Skocz do zawartości

obcy w akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W akwarium w pracy od wczoraj zamieszkali mali obcy. Nie mamy pojęcia skąd to się wzięło, ani czego to potomek. Akwarium na myślę około 20 litrów (tak myślę) z pokrywą i świetlówką w pokrywie. W owym akwarium zamieszkuje jedna welona od września (były 2, ale jedna odeszła w zaświaty), mieczyk samiec, 2 glonojady takie w kropki z wąsami. Są tam roślinki – takie listki od ponad roku, i podłoże z kamyków (też wiekowe), filterek i grzałka z termostatem. Wczoraj w akwarium pojawili się obcy – małe płaskie coś - jedne trochę zielonkowate, inne szare i są od góry patrząc prawie okrągłe (średnica może koło 5mm). Mają takie jakby nóżki którymi energicznie machają. Jedyną opcją do rozmnożenia są glonojady, ale ci obcy nie są ni w ząb podobni do malutkich glonojadków (wg zdjęć z netu).Nic nowego nie było dokładane do akwarium w ostatnim czasie. Próbowałam zrobić tego zdjęcia, ale nie wyszło, bo wychodziła tylko plamka. Może ktoś ma pomysł co to takiego??? Z góry dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze :

 

jak-zadawac-pytania-na-forum-superakwarium-pl-t48986.html

 

Tak się zadaje pytania na forum.

 

Wklej zdjęcie tego czegoś.

 

No i koniecznie zaznaczę co do Twojej obsady w tej małej szklaneczce jaką jest 20l zbiornik.

Tragedia. Wszystkie ryby do oddania. W 20l to możesz kilka gupików trzymać albo krewetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Obcy w akwarium i nie wiem co to i skąd. Jest to małe, od góry jakby okrągłe, średnica może 5 mm około, ma to jakby nóżki którymi przebiera (kilka par), szare od dołu a od góry szare lub ziolonkawe. Wczoraj było tego wiele, dziś trochę mniej, albo się pochowały.

2. Nie znam dokładnego wymiaru, ale chyba przesadziłam z tymi 20 litrami – jest więcej (jutro zmierzę dokładnie i obliczę)

3. Świetlówka kupiona w akwarystycznym jakiś philips (jutro sprawdzę więcej szczegółów)

4.Zbiornik funkcjonuje jakieś 2 lata, kamienie i filtr od początki, rośliny jakiś rok

5. Woda podmieniana raz w tygodniu, odstane wiaderko kranówy

6. Nie było żadnej chemii używanej

7. Świetlówka jest włączona około 10 godzin

8. W akwarium prawie wcale nie jest grzebane, roślinki były rozsadzane jakoś pod koniec września. Szybka czyszczona w czasie podmieniania wody (przecierana ściereczką)

9. Grzałka AQUAEL (czy jakoś tak) jest z termostatem ustawiona na 22 stopnie i tyle przeważnie jest w akwarium

10. Nie są stosowane żadne nawozy

11. Nie podaje CO2

12. Jeden welon mały (były 2), 2 glonojady, jeden mieczyk

13. Roślinki są jakieś z dużymi listkami, tylko jeden gatunek

14. podłoże to białe kamyki firmy nieznanej

15. Filtr jest włączony cały czas, czyszczony raz w tygodniu pod bieżącą wodą kranówą firmy nieznanej, wkładem jest gąbeczka

16. Rybki karmione co 2 dni, karmią je różne osoby, pokarm płatki

 

Mam nadzieję, że odpowiedź jest wyczerpująca, a krytyka na temat tragicznej szklaneczki była zbędna Panie Moderatorze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15. Filtra nie czyści się pod kranówą i nie raz w tyg a raz na kilka mies. lub rzadziej.

16. Ryby karmi się codziennie, raz w tyg. zalecana głodówka przez 1 dzień.

9. Dla welona i mieczyka temp. jest odpowiednia ale dla glonojada to za mało, daj 24st C.

 

Pstryknij foto, szybciej odpowiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15. Filtra nie czyści się pod kranówą i nie raz w tyg a raz na kilka mies. lub rzadziej.

16. Ryby karmi się codziennie, raz w tyg. zalecana głodówka przez 1 dzień.

9. Dla welona i mieczyka temp. jest odpowiednia ale dla glonojada to za mało, daj 24st C.

 

Pstryknij foto, szybciej odpowiemy.

Nie wprowadzaj w błąd.

Przy tej obsadzie i w tych warunkach konieczne jest częste czyszczenie filtra.

Zwłaszcza, że to nie jest kubełek. Filtry wewnętrzne myje się częściej.

9. jak podniesie temperaturę to welon się ugotuje.

To zimnolubne ryby.

Mieczyki i glonojady są ciepłolubne.

 

Wszystkie ryby potrzebują baniaka minimum 100 l, aby można było powiedzieć, że mają godne warunki.

Co do obcego trudno powiedzieć bez foty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że sprawdziłem temp. wody dla każdego z tych gat. Welon ma latem 20-24st C. Zimą mniej. Informacja pochodzi ze strony superakwarium.

