Jump to content

Co pod bazalt.

damilio
 Share

Recommended Posts

Witam. Jako że z racji braku czasu, praca po 12h+, nie potrafię nic sensownego znaleźć. Planuję reset, mam nadzieję że ostatni. A że nadarza się okazja powiększenia akwa, to chciałbym, aby tym razem było git.

No więc:

Nawożenie: CO2 i sole

Światło: aktualnie 4x14, będzie zmienione na 2x24 i 2x14, lub 3x24 i 1x14

Wysokość akwa: 50cm

Dno: Bazalt 1-3mm

Rośliny: 3 gatunki Elocharisów (Parvula, Acicularis, vivipara), Staurogyna, Kryptokoryna.

I teraz klu. Co i czy dawać coś pod bazalt. Mapet poradził ziemię ogrodową jałową, jako że nie mam doświadczenia z ziemiami z nawozami. Substratu nie chcę za bardzo, właśnie przez niego robię reset. Nie chcę innego żwiru, jest już kupiony, wybrany, aranżacja przygotowana. Jutro (poniedziałek) odbieram akwa, więc prosze o odpowiedzi. Dziś też późno wrócę z pracy, więc nie wiem czy będę w stanie odpowiedzieć w temacie.

S'Sayan. Substrat odpada. Zwłaszcza ten. Ma dużo żelaza. I właśnie przez to muszę robić reset. I raczej wybiorę ziemie. Kubas, ale zwykła. Jałowa. I idąc za poradą Mupeta, niech ziemia naciągnie nawozy z wody. Łatwiej o kontrolę ilości składników. Nie mam u siebie Castoramy, ale myślę że w ogrodniczym znajdę jałową ziemię.

Kup najtańszą ziemie jakla jest w twoim pobliskim markecie. Nie patrz na nawozy w niej zawarte. Najtańsza ziemia ma tak małe ilości substancji nawozowych że napewno nie zaszkodzi. Ja kupiłem ziemie uniwersalną na której pisało że ma NPK, nie miałem żadnego problemu z glonami itp.

Jak zaczniesz nawozić akwa to podłoże będzie i tak absorbowało nawozy więc na jedno wychodzi.

Kupiłem. I tak jak napisał basior. Ziemia jałowa, to ziemia do kaktusów. W 3 sklepach potwierdzili. I jeszcze dodatkowo, koleś, okazał się znajomym hehe, polecił że jeżeli chcę miec czystą ziemię, to do miski 1L ziemi i do mikrofalówki na 5 minut. Ile w tym prawdy, nie wiem. Ale i tak reset odwołany. Po namyśle kupuję 50cm wysokości akwa. Mam tylko nadzieję ze ryby do piatku mi wytrzymają w 60L :/

Zapewne niektórzy (w tym ja) nazwali by to zupełnie przeciwnie.

Jak mniemam jedynymi roślinami będą anubiasy i microzoria na korzeniach? Czy będziesz sadził trawnik albo np. jakąś ładną kryptokorynę? Jak tak to nagraj film i tu zamieść, chętnie obejrzę.

Tego bazaltu to można rozumieć ze 1-3 cm a nie mm? Bo jak mm to nie wiem jak to tak dokładnie rozłożysz a i ryby moment wymieszają ziemię z bazaltem.

Warstwa 4-5 cm bazaltu o gradacji 1-3 mm.

Bez żadnej siatki pomiędzy żwirem, a ziemią.

@ahr175

Nie rozumiem Twojej odpowiedzi. W pierwszym poście napisałem że 3 gatunki Elocharisów, kryptokoryna i staurogyna. Gdzie Ty wyczytałeś anubiasy i microzoria? I tak jak kubas pisze. ~5cm żwiru o granulacji 1-3mm. Jednak chyba będę potrzebował więcej górek, skoro akwa ma mieć 50cm, i prawie same rośliny niskopienne. Do piątku trzeba coś wymyślić.

@kubas myślisz bez? Generalnie z żyjątek które będą brodzić w żwirze to kirysy i helenki. Więc może faktycznie bez siatki.

:lol:

To po kolei: kolega Jankleszci zadaje pytanie (przyjmując że 1-3mm to grubość warstwy a nie gradacja), odpowiadasz mu że dasz siatkę i będzie spoko (nie wyprowadzając go z błędu rozumowania, czyli potwierdzając 3mm warstwę podłoża). Stąd moje pytanie o rośliny które w tych 3mm będziesz sadził (a konkretnie chodziło mi jak będziesz korzenie przez siatkę przeciągał).

Oczywiście nieaktualne bo teraz wszystko jasne, ale poniekąd sam do tego doprowadziłeś. :)

A siatka oczywiście zbędna.

Kurde, aż przeczytam jeszcze raz co napisałem. Wszyscy zrozumieli, ale jednak nie... :P

Edit. No może faktycznie w domyśle miałem grubość warstwy żwiru.

1cm ziemi, na to kilka cm żwiru. Siatka miała zapobiec wypływaniu ziemi, przy sadzeniu/grzebaniu do wody.

Damilo, tu masz wszystkie moje prywatne spostrzeżenia o ziemi i eksperymenty:

ziemia-w-akwarium-czyli-strach-ma-wielkie-oczy-t53944.html

Siatki nigdy nie dawałem, ale Ci co nie dawali odradzają i Ci co dawali odradzają. Jak przychodzi coś wyrwać, to chwila nieuwagi i jest zruszone wszystko.

Ziemia ma ten plus, że bardzo łatwo ją usunąć. Wężem wyciągniesz wszystko ze żwirem i zostanie puste dno. Potem żwir/piasek można wsypać z powrotem. Sprawdzone.

Weź tylko pod uwagę, że woda będzie zawsze lekko bursztynowa. Ja to lubię, ale niektórym przeszkadza... W sumie to nie będziesz mieć jakoś dużo masy roślinnej, więc przemyśl czy na pewno warto dawać ziemię. Przy małej masie roślinnej będzie nadwyżka składników w wodzie.

Dzięki za temat. Zaraz poczytam. W sumie z tym przesadzaniem trochę racji. Miałem teraz i znam problem :( Dlatego właśnie założylem ten temat, aby nie żałować że nie dałem. A myślisz że trawa, kryptokoryny i staurogyny wyrosną na samym żwirze? Wydaje mi się że trawy jak wrosną to sięgną to ziemi. Akwa będzie w piątek. Więc jeszcze nie jest za późno.

Ps. Po przeczytaniu tematu, chyba kupie ziemie z nawozami. Zamiast tej jałowej.

Tak jak napisałem w tamtym temacie uważam, że tych nawozów w ziemi i tak jest jak na lekarstwo. Kryptokoryna to w piachu i cieniu wyrośnie bez niczego. Co do tych traw to nie wiem, bo nie miałem, ale generalnie wszystko z ziemi chętnie skorzysta, co ma korzenie. Ja do każdego akwarium dawałem ziemię i z roślinami nigdy problemów nie było. Tylko lepiej drobny żwir lub piasek na nią, a bez tej siatki. Drobny do tak do 2mm maks.