Jump to content

Dziwnie zachowujące się ryby


Marcin83
 Share

Recommended Posts

Witam. Jestem początkującym akwarystą. Poczytałem trochę różnych forum ale nie znalazłem do końca odpowiedzi na mój problem. Posiadam akwarium 112L, podłoże żwir bazaltowy, trochę kamieni, z roślin kilka traw. Ze sprzętu mam aquael minikani 120, lampa uv, grzałka 100 W. Temperatura wody utrzymuje się w granicach 25st. Obsada 12 gupików, 1 molinezja (mam zamiar w tym tygodniu dokupić kilka), oraz kilkanaście krewetek red cherry.

Problem polega na tym, że od kilku dni większość gupików pływa przy powierzchni wody trzymając się blisko siebie (poza 1 sztuką oraz molinezją, co jest dla mnie bardzo dziwne). Jeśli chodzi o napowietrzanie to takowego nie mam, ponieważ przeczytałem, że rzekomo nie jest potrzebne jeśli woda wzburzana jest na powierzchni (rurka wylewowa skierowana jest na powierzchnię wody). Jeśli jakiś informacji będzie brakowało to jak najszybciej je uzupełnię.

 

ps. akwarium mam od 2 tygodni, woda dojrzewała 3 dni (wiem że trochę mało), dodany był uzdatniacz...

Link to comment
Share on other sites

ps. akwarium mam od 2 tygodni, woda dojrzewała 3 dni (wiem że trochę mało), dodany był uzdatniacz...

W tym poście masz odpowiedź dlaczego rybki dziwnie się zachowują, akwarium (a raczej filtr) powinien dojrzewać 2 tygodnie, oddaj rybki i poczekaj aż filtr ci dojrzeje, jak tego nie zrobisz wszystkie rybki i krewetki ci padną. Uzdatniacz to chwyt reklamowy, nic nie pomaga, akwarium same musi dojrzeć.

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem, że mam poczekać jeszcze jakiś czas zanim wpuszczę ryby ? Jeżeli mam akwarium 2 tygodnie i filtr chodzi już ok tygodnia to ile mam jeszcze czekać ? (tak jak pisałaś jeszcze tydzień dać dla filtra?). Z oddaniem rybek będzie kłopot więc raczej muszą zostać. Jeśli mi nie pozdychają to czy po czasie "uzdatnienia" wody zaczną się normalnie zachowywać ?

Kiedyś kiedy moi rodzice mieli akwarium nie dbało się o takie rzeczy i wpuszczano rybki prawie, że od razu do kranowej wody i było wszystko ok, dlatego dziwi mnie teraz taka sytuacja jak na forach piszą o dojrzewaniu wody... Nie chciałbym wyjść na ignoranta ale chciałbym wiedzieć dlaczego teraz tak się dzieje ? Czy rybki akwariowe są teraz mniej odporne ?

 

 

... po dłuższym obserwowaniu akwarium stwierdziłem (i mam nadzieje, że to jest przyczyna całego zamieszania), że molinezja terroryzuje mi gupiki... jak tylko wypłyną z rogu akwarium, to przegania je w te same miejsce...

Link to comment
Share on other sites

Molinezje żyją zazwyczaj z gupikami w zgodzie.

Możesz dosadzić więcej żywych roślin. Będzie spokojniejsza atmosfera.

Na razie nie dokupuj nowych ryb.

Nieprawidłowo rozpoczęty cykl azotowy może mieć konsekwencje nawet przez kilka miesięcy.

Najlepiej oddać ryby, odczekać 3 tygodnie i dopiero po zrobieniu testy na no2 ( powinno być niewykrywalne) wpuścić nowe ryby.

 

Kiedyś woda w kranach była lepszej jakości, a większość ryb padała już w sklepach - zostawały najodporniejsze okazy, które żyły o wiele krócej niż teraz, przy dobrych warunkach.

Link to comment
Share on other sites

Jutro postaram się kupić testy wody i wyniki umieszczę na forum... Czy obsada molinezji z neonkami będzie odpowiednia, jeśli gupiki byłyby nie mile widziane przez molinezje (zakładając, że woda jest w porządku) ?

Cały czas mnie jednak zastanawia dlaczego jeden z gupików (samiec) zachowuje się normalnie i pływa po całym akwarium wraz z molinezją (która co jakiś czas go pogoni), a reszta trzyma się w "kupie" przy powierzchni...

 

Poniżej zdjęcie akwarium (dopiero początek, brak tła, kable oraz rurki od filtra nie zasłonięte itp...)

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Link to comment
Share on other sites

Zrób podmianę wody (ze 20%). Jak masz to teraz dodaj bakterii (jakiegoś preparatu z nimi) i to więcej niż jest napisane na opakowaniu (tak ze dwa trzy razy). Najprawdopodobniej w wodzie pojawił się amoniak bądź azotyny. NIe dokupuj więcej ryb.

Pozostaje czekać i modlić się by ryby przeżyły. Jak będziesz kupował inne ryby to nie kupuj ich wszystkich na raz (max po kilka szt) bo znowu równowagę zachwiejesz.

Najlepiej gdybyś miał możliwość oddać ryby do "zdrowego" akwarium lecz to też będzie dla nich stres.

 

 

agunia997- Pisownia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...