Skocz do zawartości

[112l] Moja 112tka - START IWAGUMI


KERO79
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 80
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Fakt, woda ostatnio straciła na klarowności. W sumie to sam nie wiem dlaczego . . . fakt że dziś były prace porządkowe to jedno ale myślę że reszta to wina glonów i tych milimetrowych robaczków :) poczekam jeszcze kilka dni i zobaczę jak się sytuacja rozwinie, jak nic się nie zmieni trzeba będzie podjąć jakieś działania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolejny tydzień minął więc załączam aktualne zdjęcie.

Brązowy nalot zniknął, białe robaczki znikneły, zmętnienie wody znikneło :D

Pojawiły się zielone nitki :D

Rośliny nabrały ładnej zieleni i rosną w dość szybkim tempie.

Są też nowi mieszkańcy. Cała obsada to teraz:

10x neon

5x otosek

parka pielęgnic

5x razbora galaxy

5x krewetka red cherry

 

Nie wiem czy jest tu jeszcze miejsce, ale chciałbym dorzucić parkę kakadu :) (zbiornik 112L)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie.

Kolejny tydzień upłynął więc dodaję nowe zdjęcie.

 

Niestety zielenice atakują, z szyb schodzą na roślinki i do tego spowodowały zmętnienie wody.

Wyniki testów:

PH ---6

GH ---8

KH ---10

NO2 ---0,025

NH4--- <0,05

NO3--- 10

Fe ---0,1-0,2

PO4 ---0,4

 

Co sądzicie o pomyśle użycia lampy UV do wyklarowania wody? Czytałem że to skuteczny sposób na taki zakwit.

No i chciałbym jeszcze dołożyć coś do obsady:

1 wariant - Bojownik + kilka gupików

2 wariant - ławica razborek klinowych

 

Proszę o wypowiedzi. Na co się zdecydować? Jak zwalczyć te zielenice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił podmianę 80%, a nawet 90%. Nawożenie jest ok. Lekko bym obniżył N tak do 5ppm reszta jest ok. Po podmianie wyczyść filtr i kup dobre bakterie do ustabilizowania zbiornika. Powinno być ok. Pomyśl nad innym umiejscowieniem dyfuzora (albo zmianą sposobu rozpuszczania CO2). W tej chwili jest za bardzo zasłonięty. Spróbuj także ustawić wylot tak, żeby cyrkulacja po całym akwarium była jak najlepsza. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

 

 

Dziś kolejna aktualizacja.

Parametry wody:

GH 9,0

KH 7,0

PH 6,0

NH4 <0,05

NO2 < 0,025

NO3 20

Fe 0,05 (trzeba delikatnie podnieść)

PO4 0,1 (podnosić czy nie podnosić - jedni piszą że trzeba podnieść bo stosunki pierwiastków do siebie powinny być w odpowiednich proporcjach, inni piszą że przez brak fosforu można zagłodzić glony, a ja nadal walczę z zielenicami).

 

Generalnie po użyciu lampy UV woda kryształ, roślinki rosną . . . tylko zielenice jeszcze denerwują oko.

Podaję EC w ilości 4ml/100L na dzień i dorzuciłem mały filterek mający poprawić cyrkulację wody.

Za dnia wyłączam też światło na dwie godziny.

Poniżej zdjęcia, pierwsze pełne oświetlenie 6400k+8000k foto z fleszem, drugie tylko 8000k (22W), trzecie pełne oświetlenie bez flesza z aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejny tydzień. To dwa miesiące od startu.

Zielenice nadal zamieszkują zbiornik. Idę w stronę prawidłowego nawożenia i stosunku pierwiastków NPK by to zmienić. Żadne głodzenie, zaciemnienie, herbatki i itd. Po przejrzeniu wielu postów na różnych forach będę się starał przede wszystkim o wzorowy rozwój roślin, doskonałe warunki dla nich w akwarium a "glony same znikną".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rozjechane nawożenie. Głównie N do P. Napisz jak wygląda sprawa z K. Przez brak składników to najprędzej zagłodzisz rośliny. Możesz limitować P jeśli limitujesz CO2 ale jeśli uważasz, że jego poziom jest odpowiedni i stabilny to robisz błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nyq20 - mógłbyś rozwinąć swoją wypowiedź?

