Skocz do zawartości

Kilka pytań dotyczących ziemi


Baśka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.W moim akwarium jest zły żwir,zatwardza wodę i jest o dużo za duży.Zamówiłam żwirek/piasek kwarcowy o frakcji 2-3 mm. Oczywiście by podłoże nie było jałowe zamierzam dodać do niego ziemię.

Mam kilka pytań:

 

1.Czym przykryć ziemię,by była mniejsza szansa na wydostanie się jej przez np. wyciaganie ukorzenionej rośliny?I coś w miarę dostępnego...[jak np. gaza]

 

2.Ziemię mam w akwarium już dość długo,trochę mniej niż rok.Natknęłam się na informację,iż taka gleba jest jeszcze bardziej wartościowa niż świeża.W dodatku intensywnie pachniała 'starym jajkiem' przy ostatnim restarcie.Ponoć dobrze.Czy faktycznie nie warto zmieniać jej na świeżą?

 

3.Zastanawiam się nad kulkami gliniano torfowymi.Spotkałam się z opinią iż nie są potrzebne przy ziemi.Z innej strony przeczytałam,że mogą pomóc przy wyrastaniu korzeni z roślin [problemem moich roślin jest to,że korzonki wyrastają praktycznie na całej ich długości co jest maksymalnie nieestetyczne i uciążliwe i bardzo chciałabym się tego pozbyć,niestety aktualnie nie mam możliwości kupna testów by sprawdzić co jest nie tak i nawozić.Ponadto liczę bardziej na LT i ziemię a nie lane nawozy]. Czy faktycznie pomogą na te korzenie?A jeśli jednak niezbyt,to co mogłoby pomóc?

 

4.Jeśli miałabym użyć kulek,to mam je skruszyć i wymieszać z ziemią / skruszyć i posypać na ziemię / czy wetknąć w żwir w odległości 10 cm?

 

 

Bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

1. Najtańsze rozwiązanie jakie miałem to moskitiera z Leroy/Obi/Castorama. Są czarne i białe. Średnica oczek w takiej moskitierze to około 2mm. Bez problemu penetrowały ją korzenie Lotusa czy Żabienic.

Jednak odradzam wsadzanie, bywają problemy z wyjmowaniem większych roślin i bez nożyka do tapet/nożyczek się nie obejdzie.. Jeśli używasz taniego żwirku/piasku to po prostu syp na ziemię bezpośrednio i przy restarcie wywalaj wszystko :) Szkoda zabawy dla 10-20zł.

 

2. Zdania są podzielone. Ja bym wymienił - koszt nieduży.

 

3. Ziemia sama w sobie to jedna wielka kulka gliniano-torfowa :) Jeśli już wsadzasz gdzieś kulki to pod rośliny których korzenie mogą nie sięgnąć do ziemi (mniejsze drobniejsze). Kulek się nie rozdrabnia czy kruszy. Wsadzasz całą w podłoże. Co najwyżej możesz podzielić na pół. Roślina sama znajdzie korzeniami ową kulkę.

 

4. Patrz p.3

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,dziękuję za odpowiedzi.

 

Jeśli chodzi o pytanie 1 ,ja tylko teraz zrobię restart,przecież nie planuję już kolejnego.Dlatego wolałabym na ziemię położyć coś,co zapobiegnie przedostawaniu się ziemi chodźby przys adzeniu.Bo z tego co przeczytałam,przy akwarium LT gdy chcemy zmienić położenie rośliny nie wyciągamy jej z korzeniami[właśnie przez ryzyko dostania się ziemi do wody] a obcinamy tuż nad żwirkiem.

 

Dlaczego wymieniłbyś ziemię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli warstwa piachu ma około 4-5 cm to nie ma szans abyś przy wsadzaniu odsłoniła ziemię.

Jeśli podłożem jest drobny żwirek/piastek to on zasypuje natychmiast otwór. Zrób sobie eksperyment.

Znajdź naczynie do którego włożysz rękę, nasyp ziemi potem 4-5 cm piachu,zalej i spróbuj zasadzić roślinkę - zobaczymy czy uda ci się ową ziemię "wawalić" na zewnątrz. Wsadź palec, wyjmij i zobacz co się dzieje (czy tylko mi się to dziwnie kojarzy po przeczytaniu ? :P )...

 

Mam 300L LT i nawet przy sadzeniu dużych roślin ani razu nie zdażyło się aby coś mi wylazło.

A przy wyjmowaniu roślin jeśli masz te 4-5 cm piachu to po prostu odkopujesz delikatnie roślinę wokoło i wycinasz aby zostało 2-3cm korzenia. Ot i po problemach. :)

 

Niżej masz foto mojego LT abyś widziała ile mam podłoża:

Dołączona grafika

 

W/g mnie moskitiera przydaje się jak masz droższe podłoże i jest go do 3 cm..Wtedy się zgodzę, że jest przydatna. W innych sytuacjach w/g mnie twoje obawy są nieuzasadnione.

 

Dlaczego wymieniłbym ziemię ?

Po prostu jakoś mi ciężko wyobrazić restart bez czyszczenia akwarium :-)

A jakoś nie widziało mi się trzymanie tego brązowego łajna po domu przez parę godzin.

Racjonalnych przyczyn do wymiany/nie wymiany nie podam - po prostu ich nie znam, a opini nie będę tutaj cytował, bo też są różne i nie poparte argumentami

Jeszcze nie przebrnąłem przez całą książkę Diany Walstad :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że to nie będzie piasek drobny a troszkę grubszy,drobny żwirek - 2-3 mm.I nie będzie dużej warstwy-mam dużą warstwę teraz i wcale się nie sprawdza.Tym razem żwiru będzie mniej ale nie wiem dokładnie jeszcze ile.Kupiłam 12 kg do akwarium ok 80l. Powinno być w sam raz.

 

A kwestia śmierdzącego brązowego łajna mnie nie przeraża :banan: Wyciągne je i wyczyszczę akwarium.

 

Dzięki za porady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...