Skocz do zawartości

pierwsze akwarium - kilka pytań


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zastanawiam się nad kupnem akwarium, z dnia na dzień coraz bardziej się przekonuję, ale zanim tego dokonam mam do Was kilka pytań.

 

Po pierwsze napiszę jeszcze, że nigdy wcześniej nie miałem akwarium, i w temacie akwarystki jestem zielony.

Ok, więc, na jakie akwarium wraz z wyposażeniem czyli grzałką i filtrem jest mnie stać, mając na to 300zł? Ile litrów, wymiary, może jakieś konkrety ;)

Czy jest sens zabawy z paletkami, czy jak nazywają się te rybki, w zoologicznych sklepach bardzo mi się podobają, ale czytałem, ze potrzebują dużo przestrzeni, a jakbym miał mieć 2-3 rybki w akwarium to przesada.

Jaka akwarystyka jest ciekawsza, słodkowodna czy morska? I czy w domu w niedużym akwarium można bawić się w morską?

W zależności od tego na jak pojemne akwarium mnie stać, ile rybek jakichś tam normalnych innych fajnych mógłbym w nim naraz mieć?

Czy oprócz rybek, można się bawić w jakieś kraby czy inne stworzonka które urozmaicą akwarium.

Czy akwarium zabiera dużo czasu? Nie mówię tutaj o zabawie z akwarium, czyli układaniu strojeniu itp, tylko samo czyszczenie, co ile czasu i jak.

Jeśli już brałbym się za akwarium, to chciałbym zrobić coś naprawdę fajnego, miłego dla oka, kolorowego, z fajnymi ładnymi rybkami, zresztą wiadomo o co chodzi.

 

Dodam, że mój tata miał kilkanaście(kilkadziesiąt może nawet) lat temu kilkanaście akwariów, trochę handlował rybkami itp, ale od tamtego czasu raczej sporo się zmieniło, i za bardzo nie może mi pomóc, aczkolwiek przy jakichś wymianach wody czy innych sprawach na pewno pomoże i będzie wiedział o co chodzi :P

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że mając budżet około 300 zł to z wyposażeniem możesz kupić akwarium ok. 60l. Pytanie czy masz na wszystko 300zł czy tylko na akwarium+filtr+grzałka. Nie zapominaj o masie innych rzeczy potrzebnych do akwa.Z takim funduszem ewidentnie niema sensu zabawy z paletkami ani morskim akwa. Najlepiej i taniej zrobić ogólniaka. Na akwarium trzeba poświęcić trochę czasu ale nie jest to też tak dużo. Podmiany wystarczy 20-30% wody do tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prościej poszukać używanego akwarium ? Ja właśnie kupiłam akwarium na szpitalik- za 30zł- 112 litrów, z pokrywą i szafką (co prawda estetyka poniżej pewnego poziomu, ale mi nie przeszkadza). Mając używane akwarium z pokrywą, możesz rozważyć lepszy filtr. A zawsze na początku łatwiej utrzymać większy zbiornik niż 40 litrowy słoiczek.

 

A nawet ktoś na forum tutaj sprzedaje częściowo wyposażone akwarium z podłożem za 100zł. Poszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 50 l i pół roku i teraz już zbieram się na 200 l a chcąc mieć profesjonalne 200 l to koło 1000 zł potrzeba , więc jeżeli fundusz jest nie do ruszenia to raczej nie poszalejesz, chyba że zrób tak jak ja co miesiąc kupuj sobie jakąś część za 200 zł i powoli uzbierasz na duże akwa. Jeżeli chcesz już mieć akwa za te 300 zł to 50 l max. Akwarium z pokrywą jakieś 150 zł , filtr i grzałka 100-120 zl. Żwirek, rybki , roślinki , siatki i inne mniejsze rzeczy to 300 zł i tak nie wystarczy. I nie kupuj używanego akwa nie wiadomo czy ktoś pisząc że akwa ma 2 miesiące nie używał go 2 lata i np akwa nie jest już uderzone i u ciebie po pół roku będzie basen na podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twój tato handlował rybkami, to mógłby pomóc w kupnie akwarium. Przez kilkadziesiąt lat wiele się zmieniło, ale stary praktyk zauważy pęknięcie, czy nieszczelne łącze łatwiej niż Ty. Jeśli chodzi o pozostały sprzęt to lepiej licz na forum, a nie na ojca. Ja też mam długą przerwę w akwarystyce i nazwy filtrów, grzałek i innych akcesoriów nic mi nie mówią.

Im większe akwarium, tym mniej kosztowne będą błędy początkującego (poza rozbiciem baniaka). Np. nadmiar pokarmu w 100 litrach narobi mniej szkód niż w 60 itp. Przy doborze ryb kieruj się wskazówkami odnośnie obsady, a nie tym co byś chciał mieć. Lepiej mieć zdrowe gupiki, niż zdechłe paletki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym radził tak. Kup nowe akwarium 60x30x45. Koszt około 150zł z pokrywą. Zostaje Ci 150zł na wyposażenie. Przez ten czas zdążysz jeszcze uzbierać napewno parę groszy na rybki zanim woda Ci dojrzeje. Filtr ok. 80zł. Grzałka ok. 50zł. Podłoże ok. 30zł. Wychodzi ok. 310zł i jeszcze musisz kupić termometr, siatkę, roślinki, rybki, pokarm. Ale kup najpierw akwa z pokrywą, filtr, grzałkę, podłoże, termometr zalej wodą, zanim woda dojrzeje uzbieraj na rybki i resztę potrzebnych rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium widziałem ostatnio takie na giełdzie w łodzi nowe za 150zł. Na allegro też są akwa z pokrywa 60-72l za 140-160 zł. Filtr kupi się dobry Aquaela za 40-60zł, a nawet dobrą kaskadę FZN-2 za 80zł. Grzałka aquael 100W z termostatem 50zł. Podłoże zwykły żwirek do tego kulki gliniano torfowe i reszta drobnych rzeczy za parę groszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce źle doradzać, ale wydaje mi się, iż do tego litrażu nie potrzeba przepłacać na drogie filtry i grzałki. A akwarium 60l z pełnym wyposażeniem można kupić na allegro za mniej niż 200zł. Co daje 100zł na aranżacje i rybki.

Np. http://allegro.pl/akwarium-60-proste-po ... 25350.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...