Skocz do zawartości

Ziemia w akwarium, czyli strach ma wielkie oczy


grzegorz_kk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A czy miał ktoś do czynienia z nieprzyjemnym zapachem spowodowanym użyciem tej ziemi?

Podobno to siarkowodór, który niesamowicie śmierdzi.

 

Tak samo obiło mi się o uszy, że przez ziemię ogrodową woda po pewnym czasie żółknie.

W moim akwarium, gdzie podłożem jest ziemia i żwir na początku tak się działo. Z podłoża uwalniało się dużo gazu o zapachu zgniłych jaj. Sytuacja się zmieniła po ukorzenieniu się roślin kiedy akwarium zarosło. Wiadomo, korzenie dotleniają podłoże i siarkowodór się rozkłada.

 

Początkowo zbiornik miał być LT, ale dołożyłem oświetlenia i butlę CO2, nawożę solami i wszystko rośnie w oczach.

 

Wg. mnie ziemia może być stosowana również w HT (zamiast drogich granulatów). Sam Tom Barr w metodzie EI zaleca żyzne podłoże, bo działa jak bufor, przyjmuje i oddaje. Sam żwir nic nie buforuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

ryszard233

 

Raczej trudno jest określić to jednoznacznie. Może to być tylko rok, ale mogą to być na przykład i trzy lata.

Wszystko zależy tutaj od kilku czynników. Czyli przykładowo od tego jakie posiadasz rośliny, czy są to rośliny szybko rosnące, bo wtedy będą zużywać więcej składników niż jakaś wolno rosnąca kryptokorynka, czy inny anubias. Jak dużo będzie tych roślin w akwarium. Od tego czy pędzisz akwarium CO2, oraz różnymi nawozo - dopalaczami. No i oczywiście niebanalny wpływ na to wszystko, będzie również miała siła i czas oświetlenia akwarium. 

 

Mówiąc krótko, pędzisz akwarium na maksa, to ziemię można "zarżnąć" i w rok. Masz akwarium nisko techniczne, gdzie powoli rosną sobie mniej wymagające roślinki o powolnym wzroście, to ziemia może posłużyć i z dwa, trzy lata, lub może nawet nieco więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Początkowo zbiornik miał być LT, ale dołożyłem oświetlenia i butlę CO2, nawożę solami i wszystko rośnie w oczach.

 

Czyli, że co? Mając ziemię jako część podłoża nie jest potrzebna pokrywa z oświetleniem, żeby rośliny rosły bez problemu?

Edytowane przez Keldorn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, że co? Mając ziemię jako część podłoża nie jest potrzebna pokrywa z oświetleniem, żeby rośliny rosły bez problemu?

 

"Dołożyłem", czyli dodałem, jest go więcej niż było, świeci mocniej itp, itd. :)

 

A wyglądało to tak:

 

z200l.jpg

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dołożyłem", czyli dodałem, jest go więcej niż było, świeci mocniej itp, itd. :)

 

A wyglądało to tak:

 

z200l.jpg

 

A powiedz mi jeśli możesz, jakiej dokładnie ziemi używałeś? No niby ludzie się wypowiadają, żeby brać z lidla czy biedronki ale aktualnie w biedronkach nie ma, a w lidlu jest taka co ma NPK 12-11-18, czyli chyba dużo za dużo fosforu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi jeśli możesz, jakiej dokładnie ziemi używałeś? No niby ludzie się wypowiadają, żeby brać z lidla czy biedronki ale aktualnie w biedronkach nie ma, a w lidlu jest taka co ma NPK 12-11-18, czyli chyba dużo za dużo fosforu...

