Jump to content

glony jak zwalczyć i określić co to za gatunek

tevnes20
 Share

Recommended Posts

mam mały problem jakiś czas temu od nowa założyłem akwarium kupiłem żwirek roślinki w zoologicznym (niestety nie mogę ustalić jaki to gatunek ) i rybki neonki 5sztuk ,glonojada i sumika ze względu na małe fundusze.po jakiś czasie zaczęły wylęgać się ślimaki (myślę że to przez to ,iż nie zrobiłem kwarantanny roślinom) potem na muszlach zaczął pojawiać się zielony nalot na początku małe plamki a potem osadził się muszlach ale tylko od strony okna skąd był dopływ światła w tej chwili mam już małe pojedyncze kępki zielonych nieco grubych włosków w niektórych miejscach nalot jest czarny na początku myślałem , że to mech bo tak powiedzieli mi w sklepie zoologicznym ale kiedy zobaczyłem te kępki na niektórych listkach roślin domyśliłem się że to glony a nie mech .

proszę o pomoc w rozpoznaniu co to za gatunek i jak z nim walczyć

ps. ślimaki to rozdętki nie są szkodliwe wręcz przeciwnie pożyteczne zjadają glony ale w to nie wystarcza. :help:

Regulamin forum, który zaakceptowałeś przy rejestracji wymaga poprawnej pisowni, a w tym stosowania wielkich liter.

Dulle

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)-

2.Litraż i wymiary akwarium -

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)-

4.Jak długo świecisz (ile godzin)-

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa

6.Filtracja -

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) -

8.Ozdoby (jakie)-

9.Rośliny (ile,jakie)-

10.Ryby - obsada (jw.)-[b

]11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)-[/b]

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)-

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -[b

]15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ?[/b] 

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -Opis problemu-

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)-15 maja 2012 godz 12:35

2.Litraż i wymiary akwarium -ok 40l długość 50cm szerokość 30cm wysokość 30cm poziom wody 25cm

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)-pokrywa i jarzeniówki uległy zniszczeniu przez 5-letniego brata ale jarzeniówki to philips tornado 6000k

4.Jak długo świecisz (ile godzin)-od 07:00 do 18:00 lub 20:00

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa średniej grubości żwir + nieco grubszy piasek

6.Filtracja -od godz 07:00 do 21:00

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) -

8.Ozdoby (jakie)-mały zamek + wieża wysokości 17 cm

9.Rośliny (ile,jakie)-roślin nie mogę rozpoznać dostałem na prezent od mamy 3 rodzaje

10.Ryby - obsada (jw.)-[b neon inessa x5,kiryśnik czarnoplamy x1 ,glonojad ancistrum temmincki x1

]11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)-[/b]podmiana co 2-3 tyg ok 10l ostatnia podmiana nie pamiętam ph wody nie mam czym sprawdzić

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-nie podaje od poniedziałku zaczynam będe podawał raz dziennie ok godziny 7 rano

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- nie jest

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -[b

]15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ?[/b] nie do zbiornika nie dotykam się jeśli czegoś nie musze zrobić moje ryby są spokojne nie hałasuje w pokoju robie tylko wyżej wymienione czynności nie chce niepokoić ryb

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? 1 raz dziennie o godz 07:00 jak ide do szkoły pokarm raz jajeczny raz roślinny raz wieloskładnikowy

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -Opis problemu- dodam pod wieczór

Twoje problemy zapewne wynikają z:

6. Filtracja - filtr powinien działać 24h. Napisz jeszcze jaki ten filtr masz.

11. Raczej powinieneś robić je częściej (co tydzień).

9. Podejrzewam niezbyt rozwiniętą masę roślinną.

Podaj informację o oświetleniu (ile W).

Jeśli zamierzasz zacząć nawozić to napisz czym, żebyś jeszcze nie pogorszył sytuacji.

Obsada oczywiście do wymiany, przydałyby się też testy wody (pewnie okazałoby się że to cud że cokolwiek tam żyje).

Rozdętek się pozbywaj, ręcznie plus dokup kilka helenek. Może na razie ci nie przeszkadzają, ale jak za chwilę będziesz miał ich tysiące to nie będzie to wyglądało ładnie.

A na temat zamku opinie usłyszysz jak wstawisz zdjęcia. :D