Jump to content

Dojrzewanie wody


Recommended Posts

Witam. Zakładam akwarium 300l dzisiaj zamawiam szafkę i mam takie pytanie. Czy jeśli zaleję akwarium 300l do ok 200l, nie będzie w nim podłoża, roślinek tylko filtr będzie załączony i po otrzymaniu szafki zabiorę się za tworzenie aranżacji i zaleję to tą odstaną wodą będę mógł od razu wpuścić ryby?

Link to comment
Share on other sites

Nie, nie będziesz mógł. Jak się uprzesz to i tak wpuścisz ale nie ma to najmniejszego sensu. Sama woda nie jest w stanie wykształcić żadnych bakterii, które będą potrzebne do prawidłowego funkcjonowania baniaka. Dopiero jak dodasz podłoże, jakieś rośliny czy co tam będziesz wkładał i odczekasz troche zanim to wszystko się ładnie przegryzie to będziesz mógł na luzaku wpuszczać ryby.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli to 200 l postoi zalane z filtrem 3 tygodnie woda powinna być ok.

Należałoby jedak, choć trochę podłoża tam dać, by bakterie miały na czym się rozwijać.

Sam filtr i woda to troszkę za mało.

Jaki to filtr i jakie masz wkłady?

Link to comment
Share on other sites

HW 303B wkłady to węgiel aktywny, ceramika i zeolit planuję węgiel lub zeolit wymienić na watę filtracyjną. Ok więc wsypię tam ok 20 kg podłoża. A i jeszcze czy dało by coś wlanie do akwarium bakterii w filtra wewnętrznego z już dojrzałego akwarium?

Link to comment
Share on other sites

Jak już chcesz tak bardzo przyśpieszyć to zrób tak:

Do filtra gąbki i ceramika (zeolit i węgiel Ci w tym nie pomogą). Trochę podłoża które będzie na wierzchu w Twoim akwarium(tak jak napisała Ci Dulle). Wsypujesz trochę pożywienia np: szczyptę płatków żeby przyśpieszyć rozwój bakterii/ zrobić im pożywkę.

Potem do aranżacji użyjesz tą samą wodę, filtr i podłoże. Twoje czekanie się trochę skróci, ale to też wszystko zależy od wyników testów na NO2 i NH3/NH4.

Link to comment
Share on other sites

Żebyś mógł wpuścić ryby po 2 tygodniach (minimum, im dłużej tym lepiej), testy na NO2 i NH3/NH4 powinny wynosić zero. Zoolka nie kupuj NO3 bo jest mało czytelny.

Poczytaj troche więcej o rybkach zanim założysz akwarium bo nie masz nawet podstawowej wiedzy a potem bez tego ciężko jak Ci rybki zaczną padać.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...