jak od telefonu na USB, ale jakakolwiek? Bo różne mają różne napięcie dostosowane do Baterii w telefonie.

Napięcie jest to samo. Różny jest prąd ładowania. Ja mam 700mA.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Witam

Lexx super pomysł a jeszcze leprze wykonanie chylę czoła.

Rozglądałem się za różnymi komputerami do mojego akwarium ale niestety ich ceny mnie powalają.

Bardzo podoba mi się Twój pomysł jest tylko jedno ale!

Jestem ciemną masą co do takiej elektroniki :wsciekly:

I tu pojawia się do Ciebie pytanie.

Czy miałbyś chęć pomóc w budowie twego dzieła???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Lexx super pomysł a jeszcze leprze wykonanie chylę czoła.

Rozglądałem się za różnymi komputerami do mojego akwarium ale niestety ich ceny mnie powalają.

Bardzo podoba mi się Twój pomysł jest tylko jedno ale!

Jestem ciemną masą co do takiej elektroniki :wsciekly:

I tu pojawia się do Ciebie pytanie.

Czy miałbyś chęć pomóc w budowie twego dzieła???

 

Cześć,

Pewnie, AquaPi dorobiło się swojej strony pod adresem http://aquapi.polarnet.pl - tam w zakładce kontakt masz informację na temat listy mailingowej.

Zapisz się, i pytaj o co tylko chcesz.

 

Ps. ostatnio pojawiła się obsługa RelayBoard (karta z 8 wyjściami sterowanymi przekaźnikami), więc w zasadzie jedyne co pozostało z elektroniki to podłączenie czujnika temperatury (3 kabelki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

Dzięki za odpowiedź i podpowiedź.

Wiesz, ja taki informatyk jak i elektryk. Z tego wszystkiego rozumiem że potrzebny mi jest RaspberryPi i RealyBoard i to razem połącze plus karta, oprogramowanie i to wszystko. Czy dobrze rozumiem?

Niestety nigdzie nie ma jak co z czym połączyć.

Proszę POMOCY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

Dzięki za odpowiedź i podpowiedź.

Wiesz, ja taki informatyk jak i elektryk. Z tego wszystkiego rozumiem że potrzebny mi jest RaspberryPi i RealyBoard i to razem połącze plus karta, oprogramowanie i to wszystko. Czy dobrze rozumiem?

Niestety nigdzie nie ma jak co z czym połączyć.

Proszę POMOCY

 

Dunay niestety ma rację, ale możesz spróbować. Do tego co powyżej brakuje Ci jeszcze przynajmniej sensora temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem że tak będzie.

A możecie napisać co dokładnie potrzebne jest do wykonania tej płytki? Bo z tego co czytałem to ten RealyBoard to chyba droższa sprawa.

Mimo wszystko spróbuje, samemu wykonałem taka rozdzielnie to może się uda.post-13222-0-97878400-1390642931_thumb.jpg tylko tu muszę sam wszystko włączać. Będe walczyć!!!


http://allegro.pl/czujnik-temperatury-czujka-ntc-1-5m-sensor-103at-i3889811459.html       A czujnik może być coś takiego ?

Edytowane przez Adamek2206
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...