Skocz do zawartości

[112l] Moja 112tka - START IWAGUMI


KERO79
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć forumowicze!

Na dniach startuję z akwarium. W zasadzie to mój pierwszy zbiornik i liczę na Wasze wskazówki i podpowiedzi. Zamysł był by pójść w stonę Iwagumi ale skłaniam się też trochę ku akwarium roślinnemu. Może uda się znaleźć złoty środek.

Zbiornik 80x35x40 112L
Oświetlenie 2x24W T5 (fabryczne świetlówki)
Filtr zewnętrzny UNIMAX 250 (wkład - gąbka, węgiel, bioceramika, zeolit)
Grzałka 100W
Zestaw CO2 (butla)
Podłoże Amazonia.
Skałki - piaskowiec żółty

Flora i fauna jeszcze na etapie planowania, teraz skupiam się na aranżacji i wyposażeniu.

na zdjęciach akwarium z czarnym i niebieskim tłem, ale chyba nie będę nic dodawał - bez tła :)

nie wiem czy zostać przy tych fabrycznych świetlówkach, czy wyrzucić węgiel z filtra?

jak Wam się podoba aranżacja?

post-15876-13685172216689_thumb.jpg

post-15876-13685172216902_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dzięki za wypowiedzi.

 

Węgiel z filtra wywalę. Kamienie dedykowane specjalnie do Iwagumi "robią robotę" , ale na nie jeszcze przyjdzie czas ;) teraz muszą być te.

Myślałem że 2x24W wystarczy do 112tki. Mam dorzucić jeszcze jedną 24W czy może zmienić te świetlówki co są na jakieś typu growlux itp. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś w akwarystycznym i chciałem kupić jakieś roślinki, niestety ubogi był asortyment i wróciłem z pustymi rękoma. Miałem dziś zalewać zbiornik ale że nie wyszło z sadzeniem z nudów zmieniłem aranżację :) Chyba jest lepsza jak ta poprzednia, kamień to sjenit, bardziej nawiązuje do Iwagumi.

Myślę by kupić roślinki "trawnikowe" + może jakieś kilka "krzaczków" ale tak by żadna nie była wyższa od najwyższej skałki.

 

Jak zalać zbiornik? Kranówka + uzdatniacz? Czy wcześniej kranówka musi się odstać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nalej ciepłej kranówy do 5 litrowych baniek i daj jej dobę odstać. Kup włącznik czasowy, żeby Ci automatycznie doświetlał akwarium tyle ile planujesz. Po dobie weź trochę pokarmu dla ryb i nasyp do akwarium. Zalej je. Od razu odpal filtr. Przykryj kocem na trzy tygodnie tak, żebyś nie wiedział co się tam dzieje (to dla Twojego spokoju). Jeśli nie wiesz co robić z roślinami, to skombinuj najtańszą moczarkę i wrzuć ją nawet i bez sadzenia do akwarium na te trzy tygodnie.

 

I voila!

 

Akwarium po trzech tygodniach nadaje się do tego, żeby w nim grzebać i myśleć o rybach i ciekawszych roślinach.

 

A ! W akwariach tego typu będziesz chciał mieć żwirek ustawiony pod sporym kątem, żeby zwiększyć optyczną głębokość akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zdjęcia zaraz po zalaniu zbiornika wodą nie wrzucałem, i tak nic nie było widać (no może oprócz pływających na powierzchni roślin). Dziś po drobnych poprawkach wygląda to tak (fot.).

Roślinki puszczają bąki he he są z chodowli in vitro . . . dobrze i nie dobrze.

Zgubiłem fakturę z nazwami i teraz nie wiem co mam :D

Woda 27 stopni, puściłem CO2 1/s . . . w weekend zbadam podstawowe parametry (czy to może sobie odpuścić i poczekać aż zbiornik dojrzeje).

. . . . no i dodałem oświetlenie 2x11W 8000k (teraz jest 2x24W 6500k i 2x11W 8000k)

 

Czy coś jeszcze mogę/powinienem zrobić? Czy spokojnie teraz czekać?

No i u góry na tafli wody jest syf . . . czy filtr mi to zbierze czy trzeba to inaczej opanować? a może tak zostawić, przez szkło i tak nie widać?

 

EDIT

Rośliny to:

Crasula helmsii

ELEOCHARIS PARVULA

Rotala wallichii

Hemianthus callitrichoides

 

 

Czy w tym zbiorniku będę mógł trzymać jakieś krewetki?

 

 

TYDZIEŃ po starcie

 

Wyniki testów wody:

PH 6,0

GH 9,0

KH 9,0

NO2 0,1 mg/l

NH4 0,6-1,0 mg/l

NO3 1-5mg/l

Fe 0

PO4 <0,02mg/l

 

Naprawdę bardzo mi zależy na opinii na temat tych wyników. Czy są dobre? Jak je interpretować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Dziś nie wrzucam zdjęcia, nie ma za bardzo co pokazywać - na wszystkim osadza się brażowy miękki osad, tak lekki że po ruszeniu rośliną zaraz całość pływa po zbiorniku.

Najważniejsze że znam już przyczynę tej sytuacji, zbadałem wodę i:

 

 

PH 6,6---- 6--- 6,4

GH 8--- 8--- 8

KH 8--- 10--- 10

NO2 0,1--- 1--- 1

NH4 0,6--- 0,4--- 0,1

NO3 1--- 30--- 15

Fe 0--- 0,2--- 0,1

PO4 <0,02--- <0,02--- <0,02

 

NH4 spada - akwarium dojrzewa :D

PO4 cały czas okolice zera, skoczył azot - i tu jest sedno sprawy! Brak fosforu nie pozwolił roślinom przyjąć całego azotu co wywołało jego nadmiar (widać skok w testach) co doprowadziło do glonów.

Poprawcie mnie jeśli się mylę.

 

Wczoraj podałem fosfor i dziś azot spadł, fosfor znów na zero - rośliny zużyłu jedno i drugie. Zostaje wypracować odpowiednie dawki nawozów i cieszyć się wzrostem roślin.

Co do glonów mam nadzieję że same znikną (troszkę im mechanicznie pomogę).

Za kilka dni dodam zdjęcie co i jak.

 

Zapraszam do komentowania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziś zbiornik wygląda tak. Parametry wody OK, brązowy nalot jeszcze jest ale ograniczam go włókniną filtracyjną, ostatnio zauważyłem małe robaczki na szybie, takie podłużne, białe, dosłownie milimetrowe . . . hmmm?

W utrzymaniu czystości wspomaga mnie Ampularia i Neritina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś aktualizacja!!!

Minął miesiąc od startu. Dziś zrobiłem większe sprzątnie, mniejszą przycinkę i . . . . pojawili się nowi mieszkańcy - 10 neonków.

Możecie coś zaproponować co do uzupełnienia składu?

Myślę żeby jeszcze dołożyć z 5 neonków, razbory galaxy . . . .

W ogóle jak oceniacie zbiornik?

 

Dzięki za wypowiedzi i miłego dnia życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...