Skocz do zawartości

Pytania początkującego Akwarysty!!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie mam parę pytań do starych wyjadaczy :D

A dokładniej:

ukończyłem budowę tzw restartu zgodnie ze wszystkimi wytycznymi ale zauważyłem parę ciekawych dla mnie wątków:

 

- mam masę pęcherzyków powietrza na przedniej i tylnej szybie mniemam, że to powietrze ale nic z tym nie robić??

- filtr działa cały czas został wyczyszczony ponieważ przed tym zbiornikiem działał na innym akwa czy to dobre wyjście??

- czy w tym filtrze może powinienem wymienić tą gąbkę filtrująca?

- czy po 2-3 tygodniach jak mi woda odstoi i po wpuszczeniu rybek mam od razu wymienić wodę??

- kiedy mam wymienić wodę?

- kiedy wyczyścić pierwszy raz filtr?

- niestety na czas restartu trzymam rybki w niedużej wanience z napowietrzaczem ale ile można (8 neonów)

 

Akwarium 72l 60x30x40

Obsady brak

Oświetlenie 1 żarówka 15W

Filtr Aquael Fan-1 wewnętrzny

Grzałka z termostatem nie pamiętam... :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Te pęcherzyki powietrza to chlor, jeśli lałeś wodę prosto z kranu. Wodę do akwarium leje się po przynajmniej 24h odstawienia w pojemniku w celu pozbycia się chloru. Czasem niektórzy stosują uzdatniacze.

2)Filtra się nie czyści bo robi się jałowy. Teraz dłużej zajmie Ci stabilizacja zbiornika.

3) W żadnym wypadku nie wymieniaj po 3 tyg. wody. Możesz jedynie podmienić 10-15%.

4)Po co wymieniać wodę. Wodę czyści filtr i procesy biologiczne zachodzące w niej.

5) Filtr czyść wtedy kiedy zapcha się i spadnie drastycznie przepływ. Filtr czyści się przy użyciu wody z akwarium. Czyści sięgo tylko z większych zanieczyszczeń i ewentualnie delikatnie płucze przy użyciu wody z akwarium. Czyszczenie filtra niszczy pożyteczne bakterie.

6) Jeżeli wanienka nie uwalnia substancji toksycznych do wody, ma oświetlenie i napowietrzacz, odpowiednią wodę o odpowiedniej temp. to może przeżyją. Najlepiej oddaj na przechowanie te neony.

 

I DUŻO czytaj, bo Twoja wiedza jest tragiczna, jeśli nie powiedzieć żadna. Jak będziesz dalej tak robić to za tydzień będzie wpis "Dlaczego zdychają mi ryby ? Pomocy!"

 

Ps. Oświetlenie jest tragiczne, za słabe. Masz 0,2W/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie mam parę pytań do starych wyjadaczy :D

- czy w tym filtrze może powinienem wymienić tą gąbkę filtrująca?

 

Generalnie to zależy od ewentualnej obsady:

- z obudową i bez zabezpieczenia przez otwory na dole mogą wchodzić do niego małe stworzonka takie jak ślimaki, młode krewetki i narybek

- z zabezpieczeniem wspomnianym wyżej(np. prefiltr w postaci gąbki upchanej do przedsionka za otworami) bardzo szybko się zapycha co jest niepraktyczne i denerwujące

- z jakąś konkretniejszą obsadą filtr może nie wyrabiać i chociażby dlatego warto schować gdzieś obudowę i zmienić gąbkę(powierzchnie filtrującą) na większą(fabryczna jest bardzo mała)

 

 

Osobiście używam tego filtra od ok. 5 miesięcy w 54l i miesiąc temu wymieniłem gąbkę na znacznie większą. Ja jestem zadowolony(jeszcze nie musiałem wyjmować filtra od czasu wymiany gąbki i cały czas daje z pełną mocą, wcześniej przynajmniej co tydzień) i mieszkańcy akwarium są zadowoleni(krewetki zjadają szczątki roślin i ewentualne resztki pokarmu z gąbki, woda jest czystsza, a po tym jak nowa, duża gąbka dojrzała znacznie tez podniosła się jakość filtracji biologicznej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...