Jump to content

[120x50x40h] 240l oswietlenie


tomjan
 Share

Recommended Posts

Witam.

Zamierzam zamówić u szklarza (lub jeśli możliwe to kupić) akwarium o wymiarach 120x50x40h. Jakie powinienem dobrać oświetlenie? Docelowo będę w nim hodował Neony, parę Akar błękitnych lub z Porte Alegre, ostoski(? pożeracze ikry?) (może krewetki) - wszystko w herbatce z roślinkami. Dobrze jakby roślinki trochę rosły (cel - tyle roślinek by móc rozmnożyc neony w akwarium ogólnym). Dlatego nasuwają mi się pytania:

- Jaką dać moc świetlówek? (przy zachowaniu oszczędności prądu i dobra roślinek)

- Czy przy takiej wysokości akwarium ok. 0,34W/l wystarczy? Czy przy takim oświetleniu warto dawać CO2, czy lepiej nawozy sypać, a może coś innego?

 

Wstępne oświetlenie to: Philips aquarelle 39W + cośtam 39W - prosliłbym o propozycje/sugestie. Może lepiej przerobić pokrywe z 300l na 2x24W + 1x 39W?

 

 

P.S. Klasyczne akwarium o h=50cm też biorę pod uwagę, ale uważam, że niższe akwarium będzie lepiej oświetlone przy niższej mocy.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Kolego, jakie to neony chcesz rozmnażać? W akwarium ogólnym będzie to niewykonalne przy pielęgnicach.

 

Roślinki w herbacie i 2x39W? Pozostają tylko takie o małych wymaganiach świetlnych: Zwartki, Anubiasy.

Na pewno w niższym zbiorniku więcej światła dociera do dolnych partii, ale 2x39 to mało.

 

Wychodzi jakby Low Tech, więc CO2 nie będzie konieczne. O podłożu myślałeś? Pod żwir trochę gleby z ogródka lub marketu.

W takim zestawie nawożenie będzie ograniczone do minimum.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Kolego, jakie to neony chcesz rozmnażać?

Paracheirodon Innesi.

Roślinki w herbacie i 2x39W?

Ile W/l polecasz? Zastanawiam się nad niskim akwarium, bo prócz roślin wysokich myślałem też o jakimś gęstym trawniku (tak z pół akwarium 120x50), w którym mogłyby schować się rybki. Nie wiem tylko czy to wystarczy za schronienie. Nie mam doświadczenia z oświetleniem, dlatego pytam się ile W/l trzeba przy takiej wysokości, by jakoś tam rosły roślinki (nie wiem do końca jakie - może Mini Pelia, bo chyba nie jest za bardzo wymagająca).

Udało mi się rozmnożyć kilkadziesiąt neonów, ale w 'tradycyjny' sposób przez odławianie do akwarium tarliskowego. W naturze to w bw jakoś tam udaje się im rozmnożyć, dlatego kombinuje jak by to w ogólnym zrobić. W ostateczności zostanie jednogatunkowe akwarium.

 

Edit 19.11.12 - przemyślałem i 2x39 W to za mało, tym bardziej, że świetlówki są dość krótkie - spora część będzie nieoświetlona. W takim razie pozostaje 2x54 i upchnąć 115 cm w 120 cm-owej pokrywie. Wie ktoś może jakie świetlówki będą dobre do bw z roślinami?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...