Jump to content

Akwarium 72l (brzankarium ;p)

Thekriz
 Share

Recommended Posts

Witam, chce zaprezentować moje akwarium 72 litrowe ;)

Akwarium zalane jakiś miesiąc temu.

Sprzęt:

- akwarium profilowane 72l o wymiarach: 60x30x40

- filtr wewnętrzny AQUAEL Turbo 500

- grzałka z termostatem 100W

- pokrywa z oświetleniem AQUA-GLO 15W

- tło strukturalne wewnętrzne własnej roboty wraz z kominem gdzie ukryty jest filtr i grzałka

na bazie styropianu i pianki montażowej, pokryte Ceresitem CX-5

- termometr ;p

Podłoże:

-czarny grys bazaltowy o granulacji 2-5 mm

Nawożenie:

- Planta Gainer Classic

- Planta Gainer Carbo

- kulki gliniano-torfowe

Flora:

- cabomba

- 2 x gałęzatka

- 2 x żabienica ozyrysa

- żabienica blehera

Fauna:

- 10 brzanek sumatrzańskich ;)

- 1 x zbrojnik niebieski

Proszę o komentarze i uwagi ;)

Akwarium za małe na brzanki , poza tym widać że tam nie ma dla nich miejsca a jak podrosną to nie będą miały gdzie swobodnie pływać. Więc zanim są jeszcze młode oddaj je , na zbrojnika tez za małe akwa. Jakoś nie przygotowałeś się przed założeniem zbiornika , dlatego napraw swoje błędy teraz. Te rośliny optycznie pomniejszają zbiornik , oświetlenie słabiutkie , nie wiem czy rośliny nie obumrą.

Witam, akwarium na zdjęciu jest optycznie pomniejszone. W rzeczywistości wygląda lepiej ;)

Dodałem jeszcze jedną świetlówkę T8 15W do mojej pokrywy i obkleiłem ją od wewnątrz folią aluminiową, lecz zastanawiam się czy dalej to nie mało ... Teraz jest 2x15W. Wygląda to dużo lepiej. Akwarium nabrało kolorów ;)

To tło jest świetne. Sam nie raz chciałem takie zrobić, ale przy akwariach, których szerokośc jest mniejsza jak 60cm nie ma to jakiegokolwiek sensu...

Zabrałeś dużo miejsca rybom, które go potrzebują. Tym bardziej ubolewamy nad tym, bo ryby te nie są malutkie i są ruchliwe- tutaj nie pokażą swojego charakterku :(

Swoją drogą ktoś tu powiedział, że jest ciemno- bardzo dobrze. Te brzanki uwielbiają ciemne baniaczki i najlepiej spisują się one w baniakach podchodzących pod Black Waters.

Litraż fajny, ale tracimy dużo przez wysokość zbiornika.

Ja osobiście zrobiłbym tak:

Jeżeli zostawiasz to tło, to stawiamy na mniejsze rybki-

10 H. amandae

1+1 Apistogramma borellii

5szt Corydoras pygmaetus/ Jakiś Otocinclus

Jeżeli odpuszczamy tło, to możemy pozwolić sobie na coś deko większego-

ExLamprologus multifasciatus (muszle w połączeniu z tym tłem dałyby niesamowity efekt!) - 1+2

Albo

Paracheirodon innesi 8-10szt

Apistogramma trifasciata 1+1/2

Corydoras panda 6

• 4 weeks later...

W przyszłym tygodniu myślę nad zmianą obsady. Chciałbym zasiedlić zbiornik Neonami Innesa w ilości około 15 sztuk ;) Takie były moje plany przed wpuszczeniem brzanek sumatrzańskich. Nie wiem co mnie skusiło żeby zmienić zdanie :PP: Póki co zbrojnik został oddany do sklepu zoologicznego. W pokrywie zostało zainstalowane dodatkowe oświetlenie 3x15W + białe ledy do oświetlenia nocnego. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Rośliny ruszyły ze wzrostem jak szalone ;) Tło strukturalne, które było pomalowane jednolicie w kolorze szaro-czarnym pięknie obrasta przyjemnym dla oka glonem ;) heh Proszę o pomoc w doborze obsady. Myślę o tych neonkach tylko nie wiem czy 15 sztuk to już nie przesada. Akwarium ma 72 litry lecz przez tło wewnętrzne odpadło spokojnie 10-15 litrów. Aha, potrzebna będzie jeszcze jakaś ekipa przydenna. Może jakiś kirys?

Dzisiaj po pracy postanowiłem zająć się wyłowem brzanek ;) Ciężko było je wszystkie schwytać lecz po prawie 2 godzinach buszowania w gąszczu roślin udało się je bezpiecznie wyłowić i przetransportować do mniejszego zbiornika ;) W najbliższym czasie oddam je do sklepu zoologicznego. Nowymi mieszkańcami będą raczej na pewno Neony Innesa. Myślę, że po odjęciu jednej świetlówki 15w będą miały zapewnione dobre warunki życia (teraz jest 45w/ok 65l). Czekam na Wasze dalsze sugestie ;)