Skocz do zawartości

200L z akarami


Klakier1984
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niedługo zwolni mi się się tytułowy baniak i zastanawiam się czy można trzymać w nim docelowo po 1 parze a.błękitnej, a cętkowanej i a. maroni. Próbował ktoś kiedyś takiego zestawienia ? Co sądzicie o pojemności baniaka dla takiej obsady- wydaje mi się, że przy odpowiednim urzadzeniu każda para będzie miała plac dla siebie ale czekam na sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie różnią się pod względem chemicznym, ale jest różnica w kwestii środowiska.

 

Maronii to typowe, praktycznie bezroślinne BW, podczas gdy anomala jest zdecydowanym miłośnikiem krycia się w zieleninie. Z resztą widać to po jej barwie. Dodatkowo obie muszą mieć praktycznie jałową wodę z filtra RO. Jesteś w stanie zapewnić im taką wodę? Dodatkowo absolutnie nie można stosować bazaltu, jeżeli miałeś taki zamiar.

Napisz jakim sprzętem dysponujesz i jak się odnosisz do akwariów zielonych, jak do BW. Dobierzemy Ci coś co razem będzie żyć zdrowo i naturalnie.

Jakie masz parametry ph i gh wody w kranie? Czy masz filtr RO?

Jakie podłoże? Czy tolerujesz zaśmiecenie dna liśćmi i drobnymi gałązkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to po kolei,

Co do wody to prawie RO ;) gh i kh prosto z kranu w okolicach 4-5 ph utrzymuje się na poziomie 6,6. Podłoże to bazalat 3-4 mm i tego bym się musiał pozbyć bo chyba on jest winowajcą (albo jakieś śmieci, które z nim przemyciłem do wody) tego, iż woda nie podmieniana regularnie podskakuje do 22 gh... (poza tym w akwa mam trochę korzeni i gliniane kryjówki one chyba twardości nie podnoszą). Jeżeli mowa o upodobaniach to generalnie tył zbiornika lubię gęsto obsadzić roślinami to tego trochę korzeni i liczne kryjówki głównie gliniane, skał i kamieni nie wrzucam bo ponad naturalny wygląd cenie praktyczność ;) łatwiej zapewnić dla ryby grotę określonej wielkości kupując gotowy produkt niż budować piramidę z głazów....Podłoże wolał bym zachować w formie żwiru bo kupy na piasku prezentują się zbyt okazale aczkolwiek dla potrzeb konkretnej, ciekawej ryby mogę się poświęcić. Sprzęt- kubełek 1000L/h plus grzałka z termostatem, świetlówka 2x30W i kostka dla dodatkowej "wentylacji". Chciałbym trzymać w tym baniaku 2-3 parki okazałych rybek z temperamentem i ciekawym zachowaniem, parzenie gupików mnie nie interesuje. Tyle ode mnie wedle zaleceń forumowicza Sverting. Czekam na sugestie z góry dzięki za pomoc.

 

nemo130: Przenoszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj to ja będę pisać w miarę czytania posta:

 

Pierwsza rzecz, piszesz o glinianych kryjówkach. Tu się odzywają moje dwa lata na kierunku budownictwa, a konkretniej 1 semestr i przedmiot Materiały Budowlane. W skrócie: podczas wypalania cegły powstają skupiska substancji zwanej marglem. Jest to węglan wapnia i to leży u podstawy Twoich problemów ze skaczącym gh. Dodatkowo akarki potrzebują podłoża albo w pełni zarośniętego, albo piaszczystego, dlatego ja polecam piasek rzeczny prosto z jakiejś rzeki. Ważne, żeby nie był to czysty kwarc i nie zawierał węglanu wapnia. Rzeczny będzie miał odpowiednią barwę, a margiel wypłukany.

 

Masz dobre warunki na zestaw:

Nannacara anomala

Nannacara taenia, jako zestaw do zarośniętego akwarium

 

Lateacara curviceps

Lateacara dorsigera, jako BW zarośnięte z dużą ilością roślin pływających.

 

Cleithracara maronii

Pterphyllum scalare, jako BW jedynie z roślinami pływającymi.

 

Do wszystkich dobrze byłoby postawić na piach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2, a zwłaszcza 3 zestaw wygląda całkiem obiecująco tylko musi być ten piasek?.... domyślam się, że każda z podanych kombinacji to po prostu parka rybek- nie żadne większe ilości ?

 

Wracając do tematu gh, uważasz, że pozbycie się gliny z baniaka powinno rozwiązać problem? Czy bazalt, który według wszelakich internetowych poradników sam w sobie jest "czysty" może stanowić u mnie kłopot?