 

Ja kupiłem chyba w Castoramie worek ziemi 20l. Też miała NPK i dużo fosforu. Ważne żeby ją przykryć sporą warstwą żwiru, żeby nawozy nie przedostawały się do wody. Tzn zawsze coś tam przeniknie, zwłaszcza przy grzebaniu w podłożu: przesadzanie wyrywanie itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie podskoczę do Castoramy i zobaczę co tam mają. Zamiast żwiru natomiast mam w planach dać piasek do piaskownic. Coś w stylu 2cm ziemi z przodu i 3cm z tyłu, a następnie przykryć ziemię 3cm piasku z przodu i 4 z tyłu (oczywiście zachowując odstępy ok 4cm od szyb żeby ziemia do nich nie dostawała, wypełniając je wyżej wspomnianym piaskiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bardzo interesujący temat . 

Chciałabym założyć akwarium z ziemią , zwłaszcza że teraz nie nawożę i nie mam jeszcze pełnej obsady ani roślin ani rybek .  

Niestety jak już pisałam w innym temacie , mam mały (bo jakoś dużo ich nie ma) problem z nitkami . Są cieniutkie i nie długie ale są . 

Akwarysta ze mnie początkujący ale dużo czytam.

Ponadto mam sporo czasu i jestem cierpliwa do takich rzeczy oraz konsekwentna i jak coś mam to o to dbam więc myślę, że ogarnę . 

Pochwaliłam się więc do rzeczy ;p

Moje podstawowe pytania są o :

- ziemie .

Ponieważ dalej nie rozumiem tych PNK , na co szczególnie zwrócić uwagę ? jakie najlepiej żeby ta ziemia miła pierwiastki ? bo z tego co wywnioskowałam bez nawozowej kupować się nie opłaca.

Czy oprócz torfu ma mieć glinę, czy nie ? Bo jedni piszą tak , a inni inaczej  (chyba że coś źle zrozumiałam)

- zastanawiam się nad siatką .

Bo wygodniej , będzie jak się ziemia wyjałowi , robić restart . Niby stwarza problem przy przesadzaniu , ale jak się już będzie miało wszystko co się chce i ułoży tak jak chce to problemu nie ma . Gorzej jeśli jakaś roślinka się nie przyjmie i trzeba będzie ją zastąpić . 

- światło.

Mam 2x18W DayLight czyli jakieś 0,36W/l (bo wody jest koło 100l) . Nie mam możliwości dołożenia świetlówek ani zmiany 18W na większe. Światła słonecznego praktycznie tam niewiele dochodzi . Pisaliście że LT obejmuje światło <0,5W, ale chodzi mi o to czy mimo tego światła a żyznej gleby pójdzie mi mały Heniek lub coś co stworzy trawniczek ? Marzy mi się całe dno porośnięte zielenią a mogę jedynie zmienić świetlówki z 6500K na 10000K

- przykrycie ziemi . Ziemi ok 4cm , na to żwirek z morza koło 1-2cm czyli ok .

Ale czy pasują na górę takie kamyki jak mam teraz? Czyli z zoologicznego grubości 0,7-1,2cm o nieregularnych kształtach , czarny i tego samego typu biały. 

Oraz na tą chwilę ostatnie pytanie o glony i nawożenie (choć mam wrażenie, że to pytanie powinno być w sumie pierwsze) .

Wodę wlewałabym już dojrzałą , także rybki i na drugi dzień można by wpuścić , ale zastanawiam się jak to w końcu jest z tymi glonami ? one zawsze się pojawią na początku nawet z dojrzałą wodą ?

Oraz czy jeśli mam teraz nitki (czyli zielenice?) to czy wystarczy je całkiem zwalczyć, żeby roślinki były czyste, czy trzeba wyeliminować przyczynę ? Bo przyczyna leży w wodzie tak ? 

