Jump to content

Co jest nie tak z moim akwarium?

mantis_666
 Share

Recommended Posts

Witam, moje akwarium 54l, filtr aquael fun, oświetlenie standardowe 15w + 0,9m led taśma 6500k. 12 neonków, 2 kosiarki, ampularie, 2 danio, 10 krewetek Babaulti. Z góry przepraszam za brak porządku w akwarium ale nie chcę tam na razie niczego przemieszczać ani przycinać dopóki nie dostanę jakichś odpowiedzi. Liście dębu szypułkowego są dla krewetek, wiem że powinny być wysuszone i sproszkowane ale moim zdaniem tak wyglądają lepiej( po kilku dniach je wymieniam). Woda podmieniana 1/3 raz na tydzień z czyszczeniem filtra. Wreszcie udało mi się uzyskać krystaliczną wodę, tyle, że nie w chwili robienia zdjęcia ;)

Moje pytania:

- czy przy obecnym oświetleniu jest szansa, że rośliny mi się utrzymają, tzn. niech wolno rosną i mają ładny kolor ale niech nie gniją?

- dlaczego są one takie blade? na zdjęciu wyglądają na całkiem zdrowe ( w moim przekonaniu) ale w rzeczywistości są tak jakby wyblakłe?

- dlaczego krewetki się chowają nie na tydzień czy więcej tylko np. na miesiąc, a później kiedy coś zmieniam albo zruszę dno to wtedy się pojawiają (mają około 2cm)?

- stosuję nawóz dla roślin doniczkowych przy każdej podmianie 1/4 zalecanej dawki na opakowaniu, czy to błąd?

- jeśli macie jakieś spostrzeżenia na pierwszy rzut oka to powiedzcie od razu.

http://imageshack.us/photo/my-images/41/dscf0017n.jpg/

- jeśli macie jakieś spostrzeżenia na pierwszy rzut oka to powiedzcie od razu.

No to lecimy...

2 kosiarki, 2 danio,

Za mały litraż, trzyma się je w stadach.

wiem że powinny być wysuszone i sproszkowane ale moim zdaniem tak wyglądają lepiej

Daj porcelanowe i pozłacane-tak będa wyglądały lepiej.

Muszą być koniecznie wysuszone.

Nie czyści się filtru co tydzień, zabijasz bakterie.

- dlaczego są one takie blade? na zdjęciu wyglądają na całkiem zdrowe ( w moim przekonaniu) ale w rzeczywistości są tak jakby wyblakłe?

A jakie masz rośliny?

dlaczego krewetki się chowają nie na tydzień czy więcej tylko np. na miesiąc, a później kiedy coś zmieniam albo zruszę dno to wtedy się pojawiają (mają około 2cm)?

Ponieważ boja się kosiarek.

- stosuję nawóz dla roślin doniczkowych przy każdej podmianie 1/4 zalecanej dawki na opakowaniu, czy to błąd?

Do roślin doniczkowych? Czyli, że tych "domowych"? :roll:

No, dzięki za odzew. Ok to kosiarki i Danio pójdą do kogoś kto będzie umiał się nimi zająć ;) co do nawozu to ostatnio nie dodawałem bo ma w składzie miedź i czytałem, że to szkodzi krewetkom. Rośliny to wgłębka wodna, gałęzatka, kryptokoryna wendti, Limnophila sessiliflora, Hetheranthera Zosterifolia. Mam jeszcze pytanie co do wody. Parametry jakie znalazłem mg CaCO3/dm3 270, mVal/dm3 5,4; DH 15; czy woda dużo zmieni się w trakcie drogi do kranu (ok kilometr) i czy taka po odstaniu ma dobre parametry dla rybek i krewetek?

Ok to kosiarki i Danio pójdą do kogoś kto będzie umiał się nimi zająć

Będzie miał akwarium 100-litrowe.

co do nawozu to ostatnio nie dodawałem bo ma w składzie miedź i czytałem, że to szkodzi krewetkom.

Nie dawaj go, kup normalny-akwarystyczny.

czy woda dużo zmieni się w trakcie drogi do kranu

O co chodzi? Bo nie rozumiem.

CaCO3/dm3 270, mVal/dm3 5,4; DH 15

Jakie to testy? :o

Może GH? :roll:

czy taka po odstaniu ma dobre parametry dla rybek i krewetek?

Mierzyłes to aby na pewno testami akwrystycznymi?

