Jump to content
grzegorz_kk

Ziemia w akwarium, czyli strach ma wielkie oczy

Recommended Posts

ile powinno być aby ziemia nie przepuszczała przez żwir ?

Im żwir jest większej granulacji tym więcej, dlatego najlepszy jest piasek oddziela szczelnie pierwiastki znajdujące się w ziemii od słupa wody, mamy większą kontrolę nad nawożeniem i glonami.

Glony masz, każdy ma w swoim akwarium, tylko jeszcze o tym nie wiesz.

Wczoraj akwarium z ziemią zakończyło żywot. Po przycinaniu, przesadzaniu roślin ziemia cały czas wydostawała się na wierzch i woda strasznie brzydko pachniała, niczym ze stawu. Mimo tego, że żwiru dorzuciłem do 4 cm to przy wyciąganiu zapadał się pod ziemię. I rośliny wychodziły także z dużą ilością ziemi na korzeniach.

Ziemia dobra jest jak się prowadzi akwarium low-tech, w innym wypadku nie jest opłacalna. Ja u siebie miałem bimbrownie i nawoziłem dodatkowo.

Wczoraj akwarium z ziemią zakończyło żywot. Po przycinaniu, przesadzaniu roślin ziemia cały czas wydostawała się na wierzch i woda strasznie brzydko pachniała, niczym ze stawu. Mimo tego, że żwiru dorzuciłem do 4 cm to przy wyciąganiu zapadał się pod ziemię. I rośliny wychodziły także z dużą ilością ziemi na korzeniach.

Ziemia dobra jest jak się prowadzi akwarium low-tech, w innym wypadku nie jest opłacalna. Ja u siebie miałem bimbrownie i nawoziłem dodatkowo.

Z przesadzaniem trzeba ostrożnie, nie można korzeni wyciągać tylko trzeba je obciąć, wtedy zostają w ziemi.

Wyciągasz delikatnie roślinę ponad substrat i ciachasz - roślina itak się ukorzeni a zostawione, stare korzenie będą pożywką dla reszty roślin.

Może żwir miałeś za gruby?

Według mnie najlepszy jest taki do 2mm grubości, ale piasek jest jeszcze lepszy.

Edited by Daniel Z

Teraz dałem piasek z OBI + kulki G-T. Mam w tym akwarium dość sporo ślimaków, które dobrze nawożą i czyszczą z ewentualnych glonów. Może wrócę kiedyś jeszcze do ziemi+piasek.

Żwir miałem  5-8 mm a dokupiłem 3 mm. Wszystko poszło do kosza, nie opłacalne odzyskiwać. Można sobie odpływ zatkać nie mówiąc już o hektolitrach wody.

Więc żwir był tu powodem problemów.

Ja bardzo lubię zbiorniki na ziemi.

U siebie ze względu na kopiące ryby mam piasek + kulki i rośliny świetnie rosną.

Powodzenia z baniaczkiem:)

Za mała ilość żwiru. Warstwa miała ok 4 cm. Dobre proporcje to 3-4 cm ziemi i na to min 5 cm piasku, wtedy można podciągnąć roślinę i wyciąć korzenie. Żwir się zaraz cały podnosi i wypuszcza ziemię opadając niżej.

W piasku się sadzi 1000x lepiej niż w żwirze(grubym, bo takim 1-2mm pewnie jest ok).

Ziemia w akwarium jest bardzo dobra, ale tak jak piszę wyżej do low-tech i przykryta piaskiem.

3-4 cm ziemi

Kolego, a gdzieś ty to wyczytał? :eek:  Z tego co wiem to 1-2cm się sypie, chyba że ja coś źle robię.

Edited by grzesio764

Kolego, a gdzieś ty to wyczytał? :eek:  Z tego co wiem to 1-2cm się sypie, chyba że ja coś źle robię.

No właśnie. Ziemi lepiej dać mniej niż więcej, a 4cm to już za dużo. Ja tak zrobiłem i  miałem problemy. Ale potem wszystko rosło  już dobrze. 

Zależy to od wielkości akwarium.

Akwarium typu Low-tech metodą Diany Walstad.

Wpisz sobie i poczytaj :) Bo pisałem tu o low-techu.

Przyjęło się, że low-tech to tylko niewymagające rośliny, ale to nieprawda. Nawet takie jak rotala green i indica ładnie sobie rosną, tylko wolniej. Można stosować asymetrię oświetlenia, co praktykuję od dłuższego czasu. Świetlówki są asymetrycznie tzn. jedna strona mocniej oświetlona od drugiej. Jeśli zbiornik ma przykładowo 40L i oświetlają go dwa kompakty dające razem 20W, to nominalnie mamy 0,5W/L. Ale możemy dać oba kompakty na lewą stronę i wtedy na połowie zbiornika uzyskamy efektywnie 1W/L, bo to tak, jakbyśmy oświetlali tylko 20L, a na drugiej stronie dużo mniej, gdzie można posadzić cieniolubne rośliny, którym wystarczy światło rozproszone.

Czy ziemię można dać do każdego akwarium? Jak wtedy z parametrami wody? Czytałam o LT, że twarda woda, że zasadowa, ale mi nie chodzi o żaden low tech. W swoim akwarium chciałabym wręcz przeciwnie, wodę miękką i kwaśną. Czy z ziemią uda mi się uzyskać takie parametry i je utrzymać, czy nie wydziwiać i dać żwir z kulkami i tyle?

Czy z ziemią uda mi się uzyskać takie parametry i je utrzymać, czy nie wydziwiać i dać żwir z kulkami i tyle?

Zamiast ziemi możesz użyć torfu. Pytanie tylko czy potrzebujesz takiego wzmacniania podłoża. Dla kilku roślin moim zdaniem bezpieczniej jednak użyć kulek. Zwłaszcza, że wspominasz o żwirze (piach jest bezpieczniejszy przy ziemi, lepiej izoluje).

Czy ziemię można dać do każdego akwarium? Jak wtedy z parametrami wody? Czytałam o LT, że twarda woda, że zasadowa, ale mi nie chodzi o żaden low tech. W swoim akwarium chciałabym wręcz przeciwnie, wodę miękką i kwaśną. Czy z ziemią uda mi się uzyskać takie parametry i je utrzymać, czy nie wydziwiać i dać żwir z kulkami i tyle?

Zastosowanie ziemi nie robi z akwarium automatycznie LowTecha. Możesz użyć ziemi ze żwirem jako podłoża i  lać RO z mineralizatorem. Oświetlenie 1W/l, CO2 z butli i nawożenie EI. 

Pamiętaj tylko, że lepiej ziemi dać mniej niż więcej (1 cm wystarczy) i na niej warstwa żwiru/piasku/Manado minimum 4 cm.

To, czy użyłabym żwiru czy piasku to na razie jeszcze otwarta kwestia, jeszcze nic nie jest kupione, wszystko w fazie planowania. ;) Póki co to nurtuje mnie kwestia samej ziemi.

Właśnie czytałam, że ziemia to nie od razu low tech, ale jak szukałam o ziemi w akwarium to zazwyczaj wyskakiwało mi LT.

Jeślibym zastosowała ziemię, to właśnie nieduże ilości. Jednak nie planuję dużej ilości roślin, więc może na początek jednak żwir i kulki będą lepszym i łatwiejszym rozwiązaniem...