Skocz do zawartości

Jestem początkujacym akwarystą pomocy


Rekomendowane odpowiedzi

Filtr kubeł ok 120 -200 zł zależy jakiej firmy

Grzałka ok 40 zł

Odmulacz ok 15-20 zł

Podłoże Ada amazonia ok 150 zł ale to jest mercedes wśród podłoży :D

Do 60 zł kupisz coś napewno + żwir ok 20 zł

W sumie ok 300 - 350 zł ale to jest uzależnione jakimi funduszami dysponujesz ,można i za 100 zł ale to jest spadek na jakości produktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką propozycję. Na Twoim miejscu zaczął bym od czytania krok po kroku jak założyć akwarium ( wiedza na ten temat to w/g mnie 70% sukcesu), między czasie zbierał bym kasę na akwarium przynajmniej 120li inne podzespoły. Czytaj, czytaj, i jeszcze raz czytaj.:) Cierpliwość w tym przypadku będzie kluczem do sukcesu. Pośpiech w akwarystyce jest niepotrzebny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką propozycję. Na Twoim miejscu zaczął bym od czytania krok po kroku jak założyć akwarium ( wiedza na ten temat to w/g mnie 70% sukcesu), między czasie zbierał bym kasę na akwarium przynajmniej 120li inne podzespoły. Czytaj, czytaj, i jeszcze raz czytaj.:) Cierpliwość w tym przypadku będzie kluczem do sukcesu. Pośpiech w akwarystyce jest niepotrzebny :)

W 100% racja ,każdy jak zaczyna przygodę z akwarystyką to się uczy i okazuje się że teraz to by zrobił coś inaczej ,ogólnie na sprzęcie nie ma co oszczędzać ,filtr kupisz raz a jak będzie odpowiednio duży to posłuży i większym akwarium .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr kubeł ok 120 -200 zł zależy jakiej firmy

Grzałka ok 40 zł

Odmulacz ok 15-20 zł

Podłoże Ada amazonia ok 150 zł ale to jest mercedes wśród podłoży :D

Do 60 zł kupisz coś napewno + żwir ok 20 zł

W sumie ok 300 - 350 zł ale to jest uzależnione jakimi funduszami dysponujesz ,można i za 100 zł ale to jest spadek na jakości produktów.

Kolega chce tanio zacząć przygodę z akwarystyką więc trzeba mu pomóc

Zobacz to

http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-kube ... 11161.html

lub to

http://allegro.pl/filtr-z-deszczownia-w ... 41279.html

 

ogrzewanie

http://allegro.pl/grzalka-do-akwarium-1 ... 532471.htm

 

Podłoże bardzo dobre dla roślin i nie jest strasznie drogie

http://allegro.pl/grzalka-do-akwarium-1 ... 60617.html

 

 

Nie jest prawdą , że nie należy kupować zestawów akwarystycznych , sam taki kiedyś zakupiłem z pełnym osprzętem i gratisami , jest bardzo dużo okazjonalnych ogłoszeń więc trzeba tylko poszperać , życzę powodzenia i nie zniechęcaj się bo akwarystyka to piękne hobby !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztuczne rośliny:

- wyglądają sztucznie,

- bywa, że barwią wodę

- zmieniają parametry wody, mogą truć ryby.

- są sztuczne - nie pobierają azotanów, nie produkują tlenu...

- są sztywne - z czasem twardnieją jeszcze bardziej - ryby będą się o nie kaleczyć.

 

Żywe rośliny:

- częściowo są filtrem w wodzie - pobierają pochodne amoniaku i CO2 z wody,

- dają akwa naturalny wygląd,

- są schronieniem dla ryb,

- bywają urozmaiceniem diety ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce kupić takie akwarium 60 na 30 i wysokość 45. Jaki filtr muszę do niego mieć. Pewnie kupię zewnętrzny tylko o jakiej wydajności muszę kupić? I czy koniecznie z deszczownica? Czy potrzebny mi będzie jeszcze napowietrzacz?

 

EDIT:

 

Tak jak pisałem wcześniej chcę mieć żywe roślinki. Czytałem trochę o tych bimbrowniach i Co2 ale jeszcze się w tym nie łapę. Na razie mnie nie stać żeby inwestować w nie tanie Co2. Więc czy roślinki bez tego będą rosły w moim akwarium? Jakiego oświetlenia potrzebuję do takiego akwarium do żywych roślinek?

