Jump to content

Nadfiltracja

ratioS
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich pasjonatów akwarystyki.Mam akwarium od 4lat ,jest to zbiornik 63l 60x30x35 w akwarium jest ogólny misz-masz są to przeważnie zwierzęta od znajomych uratowane od spuszczenia w sedesie. W zbiorniku pływają :3dorosłe Kosiarki,1 Labeo zielony ,3 zbrojniki niebieskie ok 10-11 gupików,2 danio pręgowane,jeden Neon czerwony (ma już ponad 6 lat ),są też 2 Ampularie, które na pokrywie złożyły 2 kokony z jajami(wiem jest tego za dużo ,ale na razie tylko tyle mogę tym zwierzętom zapewnić) .Zainstalowałem w zbiorniku 2 filtry:aquael mini kani120 i eheim clasic 2215 i nurtuje mnie pytanie: czy to nie jest przypadkiem za dużo i czy tak duża nadfiltracja nie zaszkodzi mieszkańcom zbiornika ? Znaczy chodzi mi, o to czy gdy filtry się częściowo zabrudzą to nie będzie się z nich wydobywać zbyt dużo związków toksycznych?Pytanie jest banalne ale jednak mnie nurtuje.Pozdrawiam wszystkich pasjonatów.

P.S. W eheimie przepływ zmniejszony jest o połowe.Woda w zbiorniku to Ph 6,5-7, TO 12st.n, NO2 wynosi 0-0,1 ,NO3 ostatnio się pojawiły w ilości 80-100 mg/l przypuszczam że to sprawa zeolitu,który zbyt długo był w filtrze aquaela.

NO2 powinno być niewykrywalne.

W tak małym zbiorniku z takimi olbrzymami nadfiltracja jest konieczna aby ryby się nie truły.

Jeśli będziesz prawidłowo dbał o stabilność parametrów z tym nie powinno być problemu.

Co innego jeśli chodzi o warunki lokalowe ryb.

Poczytaj o karłowaceniu ryb i o ich wymaganiach litrażowych.

Kosiarki są stadne, w tak małym akwa będą się dusić we dwie, a na stado potrzeba duuuuuużo więcej.

Dziękuje za podpowiedz. W najbliższym czasie planuje założenie nieco wiekszego zbiornika 140 lub 160 litrów tj,80x35x50 lub 100x40x40 ,ale to pózniej musze mieć na to czas i fndusze.Jeżeli chodzi o parametry wody są one na tym samym poziomie od 3 lat ,tylko te azotany w ostatnim czasie były wyższe ,ale podmieniłem ok 5lit.wody i wyrzuciłem zeolit z aquaela i teraz wg. testu zooleka pokazuje mi przedział od 20-40mg/l natomiast azotyny są niewykrywalne.