 

K podaję w roztworze K2SO4 (100g/500ml) oraz KNO3 (100g/1000ml) - dawki jak w tabelce. Myślisz że czegoś brakuje? Na pewno nie chcę głodzić roślin, nie celuję też w limitowanie P

Nie daję micro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaką masz wodę. Jaka twardość, ile magnezu i NO3 w niej jest. Utrzymaj stałe nawożenie, a nie zabawiasz się z psikaniem nawozów co jakiś czas. Testy można robić żeby się mniej więcej zorientować ale nie można się na nich opierać. Przy tak wysokim makro i nie zerowym P brak mikro to słaby pomysł.

Zacznij od CO2. Jeśli jesteś pewien, że masz go pod dostatkiem to załóż sobie tygodniowe dawki nawozów (o ile nie masz skrajności w wodzie na podmiany):

N-12mg/l

P-1,5mg/l

K(razem z tym co pochodzi z KNO3) - 25mg/l

Mg- to już trzeba ustawić pod ilość wapnia

Mikro- spokojnie 0,3 Fe wystarczy

Jeśli się boisz kumulacji to proponuję i jednocześnie polecam podmianę 50% co tydzień.

Zacznij tak nawozić w sposób ciągły chociaż 3 tygodnie i obserwuj. Myślę, że przy tym podłożu będzie jak najbardziej ok. Tylko zacznij od CO2 i poświęć temu więcej czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zacznę od kranówy i jej parametrów:

PH 7,2

Fe 0,05

PO4 0,0

NO3 1,0

GH 9,0

KH 6,0

 

CO2 podaję teraz w ten sposób że nad spiekiem ceramicznym umieszczony jest mały filterek wewnętrzny który zbiera bąbelki gazu i wyprowadza je przez dyszę wylotową do wnętrza zbiornika. Dosłownie co chwila wypluwa dawkę bąbelków.

 

Nawoziłem przez tydzień zgodnie z wskazówkami i teraz parametry wody to:

PH 6,0

Fe 0,05

PO4 1,5

NO3 20

GH 9,0

KH 5,0

 

 

patrząc na tabelę ze stosunkiem PH/KH wychodzi 150ppm CO2 - ale przyduchy nie ma więc chyba testy coś zakłamują ;)

 

Zielenice jakby przystopowały ale pojawia się glon z rodziny krasnorostów - compsopogon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zacznę od kranówy i jej parametrów:

PH 7,2

Fe 0,05

PO4 0,0

NO3 1,0

GH 9,0

KH 6,0

 

CO2 podaję teraz w ten sposób że nad spiekiem ceramicznym umieszczony jest mały filterek wewnętrzny który zbiera bąbelki gazu i wyprowadza je przez dyszę wylotową do wnętrza zbiornika. Dosłownie co chwila wypluwa dawkę bąbelków.

 

Nawoziłem przez tydzień zgodnie z wskazówkami i teraz parametry wody to:

PH 6,0

Fe 0,05

PO4 1,5

NO3 20

GH 9,0

KH 5,0

 

 

patrząc na tabelę ze stosunkiem PH/KH wychodzi 150ppm CO2 - ale przyduchy nie ma więc chyba testy coś zakłamują ;)

 

Zielenice jakby przystopowały ale pojawia się glon z rodziny krasnorostów - compsopogon.

Masz wspaniałą kranówkę. Utrzymaj takie nawożenie przez dłuższy czas. Jedyne co to możesz pobawić się z obiegiem wody w akwarium, lepszą cyrkulacją, dystrybucją CO2 itd.

Ogólnie woda w akwarium wygląda bardzo ok. Możesz podnieść mikro do 0,2-0,3 Fe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Kolejne dwa tygodnie jakoś zleciały.

Compsopogon zdaje się już nie przyrastać, tam gdzie go usunę mechanicznie już się nie pojawia.

 

Woda:

NO3 20

PO4 1,0

K 25,0

Fe 0,4

 

Była też zmiana aranżacji, ale sam nie wiem czy na lepsze, kusi mnie by zacząć od nowa :/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...