Jump to content

pytanko o guz dominatora


Pappa2
 Share

Recommended Posts

Chodzi mianowicie o tzw. guz na czole dominującego samca.

Czy w/w guz powstanie u samotnej pielęgnicy gdy ryba dominuje w akwarium wielogatunkowym? (1 samiec + ryby niepielęgnicowate lub 1 samiec + inne pielęgnice nie z jego gatunku czy rodziny).

Czy może guz powstanie tylko jako symbol rozpoznawczy samca alfa w akwarium jednogatunkowym? (1 samiec + kilka innych pielęgnic tej samej rodziny czy gatunku).

Gatunek ryby o który mi chodzi najbardziej to akara pomarańczowopłetwa (dawniej aequidens rivulatus a obecnie andinoacara rivulatus).

 

Luna: Poprawiłam Twojego posta.

Pisz zdania normalnie jednym ciągiem w czytelny sposób, a nie w urywanej kolumnie.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o guzy tłuszczowe u pielęgnic to jeszcze jednoznacznie nie stwierdzono przy jakich czynnikach one powstają.

 

Użytkownik Dawid z forum Cichlidae.pl napisał

bowiem guz tłuszczowy składa się w większości z wody.

 

George Barlow i Pawla Siri brali pod uwage różne wyjaśnienia garba, guza tłuszczowego. Brano więc pod uwage, że chodzi o odkładanie tłuszczu, że ma zastosowanie mechaniczne w walce, że może służy do poprawy hydrodynamiki ryb, albo jako środek odstraszający na ataki drapieżników ... lub ma funkcje podczas wyboru partnera. Czyli, że wpływa na dobór naturalny w ten sposób, że samice chętniej wybierają samce z większym guzem. Okazało się to prawdą, samiec posiadający guz jest chętniej wybierany przez samice od samca bez guza lub z małym guzem. Natomiast tylko do pewnego momentu - kiedy guz jest za duży i przekracza pewien rozmiar, to samice też tracą zainteresowanie.

 

Teze, że garb ten służy do walki w obronie młodych - bo pojawia się lub powiększa w czasie tarła, odrzucono, bowiem samice też sprawują opieke nad potomstwem, a w naturze garba nie mają. Podobnie odrzucono teze, że służy obronie przed drapieżnikami lub jako magazyn tłuszczu - no bo czemu samice by wtedy go nie miały?

 

Głównie rozpatruje się więc teze o doborze płciowym. Aczkolwiek moim zdaniem, choć Coleman, Barlow i Siri o tym nie piszą, jest to ściśle związane z hormonami. Zwiększona aktywność hormonalna ma miejsce i u dominującego samca, i podczas tarła i opieki nad potomstwem - a to w tych sytuacjach zwiększa się garb.

 

Moim zdaniem garb tłuszczowy, a dokładniej jego wielkość zależna jest od hormonów i ilości białka/ tłuszczy w diecie ryb.

 

Z moich doświadczeń wynika, że nie zawsze ryba z największym garbem jest osobnikiem dominującym.

 

 

Powiem jeszcze tylko, że przeglądając zdjęcia szkieletów ryb z rodzaju Cyphotilapia zauważyłem, że wysklepienie w miejscu guza tłuszczowego jest zrobione z chrząstki. Możliwe, że to cecha tylko i wyłącznie ryb tego rodzaju, bo każdy samiec posiada guz, czego nie można powiedzieć o innych popularnych gatunkach- tam guz tłuszczowy raz się pokazuje, raz nie.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...