Skocz do zawartości

Ziemia w akwarium, czyli strach ma wielkie oczy


grzegorz_kk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

ile powinno być aby ziemia nie przepuszczała przez żwir ?

Im żwir jest większej granulacji tym więcej, dlatego najlepszy jest piasek oddziela szczelnie pierwiastki znajdujące się w ziemii od słupa wody, mamy większą kontrolę nad nawożeniem i glonami.

Glony masz, każdy ma w swoim akwarium, tylko jeszcze o tym nie wiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wczoraj akwarium z ziemią zakończyło żywot. Po przycinaniu, przesadzaniu roślin ziemia cały czas wydostawała się na wierzch i woda strasznie brzydko pachniała, niczym ze stawu. Mimo tego, że żwiru dorzuciłem do 4 cm to przy wyciąganiu zapadał się pod ziemię. I rośliny wychodziły także z dużą ilością ziemi na korzeniach.

Ziemia dobra jest jak się prowadzi akwarium low-tech, w innym wypadku nie jest opłacalna. Ja u siebie miałem bimbrownie i nawoziłem dodatkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj akwarium z ziemią zakończyło żywot. Po przycinaniu, przesadzaniu roślin ziemia cały czas wydostawała się na wierzch i woda strasznie brzydko pachniała, niczym ze stawu. Mimo tego, że żwiru dorzuciłem do 4 cm to przy wyciąganiu zapadał się pod ziemię. I rośliny wychodziły także z dużą ilością ziemi na korzeniach.

Ziemia dobra jest jak się prowadzi akwarium low-tech, w innym wypadku nie jest opłacalna. Ja u siebie miałem bimbrownie i nawoziłem dodatkowo.

Z przesadzaniem trzeba ostrożnie, nie można korzeni wyciągać tylko trzeba je obciąć, wtedy zostają w ziemi.

Wyciągasz delikatnie roślinę ponad substrat i ciachasz - roślina itak się ukorzeni a zostawione, stare korzenie będą pożywką dla reszty roślin.

Może żwir miałeś za gruby?

Według mnie najlepszy jest taki do 2mm grubości, ale piasek jest jeszcze lepszy.

 

Edytowane przez Daniel Z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dałem piasek z OBI + kulki G-T. Mam w tym akwarium dość sporo ślimaków, które dobrze nawożą i czyszczą z ewentualnych glonów. Może wrócę kiedyś jeszcze do ziemi+piasek.

Żwir miałem  5-8 mm a dokupiłem 3 mm. Wszystko poszło do kosza, nie opłacalne odzyskiwać. Można sobie odpływ zatkać nie mówiąc już o hektolitrach wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mała ilość żwiru. Warstwa miała ok 4 cm. Dobre proporcje to 3-4 cm ziemi i na to min 5 cm piasku, wtedy można podciągnąć roślinę i wyciąć korzenie. Żwir się zaraz cały podnosi i wypuszcza ziemię opadając niżej.

W piasku się sadzi 1000x lepiej niż w żwirze(grubym, bo takim 1-2mm pewnie jest ok).

 

Ziemia w akwarium jest bardzo dobra, ale tak jak piszę wyżej do low-tech i przykryta piaskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Przyjęło się, że low-tech to tylko niewymagające rośliny, ale to nieprawda. Nawet takie jak rotala green i indica ładnie sobie rosną, tylko wolniej. Można stosować asymetrię oświetlenia, co praktykuję od dłuższego czasu. Świetlówki są asymetrycznie tzn. jedna strona mocniej oświetlona od drugiej. Jeśli zbiornik ma przykładowo 40L i oświetlają go dwa kompakty dające razem 20W, to nominalnie mamy 0,5W/L. Ale możemy dać oba kompakty na lewą stronę i wtedy na połowie zbiornika uzyskamy efektywnie 1W/L, bo to tak, jakbyśmy oświetlali tylko 20L, a na drugiej stronie dużo mniej, gdzie można posadzić cieniolubne rośliny, którym wystarczy światło rozproszone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Czy ziemię można dać do każdego akwarium? Jak wtedy z parametrami wody? Czytałam o LT, że twarda woda, że zasadowa, ale mi nie chodzi o żaden low tech. W swoim akwarium chciałabym wręcz przeciwnie, wodę miękką i kwaśną. Czy z ziemią uda mi się uzyskać takie parametry i je utrzymać, czy nie wydziwiać i dać żwir z kulkami i tyle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy z ziemią uda mi się uzyskać takie parametry i je utrzymać, czy nie wydziwiać i dać żwir z kulkami i tyle?

Zamiast ziemi możesz użyć torfu. Pytanie tylko czy potrzebujesz takiego wzmacniania podłoża. Dla kilku roślin moim zdaniem bezpieczniej jednak użyć kulek. Zwłaszcza, że wspominasz o żwirze (piach jest bezpieczniejszy przy ziemi, lepiej izoluje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ziemię można dać do każdego akwarium? Jak wtedy z parametrami wody? Czytałam o LT, że twarda woda, że zasadowa, ale mi nie chodzi o żaden low tech. W swoim akwarium chciałabym wręcz przeciwnie, wodę miękką i kwaśną. Czy z ziemią uda mi się uzyskać takie parametry i je utrzymać, czy nie wydziwiać i dać żwir z kulkami i tyle?

 

Zastosowanie ziemi nie robi z akwarium automatycznie LowTecha. Możesz użyć ziemi ze żwirem jako podłoża i  lać RO z mineralizatorem. Oświetlenie 1W/l, CO2 z butli i nawożenie EI. 

 

Pamiętaj tylko, że lepiej ziemi dać mniej niż więcej (1 cm wystarczy) i na niej warstwa żwiru/piasku/Manado minimum 4 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, czy użyłabym żwiru czy piasku to na razie jeszcze otwarta kwestia, jeszcze nic nie jest kupione, wszystko w fazie planowania. ;) Póki co to nurtuje mnie kwestia samej ziemi.

 

Właśnie czytałam, że ziemia to nie od razu low tech, ale jak szukałam o ziemi w akwarium to zazwyczaj wyskakiwało mi LT.

 

Jeślibym zastosowała ziemię, to właśnie nieduże ilości. Jednak nie planuję dużej ilości roślin, więc może na początek jednak żwir i kulki będą lepszym i łatwiejszym rozwiązaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...