 

Edytuj posty!//lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj trochę podstawowych informacji o akwarystyce a na pewno wszystkiego się dowiesz i unikniesz niepotrzebnych kosztów. Jeżeli nie masz podstawowych warunków dla roślin to musisz dołożyć światła, tak żeby wyszło przynajmniej 0,5/l. Niesie to za sobą kolejne następstwa jakie musisz spełnić aby wszystko prawidłowo funkcjonowało, a mianowicie niezbędna będzie nawożenie mikro-makro. Moim zdaniem powinieneś poczytać trochę forum, bo pytania, które zadajesz szybciej czytając forum niż czekając aż ktoś Ci odpisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym tylko aby ktoś mi pomógł, doradził czy coś. Jestem kompletnie zielony i nic na razie nie rozumiem z tej całej teorii o nawożeniu itd. itp. Teraz znowu przeczytałem coś o LT i HT? Czym to się różni? Cały czas czytałem że niezbędne jest nawożenie. A tu LT nic nie trzeba robić podmieniać wody, nawozić. Nic już z tego nie rozumiem i dlatego proszę Was o jak najprostsze wytłumaczenie mi tego. Przypominam że chcę kupić Akwarium ok. 70l 60x30x45. Chcę mieć żywe roślinki i zapewnić im jak najlepsze warunki i na pewno jak każdy chcę uniknąć glonów. Czy ktoś może mi coś doradzić wytłumaczyć?? Proszę o pomoc. pozdrawiam

 

Nie zamierzam inwestować w żadne butle Co2, bo szkoda mi po prostu na to kasy. Nie zamierzam też kupować żadnych bardzo wymagających roślin. Chcę tylko po prostu żeby w akwarium było parę żywych roślinek i żeby to wyglądało w miarę ładnie dla oka. Chcę abyście mi doradzili co mam zrobić? Jak jest z tym nawożeniem, oświetleniem itd. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak przejżysz sobie listę roślin cieniolubnych-jest na forum. Nie wymagają one silnego naświetlenia(3W/l)i nawożenia CO2. Mogę ci na początek doradzić na 3ci plan Rogatek, Nurzaniec(bardzo łatwe, rosną bez nawozów), ludwiga repens-lekko czerwona, ładna. Onowodek, gdzieś z boku na środku-rozrasta się na boki. Z niskich roślin to masz np. Anubiasa-przywiązane żyłką do kamienia, Gwiazda wodna(pogostemon heliferi) roślina trawnikowa, bez CO2 rośnie choć niektóre pędy dorastają wtedy do 10cm. Spreparuj/kup korzeń, przywiąż do niego mech jawajski. Na początek tyle starczy.

Nawożenie to indywidualna sprawa dla każdego akwarium. Ja proponuję ci kupić nawóz mikro i podawać go bardzo oszczędnie. Z makro to wystarczy ci potas, a Mg i Ca masz w kranówce. Dobrze też dozować Carbo-czyli CO2 w płynie-to ważny składnik makro. Jeśli akwa będzie gęsto obsadzone i rośliny się rozrosną to mogą ci wyciągnąć całe azotany i fosforany więc kup chociaż test na NO3-gdy będzie go mało znaczy że fosforu też brakuje.

 

Wszystkie składniki mikro i makro najlepiej uzupelniać solami-to duuużo tańszy i bardziej efektywny sposób niż drogie nawozy w akwarystyku. Najlepiej kupować tu http://www.akwanawozy.com.pl/. Niedługo chyba będzie tam też alhetyd glutarowy z ktorego miesza się CARBO-czyli kolejna oszczędność.

 

To tyle, nie da się opisać w kilku zdaniach prowadzenia akwa, czytaj forum jak najwięcej-każdy ma swoją metodę więc warto przeczytać o nich jak najwięcej i wybrać coś dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. A jak już będę miał to oświetlenie 3W/l i parę roślinek cieniolubnych to jak to jest wtedy z podmiankami wody? Regularnie raz w tygodniu 20-30%? Czy rzadziej? Czyli mam kupić tylko nawóz mikro, Co2 w płynie i potas, tylko czy siarczan potasu, węglan, chlorek czy KHCO3? Chciałem jeszcze zapytać co na podłoże do tych roślinek? Jakaś specjalna ziemia czy co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie 3W/l to minimum i takie z reguły znajduje się w standardowych obudowach. Lepiej za cenę fabrycznej obudowy zrobić samemu ze spienionego pcv i zamontować np 0,5W/l, link na PW, oczywiście jeśli czujesz się na siłach. Co do nawozów to jeśli będziesz kupował sole to potas-K2CO3, CO2-Carbo, mikro-sól. Na początku pewnie będziesz miał nadmiar azotanów i fosforanów. Jeśli gęsto obsadzisz zbiornik i rośliny się rozrosną to przy zrównoważonej obsadzie ryb będzie ich brakować. Uzupełnisz je solami KNO3 i K2PO4-ktore mają też potas. Dawki wyliczysz sobie na kalkulatorze http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem.php. Oczywiście sole rozpuszczamy w wodzie demineralizowanej, są w marketach, na stacjach. Dobrze kupić konserwanty do nawozów.

 

Nie wiem czy masz już filtr, jeśli nie chcesz kubełka to kup do wewnętrznego mega gąbkę.

 

Na podłoże wystarczy żwirek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtra nie mam ale chcę kupić zewnętrzny kubełek(bo podobno takie są najlepsze, czy to prawda?). Tylko jaki polecacie? Podajcie przykłady? I czy musi być z deszczownicą? Czy do roślinek jako podłoże muszę mieć jakąś specjalna ziemię? Czy wystarczy sam żwirek? Jeśli tak to jaki? Dodam, że chciałbym mieć parę kirysków panda. Jakie wtedy podłoże i dla nich i dla roślinek jednocześnie najlepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...