Nawozi się dodatkowo czymś akwarium z ziemia oprócz co2 ? Czy tego też się już wtedy nie daje ? Bo niestety na pytanie u samej góry nikt nie odpowiedział :(

___________________

 

A jak tam akwarium kolegi Keldorna ? Z ciekawości pytam bo całkiem niedawno pisałeś że zakładać będziesz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kup zwykłą ziemię kwiatową bez nawozów. Ja kupiłem w Obi. Najlepiej nakop sobie z kretowiska w ogrodzie, jeżeli nie mieszkasz w jakiejś aglomeracji. Ziemia kwiatowa to najcześciej odkwaszany torf z dodatkami i barwi wodę na żółto. 2 cm ziemi, ze 4-6 piasku.

2. Kup piasek do piaskownic ZEW z Obi jako podłoże (20kg za 10zł - nie ma lepszego, zwykle nie zmienia parametrów wody, 20kg to akurat do 112l). Obsyp ok 3-4 cm od bocznych szyb, żeby ziemia nie miała z nimi kontaktu. Ja ziemię wsadziłem do worków z agrowłókniny (sam uszyłem). Rośliny dobrze rosną przy 36W 6500k na 112l. Niektórzy nie odgraniczają ziemi od piasku siatkami i też sobie chwalą.

3. Zaplanuj sobie gdzie jaka roślina ma być posadzona. Unikaj przesadzania. Jak jakaś zgnije, ucinaj przy podłożu i nie ruszaj korzeni etc. Niech tam zostaną.

4. Przy 2x18w/112l zapomnij o małym henku i trawnikach. Zainwestuj w strzałkę, heterantherę, anubiasy, mchy, mikrozoria, zwartki, nurzańce, nadwódki, hydrocotyle sp japan, wąkrotkę, !rogatka - zwłaszcza na początek!. Heteranthere sadź na środku, w miejscu gdzie jest więcej światła. Resztę wedle uznania. Korzenie! Korzenie są dobre i ładne. Jak znajdziesz sama to są dobre, ładne i tanie. Wsadź parę do akwarium.

5. Żadnych żwirków z zoologicznego, żadnych żwirków z morza. Tylko piasek. To ułatwi dobieranie obsady. ZEW zwykle nie wpływa na parametry wody.

6. Żadnej wody z dojrzałego zbiornika. To nie przyśpiesza dojrzewania. Cykl azotowy trwa min 4 tyg. Akwarium na ziemi dojrzewa nawet dłużej.

7. Świeć 6h i co tydzień o 0,5h dłużej, aż do 8h. Nie trzeba nawozów, nie trzeba CO2. Ja po 9mcach wsadziłem po 1/4 pałeczki nawozowej pod każdą kryptokorynę. Jest dobrze ;].

8. Na starcie ma być dużo roślin. >80% dna akwarium. Najlepiej kupić od kogoś z forum.

9. Dobra filtracja w Low-techach nie jest zła. Mam Unimax 250 i jest dobrze. Szybę czyszczę raz na miesiąc, glonów jest mało. Podmianę robię 15l co 2 tyg (2:1 torfianka:kranix - bo obsada u mnie musi mieć pH<7). Wcześniej robiłem co 3-4 tyg. i NO3 też w granicach 0-10.

10. Najważniejsze. Kup testy do wody. Do parametrów dobieraj obsadę. Bez znajomości pH i twardości nie wpuszczaj ryb do akwarium!

 

Mam nadzieję, że to pomoże ;]. Pozdrawiam.

 

Edytowane przez Wiewiuras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie odpowiedziałeś na wszystkie moje pytania ale coś się wyjaśniło, dziękuję za odpowiedź,

czy ktoś jeszcze doświadczony się wypowiedzieć może ?

 

PNK nie zrozumiałe jak dla mnie , jakie ich proporcje maja  być ?

taka ziemia jest ok ? 

post-23279-0-54545800-1444586853_thumb.jpg post-23279-0-09580500-1444586869_thumb.jpg

to jest taka najzwyklejsza w sklepie 

i w sumie jak czytałam składy to nie widziałam takiej co ma glinę.

