Skocz do zawartości

Z 2 mniejszych 1 duży


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ;D

Najpierw opowiem o moich 2. Mam 1 53l a drugi 38. W tym większym mam 1 molinezję, 3 mieczyki, 2 glonojady i 2 kiryski, a zbiornik jest długi (75cm),a w mniejszym są same gupiki (ok. 10) i glonojad.

No i mam pytanko. Tato ma zamiar mi skleić akwarium 120x38x40 (dł/wys/szer). I moje pytanie: jakie podłoże do takiego akwarium? Chodzi mi o kolor i granulacja: myślałam o takim: http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-do-ak ... 19151.html lub http://allegro.pl/czarny-grys-akwarium- ... 09361.html i mniej więcej ile trzeba kupić.

 

Bo nie wiem czy lepszy jest granulat czy gruby piasek (czystość, rośliny, kolor....).

I jaka obsada to takiego zbiornika: ta co mam to starczy czy coś jeszcze?

A co do roślin to mam mchy i parę łodygowców i postanowiłam na jednej połowie gęściej obsadzić dla narybku, a w drugiej połowie przestrzeń wolną dla rybek. Dobry pomysł?

 

Za pomoc z góry dziękuję (a jeśli coś pominęłam w opisie to napiszcie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak ci tato sklei te 180l to pomyślimy co jak i ile. A na razie należy ci się niemałe upomnienie za obecny stan twoich zbiorników. Obsady masz tragiczne. Glonojady(miejmy nadzieję, że zbrojniki niebieskie a nie gibicepsy) w obu przypadkach do oddania. Mieczyki i molinezje też się tu nie nadają. Kiedy starujesz z nowym dużym zbiornikiem? Ostatecznie można by to towarzystwo przenieść, ale nie ma co zwlekać.

Podłoże -najlepiej naturalny rzeczny żwir lub piasek pokrywający cienką warstwę ziemi lub torfu. Najlepiej zagospodarować cały 2 i 3 plan z wolną przestrzenią do pływania na froncie. Jakie rośliny tam planujesz mieć? Bo trzeba pomyśleć nad odpowiednim oświetleniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obsady to w zbiorniku: 75/28/29 (sorka za wyliczenia litrażu ale to moje stare obliczenia i zapomniałam że odjęte było parę rzeczy od takiego ogólnego opisu litrażu) mam na razie młode rybki: mieczyki i molinezje mają ok. miesiąca (od znajomego) a glonojady to zbrojniki i też młode wychodowane (ok. 2-3 mieś). Nowy zbiornik będzie za ok 2-3 tygodnie (chodzi o zakup szkla 8-10mm bo u nas go nie ma).

Rośliny: ok.8 różnych mchów na kamieniach i korzeniach dębowych, moczarka argentyńska, bacopa, rogatek, wywłócznik, sagittaria, limnophila sessiliflora, valisneria, mayaka fluviatilis, hydrocortyle nerkolistna. Wszystkie są na razie małe bo po gruntownym czyszczeniu zbiornika trochę je przerzedziłam i łodygowych mam po 2-4 łodygi. Oświetlenie: jedna lampa taka sufitowa ze świetlówką o barwie 6500K , 36W świecę ok. 9-11h (jest miejsce na drugą).

 

To jest zdjęcie mniejszego akwa przed pozbyciem się gupików i platek (oddałam do 150l) na razie ładniej w nim mech rośnie bo tak jak mówiłam zmniejszyłam ilość łodygowców. Nie wiem czy dobrze wstawilam zdj.

 

Dołączona grafika

 

 

No i jeszcze podstawowe pytanie: o co chodzi z tą ziemią? Można mi to wytłumaczyć tak jak dla ciemnego człowieka? o niezbyt rozumiem. aką ziemię, jaki żwirek/piasek, jakie warstwy (grubość), kolor itp.

 

Znalazłam coś takiego http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... z2C1o7fs61 ale to za grube warstwy na mój przyszły baniaczek bo nie mogę mieć tak wysokiego (max. 30cm) bo mam skos przy tej szafce z akwa. teraz mam warstwe 4cm. I jaka ziemia? Skąd ją wziąć?

Więc więcej nie moge mieć. Wiem że trochę was męcze ale żeby było dobrze to muszę mieć konkretne informacje...

 

 

Regulamin 6.1. Poprawiłem zdjęcie. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mchom ziemia w sumie nie jest potrzebna i jak widzę po tym zbiorniku ze zdjęcia nie ma potrzeby jej ładować- bardziej się przydaje przy roślinach z systemem korzennym. Ziemia spełnia tą samą rolę co w doniczce. Żwir to jałowe kamyczki, dopiero z czasem zbiera się tam rybi syfek z którego rośliny czerpią substancje odżywcze. Także możesz roślinom na starcie zaserwować tanie dobre podłoże, bierzesz odrobinę ziemi i pokrywasz ją naturalnie żwirkiem żeby ziemia nie zabarwiła wody. Myślę że max warstwą 2-3cm żwirku wystarczy ją pokryć.

Żwir masz dobry, taki naturalny rzeczny jak najbardziej pasuje do akwarium. Ważne żeby nie był za gruby bo pomniejsza optycznie zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w akwarium mam ok. 4-5cm ziemi ogrodowej o ph ok.6,0. Na to siatka styropianowa o oczkach 2x2mm (mogłem dać większą). 0,5 cm piasku grubego i ok. 5-6cm żwiru.

 

Ziemia ogrodowa wspomaga rozwój roślin w akwarium i dostarcza substancji odżywczych.

 

Poczytaj o tym, bo w przypadku ziemi ogrodowej trzeba uważać na pewne aspekty.

 

Te podłoże z linku to piasek gruby o dziwnym kolorze. Mam nadzieję, ze nie barwiony.

 

Poza tym jest KANCIASTY (brzegi), a to może pokaleczyć ryby denne. Szukaj takiego o owalnych i łagodnych kształtach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proporcjonalnie? Czyli ile? Wysokość to 30cm więc nie poszaleję. A 1cm ziemi i ok 3 żwirku to w sumie 4.... teraz mam 4 samego żwirku i jakoś rosną... a ten link? Ujdą? A może wy jakies zaproponujecie odpowiednie?

 

 

Forum to nie gg, nie musisz znaków interpunkcyjnych stawiać podwójnie. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niczego nie wpakuje kanciastego do akwarium jeśli jest tam zbrojnik. Nie możesz dać zwykłego żwiru rzecznego ? Masz rację nie poszalejesz. Daj może 1 cm z przodu tego gruntu i 2 cm z tyłu. Zrób pochyłe podłoże. Daj na to siatkę 3x3mm. Niektórzy twierdzą, że nie trzeba. Poczytaj o ziemi. Z ziemi nie wyrywa się roślin i nie odmula raczej dna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...