Skocz do zawartości

akwarium 112l - założenie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Właśnie podjąłem decyzje o założeniu akwarium w domu. Kiedyś ponad 10 lat temu miałem już zbiornik zwany akwarium, ale można powiedzieć, że po prostu była to woda wlana do zbiornika z roślinami i żwirem i wpuszczone w to rybki. Nie było w tym żadnego ładu ani składu. Nic nie wiedziałem na temat zakładania akwarium i wyglądało to tak jak wyglądało.

Teraz zanim podjąłem decyzję o założeniu akwarium poczytałem, zapoznałem się z zasadami wg których należy założyć taki zbiornik, aby mogło w przyszłości spełniać swoją funkcję. W związku z tym mam do was kilka pytań.

Zakupiłem już zestaw akwariowy, w którym zbiornik ma 112 l poj. Właśnie czekam na jego dostawę. Idzie już tydzień, ale mam nadzieje, że w końcu dojdzie. Dodam, że zamierzam na początek założyć akwarium ogólne(towarzyskie).

1.Jakie podłoże wybrać (piasek czy żwir).

2.Ile podłoża potrzebuję do ułożenia warstwy grubości 4-5 cm.

3.Jakie gatunki roślin wybrać ( ile danego gatunku i, w którym miejscu zbiornika je sadzić).

4.Czy dodać jakieś ozdoby typu korzenie, skałki, kamienie.

5.Jaką obsadę wybrać (po ile ryb i jakich gatunków), aby spokojnie mogły ze sobą funkcjonować.

Będę wdzięczny za pomoc i każdą propozycję.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Piasek bazaltowy lub żwirek bazaltowy.

2. 5 cm piasku/żwirku będzie w sam raz.

3. Rośliny mogą być np. Kabomba, rogatek sztywny, nurzaniec, kryptokoryna, bacopa amplexicaulis, sunset hygrophila, poczytaj o tych roślinkach.

4. Korzenie bardzo ładnie wyglądają w akwariach, tak że polecam i korzenie i kamienie, najlepiej kupione w sklepie zoologicznym.

5. http://www.superakwarium.pl/poradnik-ak ... l?strona=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

podepnę się do tematu.

 

Na obecną chwilę jestem na etapie posiadania samego zbiornika 112l z pokrywą (2 świetlówki 18w, będę je wymieniał)

do niego chcę dokupić filtr JBL CRISTAL PROFI E701 GREENLINE,

grzałkę EHEIM JAGER 100W,

 

roślinki:

Eleocharis parvula,

Sagittaria subulata,

Echinodorus horemani,

Echinodorus latifolius,

Hygrophila salicifolia,

Egeria najas.

 

Obsada:

5 x Kirysek panda

6 x Tetra czarna (żałobniczka)

10 x Neon Inessa

może jakieś krewetki z czasem,

 

Parametry wody według dostawcy (jeszcze nie kupiłem testów):

mg CaCO3/l 270-340

mval/l 5,4-6,7

dH 15-19

 

i teraz pytania :P

1. czy taki skład akwarium ma prawo bytu, (ew co zmienić, lub czy można zwiększyć obsadę neonków, jak tak to do jakiej ilości)

2. jakie podłoże najlepsze by było do tego,

3. co jeszcze ze sprzętu dołożyć.

4. jakie wkłady kupić do filtra żeby w celu późniejszej podmiany

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. neonów może być około 20szt, żałobniczki ze względu na odmienny wygląd mogły by być drugim stadkiem, jeśli ci się podobają, choć ja bym proponowała w zamian za nie wprowadzić jakąś większą rybkę, np. ramirezki, kakadu lub prętniki.

2. niezbyt jaskrawe, naturalny, drobny ciemny żwirek rzeczny, lub ciemny piasek

3. do takiej roślinności trzeba by dołożyć jeszcze jedną świetlówkę 18w i podawać co2 (z bimbrowni lub butli)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałobniczki się podobają żonie więc zostają żeby wojny nie było ^^, myślałem nad dołożeniem 2 świetlówek T8 (o barwie pomyślę jeszcze), czy roślinność wytrzyma 2-3 miesięcy bez CO2 ?? Bo chwilowo wypstykam się z dostępnego budżetu, a na CO2 będę miał najwcześniej w marcu, (czy na razie dać mniej roślin żeby jakoś do marca przetrzymało?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...