 

Co proponujesz na tworzenie grot by nie zmieniać właściwości wody, a zarazem nie zawalić 30% pojemności zbiornika kamieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No piasek jest zdecydowanie wskazany. Bazalt nie jest problemem. Dodatkowo zakwaszanie liśćmi na dnie jest wskazane. Prawda jest taka, że dobrze by było mieć piach i cały przykryć liśćmi. Jak się akarki w zaloty wkręcą, to potem swoje młode mogą chcieć trzymać w dołku który wykopią, a bazaltem sobie pyszczki skaleczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Next question :) Jak miała by wyglądać pielęgnacja takiego zbiornika ? W swojej poprzedniej formie stanowił on baniak ogólny, przez który przewinęło się sporo różnych ryb w tym kilka z naprawdę solidną przemianą materii mimo to filtracja radziła sobie ze wszystkim doskonale i nie stosowałem żadnych podręcznikowych podmian wody w stylu 1/4 co tydzień. Podmiany były tylko raz na miesiąc może półtorej - patrząc na samopoczucie rybek i parametry częstsze podmiany wdg mnie nie miały sensu.

 

Pytam -bo jest to dla mnie dość istotna kwestia- nie żebym był jakimś leniem ale jakbym miał czas na codzienne pielęgnowanie zbiornika to hodował bym pewno ze 6 paletek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzenie już się preparują piasek w drodze może coś z tego wyjdzie :).

 

Póki co dalej testuję wodę w "starym" zbiorniku - wywaliłem glinę podmieniłem wodę i twardość spadła do 18n kolejny pomiar po tygodniu i skok na 20....

Wyjścia widzę 2- w akwa pląta się kilka drobnych kamyczków, które były dołączone do zakupowanych roślin....jeżeli to nie to -to pozostaje opcja bazaltu, który wbrew napisom na opakowaniu został pomieszany z jakimiś śmieciami....

 

Chyba zrobię tak, że usypię tego bazaltu do jakiegoś słoika i będę go tam sprawdzał bo mnie normalnie szlag trafi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kubełku jest ceramika, nawet w dwóch komorach bo w jednej jakąś "bioceramikę" mam umieszczoną. Gdyby ona stanowiła faktyczny problem to może zamiast niej biobale lub kermazyt?

 

edit

 

właśnie czytam o tej ceramice bo wcześniej nie brałem jej w ogóle pod uwagę i widzę, że wielu ludzi opisuje, iż nawet ta od high-endowych ;) producentów potrafi zatwardzi wodę, niektóre w bardzo wysokim stopniu. Chyba dojdzie mi kolejny wydatek widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bazalt sprawdzony- wynik negatywny ;). Dwa dni w szklance z wodą pół na pół twardość jak w kranie 5n. Poza nim w akwarium nie ma nic co choćby kamień przypomina -jedynie wkłady z kubełka zostają. Myślę, że to będzie kwestia ceramiki no-name, która była razem z filtrem dostarczona ale dla pewności sprawdzę obie, które posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W mojej głowie urodził się następujący pomysł na akwarium niejako "podzielone" na pół- jedna część bazalt, który już mam dość gęsto obsadzony niewymagającą roślinnością, na środku akwa duży korzeń z winogron (dość skutecznie dzielący zbiornik na dwa rewiry), a po drugiej stronie pustynia ;) na której będzie jeszcze kilka większych gałęzi i ze 2 łupiny kokosa jako kryjówki. Docelowo będą tam przebywać tylko skalary (może 2 pary by się udało pogodzić?) plus parka akar cętkowanych, póki co pływa z nimi jeszcze para kiryśników czarnoplamych (zastanawiam się czy ich nie zostawić na stałe mam do nich sentyment ;)). Parametry wody już opanowane i można śmiało powiedzieć, że ryby będą pływać w RO z kranu ;) do tego korzenie i roślinność powinny wodę delikatnie zakwasić tak do 6,6-6,8 więc myślę, że warunki całkiem niezła jak na proponowaną obsadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze chyba naprawdę będę musiał postawić drugi zbiornik:/ albo postawić 1000l i urządzić na dwa biotopy- inaczej tego nie widzę...

 

ps. pomysł z tym korzeniem z winogron to nie jakiś mój wymysł po prostu sprzedają je w sklepie akwarystycznym i ponoć się do wody nadają, a że mieli kilka o kształtach co najmniej interesujących...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zbrojnikach jakichkolwiek żywotność takiego korzenia to rok, może dwa.

 

Idź w prostotę. Jak chcesz mieć np surinam:

 

1+1 Pterophyllum scalare

1+1 Nannacara anomala/taenia

12 x Corydoras trilineatus

30 x Hemigrammus rodwayi

 

wszystkie ryby są do dostania w Polsce.

 

Nie musisz robić BW, ale lekko zabarwiona woda podkreśli srebrny kolor Rodwayi. Chyba, że miałbyś dostęp do kilku sztuk WF, wtedy uzyskałbyś taką barwę:

Dołączona grafika,

 

ale za to pogłębioną przez kolor wody do barwy złota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uparty osioł ze mnie ;) póki co "popełniłem" taki zbiornik

krytyka mile widziana :patyk:

http://zapodaj.net/409c310a8638e.jpg.html

Zobaczymy jak się dalej temat rozwinie bardzo zależy mi na baniaku sporo większym (ok 400L) ale niestety jak widać (albo i nie) na zdjęciu wnęka, w której jest akwa nie pozwoli mi na jego wydłużenie nawet o centymetr... mam za to opcje postawienia tam bryły o wymiarach 95x80x 50 (w górę do 60 można polecieć) tylko w jak dużym stopniu przełoży się to na wygodę mieszkańców....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...