Skocz do zawartości

[70] - sumatrzańsko-borneańskie-indonezyjskie....


Sverting
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

50x40x35

 

Woda RO mieszana z twardą jak szkocki górnik kranówką.

 

Aranż obecny u mnie w podpisie, dojdzie prawdopodobnie więcej dużych korzeni.

 

 

Dlaczego ten temat? Bo wszyscy wiemy jak wygląda układanie obsady samemu sobie. Te teoretyczne 10 cm akwarium które brakuje. Przemówcie mi do rozumu, albo potwierdźcie moje przypuszczenia co do obsady :]

 

Gatunki które biorę pod uwagę:

 

Sphaerichthys: (wg SF wymagają 60x30 cm)

 

-S. osphromenoides (Malezja, Sumatra, Borneo)

-S. vaillanti (Borneo)

-S. selatanensis (Borneo, Indonezja)

 

Parosphromenus: (wg SF wymagają 30x20 cm)

 

-P. deissneri (Sumatra, Indonezja)

 

Boraras: (wg SF wymagają 40x20 cm)

 

-B. maculatus (Malezja, Sumatra, Singapur, Tajlandia, Indonezja)

-B. brigittae (Borneo)

 

I teraz mój dylemat:

 

Po pierwsze, czekoladowce wymagają dłuższego akwarium. Jednak są powolne, strachliwe i nieagresywne, a dodatkowo mają max 5 cm, czyli tyle co neon czerwony jak podrośnie. Jak sądzicie, czy nadadzą się do akwarium takiego jak moje?

 

Po drugie, czy kojarzycie jakieś ryby w typie sumatrzaka, które występują na Borneo? Powiem szczerze, że wolałbym obsadę biotopową dla własnej satysfakcji, jednak zależy mi na posiadaniu zarówno sumatrzaka jak i czekoladowca vallianta. Niby indonezja duży kraj i część Borneo zawiera, ale czy wystarczającą, żeby uznać sumatrzaka za gatunek z Borneo?

 

Indonezja:

5x S. selatanensis

15x B. maculatus

1+1x P. deissneri

 

Borneo:

5x S. vaillanti

15x B. brigittae

~? ? ?~

 

^----- co tu mogłoby się znaleźć?

 

No i bieda wersja:

 

Mieszana (chyba, że uda się udowodnić inaczej):

5x S. vaillanti

15x Boraras

1+1x P. deissneri

 

 

Komentujcie. Pomóżcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszana wersja Moim zdaniem byłaby dla Ciebie satysfakcjonująca.

S. vaillanti są bardzo ładnym gatunkiem i zapewne jak reszta ryb z rodzaju Sphaerichthys; nie należy do najbardziej ruchliwych.

 

SF ma dużo błędów i niedomówień. Często ryby mają zawyżone lub zaniżone wymogi co do wielkośći zbiornika. Ja uważam, że przy twoich wymiarach lustra wody nie powinno być problemu z 5-6 sztukami w/w vailantów.

 

Sphaerichthys lubią towarzystwo tylko przedstawicieli swojego gatunku, ale takie śmigacze jakimi są Boraras powinny być idealnym uzupełnieniem obsady - nie dość, że są małe, to nie pływają tak chaotycznie jak danio czy większe razbory

 

Jeżeli chodzi o Ostrogony, to nie mam doświadczeń z tym gatunkiem, lecz z tego co mi wiadomo nie należy on do agresywnych.

Możesz poprzestać na połączeniu stadka razborek z Sphaerichthys, ale ja na Twoim miejscu spróbował dopuścić te deissneri i obserwował co sie dzieje w akwarium. Może z czasem nadarzy się okazja na darmowe (lub bardzo tanie) akwarium o długości ok. 70-80cm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak to jest, akwarium to nie problem, ale gorzej z miejscem na nie.

 

O deissnerach myślałem ze względu na to, że jest to rybka typowo przydenna pomimo tego, że jest labiryntowcem. Powiem szczerze, że przed wypowiadaniem się na temat ryb staram się znaleźć trochę nagrań na ich temat i wydaje mi się, że spięć być nie powinno. Z resztą wystarczy sobie zobaczyć życiowy entuzjazm tych rybek:

 

Vaillanti:

 

Deissneri:

 

One nawet szalejąc są spokojne..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrz Painta !

 

:D

 

 

Masz plan, trzymaj się go. Ja ze swojej strony mogę Ci tylko powiedzieć, że postaram się Ci pomóc w poszukiwaniu ryb. Boraras to pikuś, ale z resztą może być trochę większy problem.

 

Vaillanti widziałem raz na allegro. Okazjonalnie 1+2 było za 80zł chyba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadasz wiedzę, posiadasz duże doświadczenie związane z akwarystyką więc wypada spróbować w praktyce.

W najgorszym wypadku gdy zaobserwujesz, że ryby mają mało miejsca to zapewne znajdziesz im inny dobry zbiornik.

 

Będzie kolejny dobry temat z ciekawymi rybkami do obserwacji i nauki dla mniej doświadczonych osób w dziale z zbiornikami. 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...