Skocz do zawartości

Welonki + karaś ozdobny


Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że powinieneś się minimalnie wysilić i poczytać chociaż podstawowe informacje na ich temat. Od siebie tylko powiem, że welony to niezgrabne, duże ryby, którym niełatwo się poruszać przez ich nieszczęsną budowę, dlatego przede wszystkim potrzebują dużej przestrzeni do swobodnego pływania. Mają szybką przemianę materii a to kolejny powód dlaczego zbiornik nie może być mały. Większa ilość tych ryb spowoduje że filtr nie nadąży za nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli upierasz się przy welonach, zorganizuj im zbiornik min. 200l. Na dno daj rzeczny żwirek (ważne aby nie był ostry jak np. bazalt). Zainwestuj w wydajny dobry filtr najlepiej jakiś zewnętrzny kubeł. Zbiornik powinien być obsadzony twardolistnymi roślinami których welony nie będą niszczyć jak kryptokoryny i anubiasy, delikatniejsze rośliny niestety należy sobie darować przy tych zwierzakach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Welona zalicza się do podgatunków karasia złocistego. W naturze karaś złocisty występuje w Azji rośnie ok. 28-30 cm.

Welon jet odmianą hodowlaną występującą w wielu (ok.300) różnych odmianach, które w akwariach osiągają długość ok. 15-20 cm.

Test to ryba zimnolubna dlatego temperatura wody powinna wynosić 15-25 °C. Zaleca się jednak temperaturę 20-25°C

z okresowym spadkiem do 15-18°C. Wymaga dużego akwarium, zaleca się od 80 litrów dla jednej sztuki, od 120 litrów

dla dwóch itd... ważna jest bardzo dobra filtracja wody! (wskazana jest zatem tzw. nadfiltracja - ktoś już o tym pisał)

Welony chętnie przebywają w dolnej i środkowej strefie akwarium. "Lubują się" w przekopywaniu podłoża zbiornika.

Rośliny wyłącznie o silnych i dużych liściach, gdyż inne zostaną uszkodzone lub zjedzone. Welony są wszystkożerne. ;-)

W dobrych warunkach welon może żyć nawet 40 lat!

 

Poleca poczytać:

http://www.superakwarium.pl/welon-welon ... id752.html

zlota-rybka-kompendium-wiedzy-t15056-10.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na początek wystarczy 200l przykładowo dla ok. 2-3 welonów (żadnych karasi), dobry wydajny filtr, twardolistne rośliny (anubias, kryptokoryna), naturalny rzeczny żwir. Nie potrzebujesz do takiej obsady grzałki.

Przepraszam za lekki offtop, ale dlaczego nie łączyć welonów z karasiami? Nie neguję tylko pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za lekki offtop, ale dlaczego nie łączyć welonów z karasiami? Nie neguję tylko pytam.

Ja tego nie napisałem, ale skoro pytałeś to zaciekawiło mnie to troszkę pozwoliłem sobie poszukać informacji na ten temat.

Wydaje mi się, że odnosiło się to konkretnie do zbiornika 200 litrów. Poza tym większych przeciwwskazań raczej nie ma.

Z tym, żeby łączyć welony z karasiami zaleca się zbiorniki ponad 500 litrów. Prawdopodobnie istnieje też możliwość, że rybki te mogą się "mieszać"

i powstaną "mniej ciekawe" osobniki. (To mógłby ktoś zweryfikować, bo opinie są różne.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność 350l/h to jak pompka do mini fontanny ;-) Stanowczo za mało na 200l :!::!: Pomijam fakt,że firma całkowicie i absolutnie mi nieznana a cena wiele mówi o jakości :idea: Nie wywalaj kasy na badziew chyba,że Cię stać.A karasi nie wsadzamy do akwariów 200l bo srają jak nawiedzone i w tydzień zapaskudziłyby akwa bez względu na filtrację 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli upierasz się przy welonach, zorganizuj im zbiornik min. 200l. Na dno daj rzeczny żwirek (ważne aby nie był ostry jak np. bazalt). Zainwestuj w wydajny dobry filtr najlepiej jakiś zewnętrzny kubeł. Zbiornik powinien być obsadzony twardolistnymi roślinami których welony nie będą niszczyć jak kryptokoryny i anubiasy, delikatniejsze rośliny niestety należy sobie darować przy tych zwierzakach.

 

 

Stąd,że wszyscy dawali Ci dobre rady i zrozumiałem,że posłuchałeś :idea: Mój błąd 8-) Nadal odradzam ten badziewny filtr a teraz także hodowlę złotych rybek skoro tylko 120l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...