Jump to content

Żabienica amazońska

Jaśko
 Share

Recommended Posts

Chciałem zapytać i żabienicę amazońską a właściwie o jeden z jej młodych listków, który ma dopiero kilka naście dni. Pojawiła się bardzo szybko i rósł dosłownie w oczach. Rósł w ten sposób że listek jak by wydłużał się i jednocześnie się rozwijał tak jak nitka ze szpulki. Chyba to typowe dla tej rośliny. i w pewnym momencie ten listek lekko zbrązowiał i zrobił się przezroczysty, widać to na zdjęciu. Co może być przyczyną tego "defektu"? Brak jakichś pierwiastków?

Wymiary akwarium: 60x33x23 profilowane.

Świetlówkę do nie dawna miałem T8 15W, i tyle wiem na jej temat domyślam się że ma 6400K ale to na oko ile daje światła tego nie wiem, jest na niej napisane „Iris” to producent i poniżej F15T8. Normalnie świeciłem 10h dziennie ale kiedy pojawił się problem z okrzemkami wydłużałem i skracałem czas świecenia. Od 06.11.2012 mam 2x18W 6500K Polampu świecę 10h dziennie.

Akwarium założyłem 11.08.2012.

Pierwsza podmiana wody nastąpiła po 6 dniach ze względu na PO4 dużo większe niż 5mg/l w ilości 19l. Do podmiany użyłem wody z wodociągu odstanej 24h NH2, NO2, NO3 i PO4 wody użytej do podmiany wynosiło 0mg/l. Wodę badałem testami kropelkowymi Zooleka, dziś robiłem test paskami JBL: NO3 0, NO2 0, GH 14, kH 6, pH 6,8. Od jakiegoś czasu test kropelkowy pokazuje mi PO4 0mg/l sam nie wiem czy to jest wiarygodne bo raczej jest nie możliwe żeby po podmianie 10l w moim przypadku tak spadło, nawet jeśli wodę brałem z innego ujęcia.

Z chemii stosuję bakterie tropicla i nawożenie solami. Od 10 dni bardzo ograniczyłem nawożenie bo podawałem tylko Mg i K a przez kilka ostatnich dni samo K, (to w ramach walki z okrzemkami próbuję czo się da) no i CO2 aquaart 4ml dziennie.

Lampy UV nie używam.

Jak do tej pory raz przesadzałem rośliny i od razu dosadziłem kilka sztuk. Szyby czyszczę skrobakiem magnetycznym, dno odmulam przy podmianach wody odmulaczem własnej roboty (wężyk silikonowy).

Posiadam grzałkę z termostatem jest w przeciwnym rogu niż termometr. Termometr pokazuje 23-25*C.

Na chwilę obecną posiadam 3 gupików, jeden dorosły samiec i 2 samice.

Co do roślin to posiadam jeszcze: SAGITTARIA SUBULATA, VALLISNERIA TORIFOLIA, HYGROPHILA CORYMBOSA , LILAEOPSIS BRASILIENSIS po kilka sadzonek każdej z nich około 30% powierzchni podłoża. Część z nich była posadzona w dniu zalania akwarium a część dokupowałem.

Podłoże to ziemia ogrodowa najzwyklejsza bez torfu i nawozów. Ziemi jest ok. 2-3cm, przykryta jest gęstą moskitierą i na to 2-10cm żwiru

Posiadam filtr HBL-701 pracuje on 24h na dobę. Filtr na początku pracował z pełną lub prawie pełną wydajnością, zmniejszam wydajność na połowę kiedy zakładam skiner bo wtedy łapie powietrze, teraz jest ustawiony na nieco mniej niż połowa, czasami jak widzę unoszące się jakieś brudy w wodzie to zwiększam jego przepływ.

Ryby karmię płatkami z Tropicala (z zawartością protein, białka i witamin), żadko Wodzieniem.

U mnie też czasami się tak przebarwiają na jakiś czas, a zapewniam, że zakopanych nie mam.

Zacytuję tutaj Łorena z podobnego tematu: "Tak przyrasta mikrozorium i świadczy to o intensywnym wzroście tej rośliny."

Chyba, że roślina w tym miejscu jest bardziej przezroczysta niż zielona to wtedy może gnić, ale nie widać zbyt dobrze na zdjęciu.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...