Jump to content

Co pod bazalt.


damilio
 Share

Recommended Posts

Witam. Jako że z racji braku czasu, praca po 12h+, nie potrafię nic sensownego znaleźć. Planuję reset, mam nadzieję że ostatni. A że nadarza się okazja powiększenia akwa, to chciałbym, aby tym razem było git.

 

No więc:

Nawożenie: CO2 i sole

Światło: aktualnie 4x14, będzie zmienione na 2x24 i 2x14, lub 3x24 i 1x14

Wysokość akwa: 50cm

Dno: Bazalt 1-3mm

Rośliny: 3 gatunki Elocharisów (Parvula, Acicularis, vivipara), Staurogyna, Kryptokoryna.

 

I teraz klu. Co i czy dawać coś pod bazalt. Mapet poradził ziemię ogrodową jałową, jako że nie mam doświadczenia z ziemiami z nawozami. Substratu nie chcę za bardzo, właśnie przez niego robię reset. Nie chcę innego żwiru, jest już kupiony, wybrany, aranżacja przygotowana. Jutro (poniedziałek) odbieram akwa, więc prosze o odpowiedzi. Dziś też późno wrócę z pracy, więc nie wiem czy będę w stanie odpowiedzieć w temacie.

Link to comment
Share on other sites

S'Sayan. Substrat odpada. Zwłaszcza ten. Ma dużo żelaza. I właśnie przez to muszę robić reset. I raczej wybiorę ziemie. Kubas, ale zwykła. Jałowa. I idąc za poradą Mupeta, niech ziemia naciągnie nawozy z wody. Łatwiej o kontrolę ilości składników. Nie mam u siebie Castoramy, ale myślę że w ogrodniczym znajdę jałową ziemię.

Link to comment
Share on other sites

Kup najtańszą ziemie jakla jest w twoim pobliskim markecie. Nie patrz na nawozy w niej zawarte. Najtańsza ziemia ma tak małe ilości substancji nawozowych że napewno nie zaszkodzi. Ja kupiłem ziemie uniwersalną na której pisało że ma NPK, nie miałem żadnego problemu z glonami itp.

Jak zaczniesz nawozić akwa to podłoże będzie i tak absorbowało nawozy więc na jedno wychodzi.

Link to comment
Share on other sites

Kupiłem. I tak jak napisał basior. Ziemia jałowa, to ziemia do kaktusów. W 3 sklepach potwierdzili. I jeszcze dodatkowo, koleś, okazał się znajomym hehe, polecił że jeżeli chcę miec czystą ziemię, to do miski 1L ziemi i do mikrofalówki na 5 minut. Ile w tym prawdy, nie wiem. Ale i tak reset odwołany. Po namyśle kupuję 50cm wysokości akwa. Mam tylko nadzieję ze ryby do piatku mi wytrzymają w 60L :/

Link to comment
Share on other sites

Zapewne niektórzy (w tym ja) nazwali by to zupełnie przeciwnie.

Jak mniemam jedynymi roślinami będą anubiasy i microzoria na korzeniach? Czy będziesz sadził trawnik albo np. jakąś ładną kryptokorynę? Jak tak to nagraj film i tu zamieść, chętnie obejrzę.

Link to comment
Share on other sites

Tego bazaltu to można rozumieć ze 1-3 cm a nie mm? Bo jak mm to nie wiem jak to tak dokładnie rozłożysz a i ryby moment wymieszają ziemię z bazaltem.

Warstwa 4-5 cm bazaltu o gradacji 1-3 mm.

 

Bez żadnej siatki pomiędzy żwirem, a ziemią.

Link to comment
Share on other sites

@ahr175

Nie rozumiem Twojej odpowiedzi. W pierwszym poście napisałem że 3 gatunki Elocharisów, kryptokoryna i staurogyna. Gdzie Ty wyczytałeś anubiasy i microzoria? I tak jak kubas pisze. ~5cm żwiru o granulacji 1-3mm. Jednak chyba będę potrzebował więcej górek, skoro akwa ma mieć 50cm, i prawie same rośliny niskopienne. Do piątku trzeba coś wymyślić.

 

@kubas myślisz bez? Generalnie z żyjątek które będą brodzić w żwirze to kirysy i helenki. Więc może faktycznie bez siatki.

Link to comment
Share on other sites

:lol:

To po kolei: kolega Jankleszci zadaje pytanie (przyjmując że 1-3mm to grubość warstwy a nie gradacja), odpowiadasz mu że dasz siatkę i będzie spoko (nie wyprowadzając go z błędu rozumowania, czyli potwierdzając 3mm warstwę podłoża). Stąd moje pytanie o rośliny które w tych 3mm będziesz sadził (a konkretnie chodziło mi jak będziesz korzenie przez siatkę przeciągał).

Oczywiście nieaktualne bo teraz wszystko jasne, ale poniekąd sam do tego doprowadziłeś. :)

A siatka oczywiście zbędna.

Link to comment
Share on other sites

Kurde, aż przeczytam jeszcze raz co napisałem. Wszyscy zrozumieli, ale jednak nie... :P

 

Edit. No może faktycznie w domyśle miałem grubość warstwy żwiru.

 

1cm ziemi, na to kilka cm żwiru. Siatka miała zapobiec wypływaniu ziemi, przy sadzeniu/grzebaniu do wody.

Link to comment
Share on other sites

Damilo, tu masz wszystkie moje prywatne spostrzeżenia o ziemi i eksperymenty:

ziemia-w-akwarium-czyli-strach-ma-wielkie-oczy-t53944.html

 

Siatki nigdy nie dawałem, ale Ci co nie dawali odradzają i Ci co dawali odradzają. Jak przychodzi coś wyrwać, to chwila nieuwagi i jest zruszone wszystko.

 

Ziemia ma ten plus, że bardzo łatwo ją usunąć. Wężem wyciągniesz wszystko ze żwirem i zostanie puste dno. Potem żwir/piasek można wsypać z powrotem. Sprawdzone.

 

Weź tylko pod uwagę, że woda będzie zawsze lekko bursztynowa. Ja to lubię, ale niektórym przeszkadza... W sumie to nie będziesz mieć jakoś dużo masy roślinnej, więc przemyśl czy na pewno warto dawać ziemię. Przy małej masie roślinnej będzie nadwyżka składników w wodzie.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za temat. Zaraz poczytam. W sumie z tym przesadzaniem trochę racji. Miałem teraz i znam problem :( Dlatego właśnie założylem ten temat, aby nie żałować że nie dałem. A myślisz że trawa, kryptokoryny i staurogyny wyrosną na samym żwirze? Wydaje mi się że trawy jak wrosną to sięgną to ziemi. Akwa będzie w piątek. Więc jeszcze nie jest za późno.

 

Ps. Po przeczytaniu tematu, chyba kupie ziemie z nawozami. Zamiast tej jałowej.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak napisałem w tamtym temacie uważam, że tych nawozów w ziemi i tak jest jak na lekarstwo. Kryptokoryna to w piachu i cieniu wyrośnie bez niczego. Co do tych traw to nie wiem, bo nie miałem, ale generalnie wszystko z ziemi chętnie skorzysta, co ma korzenie. Ja do każdego akwarium dawałem ziemię i z roślinami nigdy problemów nie było. Tylko lepiej drobny żwir lub piasek na nią, a bez tej siatki. Drobny do tak do 2mm maks.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...