Kolega znalazł te parametry napewno na stronie wodociągów. Twoje rośliny urosną. Filtr pamiętaj aby płukać w wodzie którą wylewasz w podmiance. Nie zabijesz pożytecznych bakterii. Limnophila sessiliflora może mieć problem ponieważ zauważyłem że masz duży ruch wody w zbiorniku. Posadziłeś ją bardzo blisko filtru. Ona preferuje wody stojące. Ja bym nie napowietrzał wody filtrem ponieważ powodujesz wybicie CO2.

Z obsady oddaj kosiarki i danio . Na kosiarki minimum 200 l , zaś na danio zbiornik 80 cm długości .

Wodę podmieniaj tak jak podmieniasz. Filtr czyść raz na 2/3 tygodnie. Płucz filtr w wodzie z podmiany( wtedy mniej zginie bakteri) . Wyłącz napowietrzanie. Nie lej obecnego nawozu . Posiada on miedź ( tak jak piszesz) . Miedź jest szkodliwa dla krewetek . Twoje obecne rośliny są malo wymgające , powinny bez problemu rosnąć w twoim akwarium.

Wodociągi podają parametry u punktu źródła ( przynajmniej u mnie ) . Po kilometrze podróżowania wody ( jeśli mówimy o podróżowaniu wody w rurach ) , parametry mogą się zmienić .

Dziękuję za odpowiedzi, na razie dołożyłem świetlówkę 8w o barwie ciepłej i odpaliłem bimbrownie. Teraz powoli reguluję ilość co2. Na 54l 1 bąbel na sekundę albo mniej. Jedna kosiarka oddana, a już krewetki się pokazują i śmigają po całym akwarium. W filtrze wyłączyłem napowietrzanie i skierowałem wylot tak żeby był tylko delikatny ruch wody. Jak będą jakieś efekty to zrobię parę zdjęć żeby się pochwalić.

:shock:

Napisz, jak wyliczyłeś tą dawkę ( na jakiej podstawie ? )

Polecam pierw sporo czytać i analizować. Dołożyłeś światła , doszła bimbrownia, zapewne dojdzie nawożenie i na końcu glony ( życzę bym się mylił ).

• 4 weeks later...

Więc tak, oddałem Danio i jedną kosiarkę drugą cały czas próbuje złapać, nawet jeśli wstanę o 5 rano i próbuje ją wyłowić to nie da rady(chowa się za heteranterą. Teraz jest inny problem, tak jak życzył mi kolega wyżej pojawiły się glony. Zacząłem stosować aqua gainer jakieś 3 tygodnie temu. Bimbrownia chodzi cały czas, rośliny bąbelkują ale:

-pojawiły się krasnorosty, wyciąłem chore liście i na razie ich nie widzę,

-do tego chyba okrzemki

-dokupiłem nowe świetlówki teraz mam 15w 6500k+2x12w 4000k.

-woda jest mętna

-limnofila sessiliflora zaczęła pleśnieć.

Wszystko wnioskuję po tym jak szukałem informacji na necie. Porównajcie ze zdjęciami. Od razu przepraszam za jakość nie mam lustrzanki. Będziecie musieli mi wierzyć na słowo jeśli czegoś nie będzie widać.

przyczyny??

edit podłoże dodane czarne kamienie 1 cm średnicy, warstwa podłoża zwiększona bo miałem 3/4 cm z przodu, teraz mam 6 z przodu 12 z tyłu.

Bez parametrów NO3 i PO4 nikt Ci nie pomoże.

Gdybym miał testy -> zrobiłbym testy -> odczytał parametry -> dostosował do roślin.

Myślałem, że może po reakcjach roślin ktoś będzie wiedział lub miał coś podobnego.

Edit:

Od razu napiszę (bo podejrzewam, że takie pytanie padnie), że glossostigma była posadzona jeszcze w białym żwirze, z niego wypadała. Tą podstawkę dałem po to żeby glosia była bliżej źródła światła, na spód dałem łyżeczkę ziemi doniczkowej nie nawożonej i przykryłem kamieniami, zaczęła bąbelkować więc chyba dobrze. :piwo:

No ale co z tymi roślinami?

Regulamin 6.2. Mapet

Nie chce ci nic mówić ale widzę na zdjęciu 3.jpg masz na kamieniach rdze,tez takie coś miałem i wywaliłem wszystkie kamienie a raczej żwir,to nie nadaje się do akwarium pisze na oparkanianiu żwir akwarystyczny a to się tylko do łatania dziur w drodze nadaje,takie jest moje zdanie.

A po polsku da się? Mapet