Jump to content

Glony sam już nie wiem. Krasnorosty, nitkowate

alta27
 Share

Recommended Posts

Cześć

Walczę z glonami w akwarium i już wymiękam, mam krasnorosty i w górnych partiach roślin glony nitkowate.

Parametry:

Fe: 0.5

Po4: 0.25

Azot: 40

Testy zoolka

Czy wypada zastosować jakąś chemię?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Akwarium 200L

2 Filtry: Eheim biopower 240 i Eheim 2224

Oświetlenie LED w całości (barwa 6k+)

Akwarium ma 1.5 roku

Sporo roślin, chociaż ostatnio marnie rosną

Butla C02 , 1-2 bąbelków na sekundę

PH - 6.5~

Kh - 7~

Gh - 14~

Nawożę solami z allegro (mikro makro, co dwa dni, na zmianę), gotowymi sam nie mieszam.

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- 2011-kwiecień

2.Litraż i wymiary akwarium - - 200L . 100x40x50h

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- - Same diody LED

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- 14h (zależy to od mojego cyklu w pracy, wstaje o 7 i gaszę akwa o 21)

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa- zwykły żwirek

6.Filtracja - Eheim biopower 240 i eheim 2224

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - Ogólny

8.Ozdoby (jakie)- korzeń mangrowca, 2 kokosy

9.Rośliny (ile,jakie)- ratalie 3 rodzaje, i to tyle co znam z nazw

10.Ryby - obsada (jw.)- 5 skalarów, 2 mieczyki, 8 neonków, 4 razborki klinowe, 3 amano i jeszcze pare rybek ok 8~

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- w ostatnim czasie raz na miesiąc/ dwa tygodnie, 25% wody

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- makro i mikro z soli, gotowy skład sam nie mieszam

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- Butla,nano dyfuzor z drobniutką mgiełką

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3 - 40, PO4 - 0.25 , KH - 7, GH - 14, , Ph - 6.6~ ,Fe 0.5 -

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? - mało podmian wody, zmiany dozowania nawozu bo zauważyłem mały wzrost roślin

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? - prędzej powiedział bym że głodują niż się przejadają. Tylko płatki i na zmianę różne smaki.

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -

Opis problemu- Czy dobrze zrobię jeśli jakąś chemią wyeliminuje glony, a po tej kuracji postaram się o więcej czasu dla akwarium. Jak na tym ucierpią rośliny i ryby?

Problem pierwszy - oświetlenie - żadnych danych odnośnie mocy , temperatury barwowej innych parametrów - być może Twoje oświetlenie (bardzo prawdopodobne) jest widzialne dla Ciebie - dla roślin niekoniecznie.

Problem drugi - czas świecenia - generalnie nie powinien przekraczać 10 godzin na dobę max 12 - to drugi czynnik który może mieć wpływ na pojawiające sie glony.

Problem trzeci - podłoże - jałowe - proponuję wymianę na substrat + żwirek , ziemię +żwirek , ewentualnie zasilić rośliny kulkami nawozowymi - ale to najgorsze z możliwych rozwiązań.

Problem czwarty - podmiany w miarę regularne - max co 2 tygodnie ok 25% wody - najlepiej co tydzień mniejszą ilość

Problem piąty - najważniejszy - nawożenie - po wynikach testów widać że masz niedobory fosforu (PO4) i nadmiary azotanów (NO3) - tak się kończy stosowanie gotowych "najlepszych na świecie , sprawdzonych i jedynych takich na allegro"mieszanek nawozowych - Nawożenie do każdego akwarium ustala się indywidualnie bo nie ma dwóch takich samych akwariów. To co sprawdziło się u Jasia z Grudziądza nie musi się sprawdzić u Olka z Nowego Sącza.

Nawożenie absolutnie do korekty - odsyłam do artykułu o nawożeniu roślin z mojego podpisu - potem możemy zacząć korygować nawożenie.

Potrzebne są fotki akwarium żeby wiedzieć w jakim jest ono stanie i co można w tym momencie zrobić.

Jeśli chodzi o oświetlenie to mam diody i ni jak można to porównać w jakiejś tabelce do świetlówek. Generalnie był okres kiedy rośliny rosły mi jak szalone, kiedy stosowałem określony nawóz, ale zmieniłem go ze względu na poziom PO4, który był bliski 0 oraz pojawiające się glony (zielony nalot nalot na roślinach w formie większych plam).

Podłoże- musiał bym zrobić restart zbiornika, powiem szczerze że się tego boje, nie mam gdzie trzymać obsady, mam twarda wodę w kranie i przepuszczanie jej przez RO potrwa mi chyba z kilka dni. I nie mam pojęcia na tą chwile jak się do tego zabrać logistycznie.

Nawóz- jeszcze poczytam o mieszaniu na własną rękę.

Pozdro