 

Mogę dodatkowo pod rośliny z sys korzeniowym włożyć kulki gliniano torfowe jeśli trzeba . Albo dołożyć je po jakimś czasie .

 

Jak mam postąpić z tymi glonami ? Teraz testuje działanie zielonej herbaty ale to dopiero 2 dzień więc wiadomo że efektów nie ma

 

Rozumiem, że nawet z dojrzałą wodą akwa musi trochę odstać . Nie ma sprawy . Testy w drodze .

Ale szkoda mi wylewać te 100l do zlewu także jeśli nie ma to mieć negatywnego skutku to wolałabym ją użyć chociaż w 80%

 

 

p.s.

nie wiem dlaczego mi się zdj obróciły , na kompie normalnie na prosto się wyświetlają 

Edytowane przez yoshine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam akwarium kolegi Keldorna ? Z ciekawości pytam bo całkiem niedawno pisałeś że zakładać będziesz 

 

Ciągle czekam na otrzymanie zakupionych roślin bo były jakieś drobne opóźnienia z ich wysyłką ;)

 

W sprawie NPK pisałem do użytkownika Mossart Akwaria, który na YouTube ma ciekawe filmiki dotyczące akwarii o nazwie "Taśmy Prawdy" - polecam. Odpisał mi, że jest to zawartość pierwiastków w nawozie dodanym do ziemi (N - Azot, P - Fosfor, K - Potas) i że najlepiej kiedy podłoże akwarium posiada proporcję NPK równą N10 : P1 : K15 do 20 dodając, że oczywiście przy zakupie ziemi wartości te mogą się nieznacznie różnić (sam kupiłem ziemię, która ma 12:11:18 bo ta pasowała wartościami najbliżej do tego, co mi powiedział, a jak się to sprawdzi, to dopiero mogę powiedzieć jak otrzymam rośliny).

Edytowane przez Keldorn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo fajnie wiedzieć , będę szukać , dzięki :)

 

ja też będę zamawiać roślinki niedługo , już w sumie mam wybrane jakie i mniej więcej wiem jak to poukładam ale wszytko wyjdzie już przy wkładaniu do ziemi czy będzie ok 

 

pochwal się jak Ci wyszło jak już ogarniesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Odpisał mi, że jest to zawartość pierwiastków w nawozie dodanym do ziemi (N - Azot, P - Fluor, K - Potas)

P to fosfor nie fluor...

A ziemię naszpikowaną pierwiastkami, która również buforuje inne,początkującym nie polecam, chyba że przykryjesz ją dość grubą warstwą podłoża i nie będziesz często tam mieszał.

 

 

 

najlepiej kiedy podłoże akwarium posiada proporcję NPK równą N10 : P1 : K15 do 20

Takie najlepiej jak posiada woda, przy ziemii nie masz szans na skorygowanie tych parametrów.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Z uwagą po raz kolejny przeczytałam ten temacik, bo planuję postawienie zbiornika "na ziemi".

Wszystko jest dla mnie w miarę jasne, jednak nieco mnie zaniepokoiły te wpisy:

 

 

A czy miał ktoś do czynienia z nieprzyjemnym zapachem spowodowanym użyciem tej ziemi? Podobno to siarkowodór, który niesamowicie śmierdzi.

 

 

W moim akwarium, gdzie podłożem jest ziemia i żwir na początku tak się działo. Z podłoża uwalniało się dużo gazu o zapachu zgniłych jaj. Sytuacja się zmieniła po ukorzenieniu się roślin kiedy akwarium zarosło. Wiadomo, korzenie dotleniają podłoże i siarkowodór się rozkłada.

Znalazłam informacje w internecie, że właśnie dlatego powinno się ziemię najpierw zalać wodą i odstawić, po czym usunąć to co wypłynie na powierzchnię, oraz "przejrzeć" ziemię "po kawałku" ;) usuwając z niej korzonki, gałązki itp bo właśnie to gnije później w zbiorniku, wywołując opisany wyżej efekt.

