Skocz do zawartości

Ziemia w akwarium, czyli strach ma wielkie oczy


grzegorz_kk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

dlaczego rośliny stoją w miejscu?

 

A słyszałeś o czymś takim jak aklimatyzacja roślin i odbudowanie systemu korzeniowego?

Nie zdziw się jak część z nich "zwiędnie" lub potraci liście. Podłoże to nie tylko jdna rzecz dzięki której rośliny rosną...

 

Ps. Zadbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I najważniejsze: stosując żyzne podłoże (czy to ziemia, czy inne substraty) przemyślmy sprawę czy jest ono nam potrzebne. Jeśli zamierzamy mieć rośliny które z tego skorzystają (kryptokoryny, żabienice, nurzańce), to tak, jeśli będą to rośliny większość składników pobierających ze słupa wody to cała zabawa będzie bez sensu.

Ziemia jest dobrą alternatywą też dla samych roślin czerpiących substancje odżywcze ze słupa wody. Ma właściwości jonowymienne dzięki czemu stanowi pewien margines błędu dla akwarysty. Oczywiście jeżeli nie jest mineralizowana trzeba szczególnie kontrolować parametry wody w pierwszych tygodniach po zalaniu jej wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja dzisiaj zrobiłem W akwarium właśnie sobie ten sposób na ziemie :) W koło żwir w środek ziemia no i przykryłem żwirem 1 warstwa drobnym a następnie troszkę grubszym :) Jestem nowiciuszem w tej dzedzinie żę tak powiem kiedyś było akwarium u mnie ale od tak sobie nic wiecej a ja od pewnego czasu mam ochotę i rajcuje mnie praca przy tym :) również zrobiłem sobie bimbrownię 2 butelki woda drożdże filtracja ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Również zrobiłem restart akwarium. Podłoże to ziemia i na to drobny żwirek. Ziemia uniwersalna z primaflory. Mój problem jest taki, że po tygodniu woda jest żółtawa. Zaznaczam, że użyłem 80% wody którą miałem w akwarium, więc dojrzewanie zbiornika raczej już poszło.

Restart robiłem w zeszłą niedzielę. Nie lałem żadnych nawozów. Dzisiaj zrobiłem testy i ...jestem w szoku:

NO3 - 5

NO2 - 0

PO4 - około 4 (ciężko to stwierdzić po kolorach) normalnie masakrycznie dużo

K - 25

 

Dodam tylko, że woda z akwarium, którą użyłem ponownie, nie była "nawożona" od miesiąca (może trochę dłużej). Na pewno PO4 - było około 1 - 1,2 (patrząc na kolory).

 

Czy muszę ponownie wykonać restart? Przyznam się, że ziemii nie płukałem, tylko odrazu prosto do akwarium wsypałem. Po za tym trochę boli mnie ten żółty kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy muszę ponownie wykonać restart? Przyznam się, że ziemii nie płukałem, tylko odrazu prosto do akwarium wsypałem. Po za tym trochę boli mnie ten żółty kolor.

Czego tak się boisz tego fosforu, podmieniaj wode co kilka dni w małych ilościach, są jakieś negatywne oznaki w akwarium? Wode zabarwił torf na bazie którego jest większość ziem ogrodowych, naturalne i pożyteczne z czasem przestanie barwić.

Edytowane przez Nuanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Pozwolę sobie odkopać temat...

 

Jestem początkującym akwarystą i zastanawiam się nad zastosowaniem ziemi przykrytej piaskiem kwarcowym jako podkładu.

Niektórzy odradzają mi, że dla początkującego to może być trudne zadanie utrzymać akwa w odpowiednim stanie.

 

Czy są jakieś rzeczy, na które zwrócić szczególną uwagę?

Czy na prawdę może to być dla mnie za trudne zadanie jako początkującego?

 

Planowałem położyć ok. 3cm ziemi i na to 2cm piasku.

Edytowane przez dudekd55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dasz większą ilość podłoża na ziemię tym mniej będzie ona uwalniała pierwiastków do słupa wody.

Z 2 cm pisaku możesz mieć problem, tym bardziej, że jako początkujący często będziesz się bawił w przesadzanie, dosadzanie, zmiany aranżu w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Im dasz większą ilość podłoża na ziemię tym mniej będzie ona uwalniała pierwiastków do słupa wody.

Z 2 cm pisaku możesz mieć problem, tym bardziej, że jako początkujący często będziesz się bawił w przesadzanie, dosadzanie, zmiany aranżu w akwarium.

 

Pewnie tak też będzie, stąd póki co zostanę przy piasku i ew. nawozach :)

 

Tak czy inaczej kiedyś na pewno spróbuję ziemi w akwa :)

Edytowane przez dudekd55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

 

 

Cześć. Mam pytanie czy ziemia ogrodowa może być z połączeniem piasku do piaskownic ?

 

Nie do końca rozumiem twoje pytanie , ale jeżeli chodzi o to czy ziemia może być przykryta warstwą piasku to jak najbardziej. Tylko warstwa piasku musi być na tyle gruba żeby ryby nie dogrzebały się do ziemi. Można też przedzielić obie warstwy jakąś siatką , ale mnie o to nie pytaj . U mnie nie ma takiej przedziałki i nic złego się nie dzieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej jest oddzielić ziemię od podłoża. Zawsze istnieje ryzyko, że po jakimś czasie ziemia może wydostać się na wierzch a nie wygląda to ładnie. Najlepszym rozwiązaniem był by jakiś płaski pojemnik położyć na dno i w niego wsypać ziemie, to wszystko przykryć drobną siatką i zasypać to żwirkiem lub piaskiem. Ułatwi to w przyszłości łatwiej oddzielić ziemię od podłoża.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś bez przerwy grzebie w podłożu to nie powinien stosować ziemi ani żadnego innego substratu, bo i tak go wyciągnie na wierzch.

Konstrukcję z tym pojemnikiem i siatką wymyśliłeś niezwykłą... tylko po co? Znasz kogoś kto próbował oddzielić podłoże od ziemi? A może sam tego próbowałeś? Nie? To po co takie bezsensowne rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...