 

A jak ma być równowaga biologiczna przy jałowym filtrze ? Za chwilę będzie post: "Dlaczego mam glony" lub "Pomocy, ryby mi zdychają".

 

A co do litrażu, to zgadzam się, ale nie przeginajcie, bo napisać o oddaniu ryb to każdy może. To są zwierzęta, niektórzy są z nimi emocjonalnie związani. Wiele osób likwiduje, oddaje ryby bez wahania i uczą się nieczułości. Później co ? Pies w krzakach lub w lesie, chomik w śmietniku ? Popełniła bład z litrażem, trudno, trzeba wytłumaczyć a użytkownik musi pamiętać, że robi krzywdę rybom.

 

No, ale jak to się ma do naszego obcego?

Spam. Następnym razem pójdzie ost.

Dulle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że sprawdziłem temp. wody dla każdego z tych gat. Welon ma latem 20-24st C. Zimą mniej. Informacja pochodzi ze strony superakwarium.

 

A jak ma być równowaga biologiczna przy jałowym filtrze ? Za chwilę będzie post: "Dlaczego mam glony" lub "Pomocy, ryby mi zdychają".

 

A co do litrażu, to zgadzam się, ale nie przeginajcie, bo napisać o oddaniu ryb to każdy może. To są zwierzęta, niektórzy są z nimi emocjonalnie związani. Wiele osób likwiduje, oddaje ryby bez wahania i uczą się nieczułości. Później co ? Pies w krzakach lub w lesie, chomik w śmietniku ? Popełniła bład z litrażem, trudno, trzeba wytłumaczyć a użytkownik musi pamiętać, że robi krzywdę rybom.

Ty przestań czytać,a zajmij się hodowlą.Będziesz mądrzejszy.

Bo jak na razie o Twojej wiedzy świadczy obsada z podpisu.

 

 

Poza tym filtr czyszczony nawet co tydzień w wodzie z podmian nie jest jałowy.

 

Ps.Kobietę też z miłości będziesz trzymał w pokoju 2x2m?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc, w jednym z linków, znalazłam link i tak po nitce do kłębka i mam !!! Jest to Branchiura inaczej Tarczenica. Teraz już wiem co i jak ;) Czy w tej sytuacji mam wymienić całą wodę, rośliny i kamienie???

Jeżeli chodzi i temperaturę wody dostosowana jest do welonów i mieczyka, bo glonojady wcześniej juz tam mieszkały, bez żadnej grzałki i świetnie się mają (mieszkają tam ponad rok). Żadna ryba nie zostanie oddana, glonów nie ma strasznistych, a technika podmieniania wody i płukania filtra pod kranówą jest stosowana u mnie w pracy w 3 akwariach od lat i ryby świetnie się mają i akwaria też :). Z pojemnością wody przesadziłam i to grubo. Podejrzewam, że spokojnie jeszcze raz tyle, ale dla spokoju użytkowników jutro podam prawdziwy litraż ;)

Jeszcze raz BARDZO DZIĘKUJĘ za pomoc :)

 

Inaczej jeszcze Splewka

"Splewki (Branchiura) argulus, potocznie nazywana "wsza rybia" - skorupiaki będące pasożytami zewnętrznymi ryb słodkowodnych i morskich.

Splewki są spłaszczone grzbieto-brzusznie. Ich ciało pokryte jest dużym tarczowatym karapaksem. Tułów składa się z 4 segmentów. Odwłok zredukowany, niesegmentowany, dwupłatowy. Oczy złożone i proste (naupliusowe). Czułki zaopatrzone w silne pazury. Służą do wczepiania się w skórę żywiciela. Narządy gębowe kłujące - żuwaczki przekształcone w sztylety, szczęki I pary zmienione w przyssawki a szczęki II pary w pazury. Wargi wykształcone jako rurka służąca do wysysania pokarmu. Splewki wysysają krew ryb wkłuwając się przez skórę. Odnóża tułowiowe dwugałęziste, pływne. Brak narządów oddechowych."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli koleś trzyma ryby w tym akwarium od ponad roku i jest ok to przestancie mu doradzac ze za mały zbiornik, nie każdego stac na zajmowanie sie wiekszymi akwariami oraz na tzw. wasz ulubiony tekst "ryby do oddania"'

Przejedz scianki czyścikiem na magnes lub konkretnie wyczysc akwarium i kamienie

 

Filtr tego typu czysci sie minimum raz na 2 tyg, jesli gabka sie pozapycha to filtr nie spełnia swojego działania także stwierdzenie ze filtr myj raz na 2 miesiace jest absurdem takim samym jak zeby nie myć w kranówce, a w czym ma kur... myć w wodzie z akwarium? w kranówce nie myjemy ceramiki i itp rzeczy ale filtr i gabke jak najbardziej.

 

Pisownia!

Następnym razem taki wpis potraktuję jako spam - nie dotyczy tematu wątku.

Odgrzebujesz nieaktualny temat

Dulle

Poprzednie wczasy kultury Cię nie nauczyły? +1. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...