To prawda?

Czy może ktoś za bardzo przesadził z dramaturgią i spokojnie można ziemię prosto z worka do akwarium wsypać?

 

No i pytanie jak z tym torfem? Było coś o jego pęcznieniu w wodzie i zwiększaniu objętości. Jeśli ziemia zawiera od 50-80% torfu to jak to się będzie zachowywać pod żwirem? 

 

Pytanie mam też do tego wpisu:

 

 

U mnie jest 4-5cm ziemi. Na to siatka o oczkach 1mm i 0,5cm piasku o granulacji d90=0,5mm. Na koniec 4-5cm żwiru (d50=5-10mm). Nie wkładajcie siatki i nie sypcie piasku tak jak ja to zrobiłem
 

Też planuję ziemię przysypać najpierw piaskiem, a potem na to żwir. Żwir nie jest jakiś bardzo drobny, więc piasek miałby zadanie przyhamować nieco wydostawanie się składników ziemi do słupa wody. Samego piachu nie chcę, a sam żwir nie wiem czy nie zrobi mi katastrofy w akwarium ;)

Pytanie, dlaczego nie jest to dobry pomysł (ziemia-piach-żwir)...?

Pisałam do tomeksup, ale jeszcze nie odpisał, a zależy mi na czasie, bo na dniach biorę się do pracy, więc może ktoś inny będzie wiedział w czym tkwi problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Znalazłam informacje w internecie, że właśnie dlatego powinno się ziemię najpierw zalać wodą i odstawić, po czym usunąć to co wypłynie na powierzchnię, oraz "przejrzeć" ziemię "po kawałku" usuwając z niej korzonki, gałązki itp bo właśnie to gnije później w zbiorniku, wywołując opisany wyżej efekt. To prawda? Czy może ktoś za bardzo przesadził z dramaturgią i spokojnie można ziemię prosto z worka do akwarium wsypać?   No i pytanie jak z tym torfem? Było coś o jego pęcznieniu w wodzie i zwiększaniu objętości. Jeśli ziemia zawiera od 50-80% torfu to jak to się będzie zachowywać pod żwirem? 

 

Pomysł z zalaniem gleby przed umieszczeniem jej w akwarium wydaje mi się całkiem dobry. Moje podłoże zawierało torf i faktycznie "spuchło" i się trochę podniosło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaszkodzi zalać, chociaż niektórzy sypią z wora i nie narzekają. Jak ostatnio stawiałem wabi-kusa na parapecie to miałem podobny problem z lekkimi częściami. Zalałem to wodą żeby sobie odparowała, a krzaki miały czas na puszczenie korzeni i przejście w emersa. No i dopóki woda nie odparowała to widziałem błoto. Wbrew pozorom sporo tego, więc myślę, że warto.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzisiaj w obi przyuważyłem ziemię do oczek wodnych. Myślicie że to może być dobre podłoże?

Sprawdź skład. U mnie w ziemiach do oczek było sporo gliny. Nie wiem na ile to pożądany składnik w wodzie akwariowej ;) 

 

Trochę mnie przeraża moczenie tej ziemi i wybieranie z niej zbędnych rzeczy ;) Mam jej 40 litrów, bo nie wiem ile potrzeba by uzyskać te 2 cm grubości w zbiorniku.

Chyba zrobię eksperyment najpierw. Do słoiczków napakuję tej ziemi i sprawdzę o ile zwiększy swoją objętość w wodzie i ile tych "śmieci" zawiera :mrgreen:

Co do tego siarkowodoru. Jeśli na start nie będę miała całej powierzchni dna napakowanej roślinami, to trochę potrwa zanim mi korzenie roślin "obejmą" całą ziemię. Nie mieliście obaw wpuścić ryby po dojrzewaniu zbiornika, żeby coś tam jeszcze ulatniającego się nie potruło obsady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...