Skocz do zawartości

[140l] ogólne


Akwarysta xenn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , chciałbym zaprezentować moje najnowsze i największe akwarium. :)

Akwarium zalałem w sobote , niestety w niedziele musiałem dać tam rybki :/ (miałem wolne akwarium 11l w którym są małe molinezje oraz krewetki. Miał być l-tek ale zrobiłem go w 45l :)

Przejdźmy do rzeczy :

Akwarium 140l (70x50hx40szer)

Filtracja Aquael fan 2 plus , wiem że to nie za dobry filtr na to akwarium , ale gdy będe mial odpowiednie fundusze to zakupie kubełek :)

Oświetlenie tylko 18w... ale na cryptocoryny to wystarczy :)

Obsada :

2+3 molinezja

1+3 Mieczyk hellera . (w tym jedna samica odmiany koi )

4x zbrojnik niebieski (wydaje mi się że 2+2)

5x skalar

2x cierniooczek (kupię jeszcze 2 sztuki , na moje skromne oko jest to parka )

2x neonek - te albo zostaną albo zjedzą je skalarki bądź jak się zgodzą to wymienie ja na kardynałki/razbory klinowe (8sztuk)

4xkirysek pstry

Rośliny

Cryptocoryny + anubias

Ozdoby :

kokos , korzenie

Podłoże

Grys bazaltowy a na to żwirek :)

Ogrzewanie

brak - stała temperatura 22-23*C

 

Zdjęcia.

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie Ci się wydaje :?::!:

Wymiary są odpowiednie. Wysokość - macie to swoje książkowe 50cm którego tak zazwyczaj się czepiacie. Dno - według tego co można wyczytać, na dnie 100x40 można hodować 2 pary skalarów, niektórzy eksperymentują i trzymają 3 pary (często bez większych kłopotów). Tutaj dno jest krótsze tylko o 30cm, problemów przy jednej parze nie powinno być, tym bardziej, że skalar nie jest aż tak terytorialną rybą jak pielęgnice z Malawi czy Tanganiki.

 

Jak widać na TYM przykładzie, da się w takim zbiorniku trzymać parę skalarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aztec, te skalary to młodziaki - małe wypierdki. Jak urosną będą miały klaustrofobicznie ciasno! Już nawet nie chodzi o wysokość akwarium, ale ryba będzie miała przed sobą tak mało miejsca na swobodne przepłynięcie, że będzie miała 30 cm pływanie i nawrót i tak w kółko. Niezależnie ile jest skalarów w takim akwarium, to odpowiednikiem tej sytuacji jest stałe przebywanie w pomieszczeniach długich na trzy Twoje kroki.

 

Skalar w czasie tarła staje się terytorialny jak każda pielęgnica.

 

Dodatkowo, litraż jakim jest 200litrów wynika również z przemiany materii tych dużych ryb. Jest różnica załatwiać się w 205 i 145 litrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary są odpowiednie. Wysokość - macie to swoje książkowe 50cm którego tak zazwyczaj się czepiacie. Dno - według tego co można wyczytać, na dnie 100x40 można hodować 2 pary skalarów, niektórzy eksperymentują i trzymają 3 pary (często bez większych kłopotów). Tutaj dno jest krótsze tylko o 30cm, problemów przy jednej parze nie powinno być, tym bardziej, że skalar nie jest aż tak terytorialną rybą jak pielęgnice z Malawi czy Tanganiki.

Wysokość jest, ale długość? Akwarium jest za krótkie. Sam trzymam parkę w 100x40, która regularnie składa ikrę, przez co jest bardzo terytorialna i zaczyna wyglądać komicznie w tym akwarium. Uważam że 200l (o odpowiednich wymiarach) to takie minimum na parkę lub dwie.

 

Jak widać na TYM przykładzie, da się w takim zbiorniku trzymać parę skalarów.

Oczywiście że się da, ale czy jest im dobrze w takim akwarium?

 

Co do akwarium, straszny misz-masz. Chodzi mi o obsadę, oraz o wygląd ogólny akwarium. Ten kokos wygląda zbędnie. Dodaj więcej drewna no i roślin, chyba że dążysz w innym kierunku ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dla was , jakie polecacie wysokie rośliny do tego akwarium/oświetlenia...

Jak będę u wujka to załatwię kilka gałązek olchy żeby przyozdobić to akwarium (takie większe te gałązki będą :P )

Myślę jeszcze nad pistią żeby coś pływało , nie wiem czy nie zrobić herbatki w akwarium, z obsady odszedł jeden zbrojnik (weloniasty samiec) :( chyba przez to że temperatura nagle spadła ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nie rozumiesz... Sverting Ci tłumaczy, że masz za krótkie akwarium pod zbrojniki i skalary, powinieneś oddać je komuś do większego baniaka... Molinezje i mieczyki to ryby które wymagają twardej zasady (molinezje jeszcze sól lubią), a neony i kirysy lubię miękką kwaśną wodę. Ja proponuję Ci taką obsadę:

-15-20 sztuk neonów innesa,

-8-10 kirysków pstrych,

-możesz dokupić jeszcze parkę pielęgnic ramireza (polecam electric blue, są przepiękne), lub harem pielęgniczek kakadu.

 

Ryby, które opisałem, mają mniej więcej podobne wymagania co do wody, i mogą być w Twoim akwarium bez przeszkód. Pisząc Ci, że musisz zredukować obsadę nie robimy tego po to, aby Ci dopiec, lub robić na złość, lecz po to, żebyś miał piękne, zdrowe i rychliwe ryby, a co za tym idzie ładniejsze akwarium. Zatem pozbądź się skalarów, molinezji, zbrojników i mieczyków, pozbądź, tj. oddaj w miejsce, gdzie będzie im lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to niespodziankę na święta zrobiły mi zbrojniki :P

Dołączona grafika

 

 

Obsada będzie taka :

Skalary , zbrojniki , kiryski , mieczyki + kupiłem dzisiaj 6 kardynałków potem kupie drugie tyle.

 

Edit.

Za rok będzie 240l chyba że wcześniej przeprowadzę się do domu :)

Nie wiem czy może być im źle ale ten samiec od małego był w akwarium 40l . :oops: i jaki wyrósł ^^?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbrojniki są słabo podatne na karłowacenie jako takie. Występują za to wady kręgosłupa.

Obecna obsada jest niedopuszczalna i bardzo szkodliwa dla ryb. Każesz rybom dużą część życia spędzić w beznadziejnych warunkach. Tobie nikt nie karze mieszkać w komórce na miotły do 25 roku życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie może!

 

Ani jednego skalara. To nawet nie jest do dyskusji. Akwarium jest za małe na skalary i ani jeden nie powinien się w nim znaleźć!

Kardynałki mają inne wymagania niż kiryski i pielęgniczki. Dodatkowo żwir powoduje, że pielęgniczki jakiekolwiek odpadają w przedbiegach.

 

Jak chcesz trzymać coś estetycznego, to kup sobie z 20 brzanek Titteya (4+16) i będziesz mieć akwarium zdrowe i radosne. Jakby Ci mało było brzanek, to wsadzisz sobie do tego harem prętników. Na dnie powinny się znaleźć najlepiej bezkręgowce, bo brzanki zajmą większą część akwarium, pozostawiając prętnikom dominację w górnym obszarze akwarium i na terenie ich kryjówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...